رسیدن به سیستم آموزشی هوشمند در ایران، شاید وقتی دیگر

صحبت از سیستم آموزشی هوشمند یا دیجیتال و تغییر سیستم آموزشی فعلی در کشور همیشه با باز شدن مدارس و آغاز سال تحصیلی دوباره مطرح می‌شود و امسال با اشاره وزیر ارتباطات به این موضوع، بیشتر از پیش مورد توجه قرار گرفته‌ است. موضوع سیستم آموزشی هوشمند اما به همین سادگی نیست و کارشناسان عقیده دارند که تغییر کلی در سیستم را می‌طلبد و موانع و مشکلاتی را بر سر راه این تغییر می‌بینند.

«امیر گیلانپور» یکی از فعالان این حوزه هست و خودش مدارس هوشمندی را اداره می‌کند و در هوشمندسازی مدارس نیز تلاش‌هایی کرده است. او با اشاره به صحبت‌های جهرمی، از دیجیتالی شدن سیستم آموزشی استقبال می‌کند اما باور دارد که چنین مقوله‌ای در بسیاری از دیدگاه دولتی‌ها و فعالان این حوزه از پایه قابل پذیرش نیست:

«چیزی به نام آموزش و یا آزمون آنلاین در بسیاری از نهادهای دولتی به کلی مردود شده و تغییر این نگاه نیاز اولیه رسیدن به آموزش هوشمند است. سرعت پیشرفت بسیار پایین در مدارس علی الخصوص در مدارس دولتی، زمان بسیار زیادی را می‌طلبد تا به هوشمند شدن این مدارس رسید. در مبحث مدارس غیر انتفاعی اما موضوع کمی فرق دارد و والدین با دقت بیشتری به سمت آنها می‌روند و رقابتی در این مدارس شکل گرفته و جوانان وارد سیستم آموزشی این نوع مدارس شدند تا از رقابت باز نمانند و رضایت اولیا را جلب کنند.»

malltina

سیستم آموزشی هوشمند

این روزها هوشمندسازی در مدارس باید در عمل دیده شود و در حد شعار و چند تکه وسایل الکترونیکی خلاصه نشود، برخی از مدارس با تعبیه کردن یک سری قطعات رایانه‌ای تصور می‌کنند به هوشمندسازی رسیدند و این امر را در همین خلاصه می‌کنند.

گیلانپور هم تاکید دارد که معلم‌ها نیز باید بتوانند از ابزار هوشمند به درستی استفاده کنند و این هوشمندی را به دانش آموزان نیز القا کنند، تهیه و استفاده از این ابزارها دانش خاصی را می‌طلبد و صرفا یک سری وسایل کامپیوتری معنای هوشمندسازی را ارائه نمی‌دهد، بلکه تلفیقی از عملکرد و وسایل و سیستم هوشمند باید به کار گرفته شود:

«مقاومت مدارس دولتی در برابر هوشمندسازی چندان هم بی دلیل نیست، چرا که آموزش و پرورش باید مجوزها و روند بسیار طولانی برای تغییر در هر مدرسه داشته باشد و دست مدیران مدارس در حقیقت بسته هست و همه چیز به سازمان کلی آموزش و پرورش ربط دارد. باز گذاشتن دست مدیر و استفاده از مدیران خلاق و همچنین آموزش معلمین این مدارس لازم است، در سال‌های قبل یک دوره ICDL برای معلمین گذاشته شد که دوره‌اش تمام شده و بار علمی چندانی به این گروه تزریق نکرده است.»

سیستم آموزشی هوشمند

اما اینکه چه زمانی برای معلمین برای این آموزش‌های اختصاص یابد و یا اینکه چطور این آموزش‌های جدید را به تمام معلمین رسانید هم خود معضلیست که باید برای آن راه حلی جستجو کرد. سامانه آموزش آنلاین برای معلمین می‌تواند راهگشای این مشکلات باشد تا مساله دوره ICDL و مسائلی از این قبیل، از دور خارج شود و تمامی کادر مدرسه از یک سیستم آنلاین بهره ببرند و در هر زمان که بخواهند یادگیری را فرا آموزند.

ابزار آموزشی همچون پروژکتور و رایانه و قطعات آزمایشگاهی و... یک وسیله آموزشی هستند و لاغیر، اما در برخی مدارس نگاه به این وسایل کلی شده و همانطور که گفته شد، مدارس تصور دارند که با داشتن این امکانات، هوشمندسازی را به مدرسه وارد کرده‌اند در صورتی که باید راه تدریس و آموزش با این وسایل نیز هوشمند شود. گیلانپور ضمن تایید این موضوع به دیجیاتو می‌گوید: «نگاه فعلی آموزش و پرورش بیشتر به سخت افزار است تا نرم افزار در صورتی که هر دو این مسائل به یک اندازه مهم هستند و نباید از آنها غافل ماند.»

این کارشناس حوزه آموزش هوشمند به باورهای سنتی در مدارس دولتی اشاره دارد که هنوز معیار برتر بودن و بهتر بودن معلم در مواردی خلاصه می‌شود که به باور او ربطی به هوشمندسازی ندارد:

«معیاری به نام امتیازبندی دبیران در مدارس دولتی وجود دارد که فیلد‌های نه چندان مهمی در آن اعمال می‌شود همچون مدارک تحصیلی و نمرات دانش آموزان و... اما دوره‌های آموزشی مدرن و پیشرفته در این معیار جایگاه خاصی ندارد.»

سیستم آموزشی هوشمند

اما مساله عدالت آموزشی چه می‌شود؟ مساله‌ای که تاکید دارد تمامی سیستم‌های آموزشی باید به طور یکسان در مدارس جای جای کشور برگزار شود و تمامی دانش آموزان از امکانات آموزشی به طور یکسان بهره‌مند شوند.

گیلانپور تاکید دارد نباید از این مورد غافل شد و برای تحقق این عدالت هم راه حلی را پیشنهاد می‌کند. او باور دارد که در صورت تصویب آموزش آنلاین و آزمون آنلاین با توجه به گستردگی اینترنت در سطح ایران می‌توان این سیستم را به همه جای کشور هم رسانید: «اما متاسفانه همانطور که پیش‌تر گفتم اصل این ماجرا توسط سازمان آموزش پرورش مقبول واقع نمی‌شود.»

به نظر می‌رسد دیجیتالی شدن سیستم آموزشی برای اینکه به صورت همگانی در بیاید، نیاز به تغییرات بنیادین در باورهای نهادهای دولتی و فعالان حوزه سنتی این سیستم دارد و این پذیرش فرهنگی بسیار مهم‌تر از موضوع ساخت زیرساخت‌های فنی برای تحقق این مقوله است. نگاهی که معلوم نیست چه زمانی و با چه روش‌هایی قصد تغییر پیدا کردن دارد و باید دید که دولت چه اندیشه‌هایی برای تغییر سیستم آموزشی در نظر گرفته است.

malltina

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟