گزارش بازی‌خیزهای ۱۳۹۶ منتشر شد؛ گیمرهای خراسانی بیشتر از تهرانی‌ها بازی‌ می‌کنند

مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال (دایرک)، گزارش بازی‌خیزهای ۱۳۹۶ را منتشر کرده که حاوی اطلاعات جالبی از وضعیت کاربران بازی‌های ویدیویی در استان‌های پر جمعیت کشور است.

بر اساس این گزارش تازه که از نمونه آماری ۸۰۰۰ نفری به دست آمده‌ و اگر گیمر را فردی بنامیم که در هفته حداقل یک ساعت با یکی از پلتفرم‌های پی سی، موبایل و کنسول بازی می‌کند، استان تهران با داشتن ۵ میلیون کاربر، بیشترین گیمر را میان ۵ استان بازی خیز کشور دارد:

  • تهران با ۵ میلیون و ۱۵۷ هزار بازیکن
  • فارس با ۲ میلیون و ۲۴۶ هزار بازیکن
  • خوزستان با ۲ میلیون و ۱۹ هزار بازیکن
  • خراسان رضوی با ۲ میلیون و ۵ هزار بازیکن
  • اصفهان با ۱ میلیون و ۲۹۴ هزار بازیکن

البته با وجود پیشتازی استان تهران به علت جمعیت بیشتری که در پایتخت حضور دارند، تعداد گیمرهای اصفهانی که هر روز بازی می‌کنند، از کاربران تهرانی بیشتر است و بعد از این ۲ استان، خوزستان، خراسان شمالی و فارس در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

نسبت گیمرهای زن نسبت به مرد نیز در استان اصفهان بیشتر از سایر استان‌ها است و ۴۰ درصد از ۱ میلیون و ۲۹۴ هزار بازیکن اصفهانی را کاربران خانم تشکیل می‌دهند.

تفکیک بازیکنان در گزارش بازی‌خیزهای ۱۳۹۶

فارس با ۲۱ سال، تهران با ۲۰ سال، خوزستان با ۱۸ سال،‌ خراسان رضوی با ۱۸ سال و اصفهان با ۱۷ سال، میانگین سن گیمرها در این استان‌ها است. در تمام این استان‌ها، حداقل ۶۰ درصد کاربران تحصیلاتی کمتر از دیپلم دارند. میانگین سنی خریداران نیز در فارس ۱۹ سال، تهران ۱۸ سال، خوزستان ۱۸ سال، خراسان رضوی ۱۸ سال و اصفهان ۱۶ سال است.

نکته جالب دیگر این لیست به وضعیت تاهل گیمرها بر می‌گردد. 80 درصد گیمرهای تهرانی، ۷۸ درصد گیمرهای خوزستانی، ۷۵ درصد گیمرهای استان فارس، ۶۹ درصد گیمرهای خراسان رضوی و ۶۷ درصد گیمرهای اصفهانی مجرد هستند.

رعایت درجه سنی بازی‌ها نیز در سال‌های اخیر به بحثی جدی در حوزه بازی‌های ویدیویی تبدیل شده و بسیاری از والدین همواره نگران تاثیر بازی‌ها روی سلامت کودکان خود هستند. در گزارش جدید دایرک نیز به این موضوع پرداخته شده که وضعیت آن به شرح زیر است:

همان‌طور که از تصویر بالا هم پیداست، بیشترین بی توجهی به رده بندی سنی بازی‌ها به استان خوزستان برمی‌گردد. البته این مشکل تنها محدود به ایران نیست و طبق گزارشی که چندی پیش و با در نظر گرفتن جامعه آماری گیمرهای بریتانیا تهیه شده بود، در آن کشور هم درصد زیادی از والدین و گیمرها به درجه سنی بازی‌ها بی توجه بودند.

مطابق انتظار، بیشتر از ۹۰ درصد گیمرها از موبایل به عنوان یکی از پلتفرم‌های مقصد خودشان برای بازی کردن استفاده می‌کنند. بیشترین سهم کنسول گیمرها با ۲۹ درصد به استان تهران و بیشترین سهم پی‌سی گیمرها نیز با ۳۳ درصد متعلق به استان فارس است.

Clash of Clans نیز با وجود چند سالی که از عرضه آن می‌گذرد، هنوز هم پر طرفدارترین بازی بین گیمرهای ایرانی محسوب می شود. در این لیست نام‌های دیگری همچون فیفا،‌ کانتر استرایک و جی‌تی‌ای نیز دیده می‌شود. نکته جالب دیگر در رابطه گزارش بازی‌خیزهای ۱۳۹۶ به حضور بازی ایرانی باقلوا در بین ۵ بازی محبوب ۳ استان فارس، خوزستان و اصفهان برمی‌گردد.

گزارش بازی‌خیزهای ۱۳۹۶

در میان ژانر‌های مورد علاقه‌ گیمرهای ایرانی نیز سبک پارل‌، ورزشی،‌ استراتژی، سکو بازی، تیراندازی و آرکید دیده می‌شود. در ضمن، گیمرهای خراسان رضوی با ۱۰۴ دقیقه بیشتر از سایر استان‌ها در روز بازی می‌کنند. رتبه‌های بعدی به ترتیب به تهران با ۹۷ دقیقه، خوزستان با ۸۸ دقیقه، فارس ۸۴ دقیقه و اصفهان ۸۰ دقیقه اختصاص دارد. البته کاربران تهرانی بیشتر از سایر استان‌ها مشغول بازی‌های آنلاین هستند.

نکته مهم در رابطه با گزارش تازه دایرک به فعال و رو به رشد بودن الگوی مصرف بازی‌های ویدیویی در همه استان‌ها برمی‌ گردد. به گفته حامد نصیری، مدیر پژوش‌های صنعتی دایرکت، جامعه کاربری هر کدام از استان‌ها دارای ویژگی خاصی است که به صورت جداگانه هم قابلیت بررسی دارد.

برای مطالعه نسخه کامل گزارش بازی‌خیزهای ۱۳۹۶ می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

malltina

مطالب مرتبط

نمرات The Last of Us Part 2 بهترین بازی پلی استیشن 4 منتشر شد

گروه بزرگی از سایت‌های معتبر معتقد هستند که ساخته جدید ناتی‌داگ توانسته ویدیو گیم را چه در روایت داستان و چه تجربه واقع‌گرایانه از گیم‌پلی به سطحی برساند که پیش از این آن را مشاهده نکرده بودیم.در ویجیاتو بخوانید... ادامه مطلب

بهترین بازی های سال 2019 ویجیاتو مشخص شدند [تماشا کنید]

بعد از نزدیک به دو هفته بالاخره نوبت به اصلی‌ترین جایزه‌ی سال رسید: بهترین بازی سال 2019اما این بار مشابه سال‌های گذشته که در دیجیاتو ما را دنبال کردید، می‌خواهیم نه یک بازی، بلکه ده بازی برترمان را به شما معرفی کنیم و اندکی راجع به همه آن‌ها صحبت کنیم. گرچه مفصلا راجع به تک به... ادامه مطلب

با بهترین بازی موبایل سال آشنا شوید

از زمانی که بازی‌های موبایلی در ذهن مخاطبین و گیمرها صرفا سرگرمی‌هایی کوچک برای پر کردن اوقات فراغتی محدود محسوب می‌شدند مدت‌ها گذشته. این روزها تمام گیمرها قبول کرده‌اند که پلتفرم موبایل نیز مانند تمام پلتفرم‌های دیگر می‌تواند میزبان عناوین بزرگ و کوچکی باشد که تاثیری شگرف در این صنعت رو به رشد می‌گذارند.تحریریه ویجیاتو... ادامه مطلب

با بهترین طراحی جهان در بازی‌های سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

یکی از رسالت‌های هر بازی خوبی، غرق کردن ما در دنیایی کاملاً متفاوت با دنیای واقعیست و ایجاد این احساس که واقعاً به آن جهان مجازی تعلق داریم. این کاری نیست که هر بازی‌سازی به راحتی از پسش برآید. یک محیط خوب ترکیبی از اتمسفرسازی درست، توپوگرافی فکرشده، معماری چشم‌نواز و بی‌شمار فعالیت سرگرم‌کننده است.تمام... ادامه مطلب

با بهترین بازی ورزشی یا خانوادگی سال آشنا شوید

وقتی صحبت از بهترین بازی‌ 2019 یا هر سال دیگری باشد باشد، بازی‌های ورزشی و خانوادگی از جمله عناوینی هستند که به راحتی از یادها می‌روند. اما تلاش ما بر این بوده که هیچ بازی خوبی را از لیست بهترین‌های سال جا نیندازیم. این‌ها نامزدهای بهترین بازی ورزشی یا خانوادگی هستند و برخی از آن‌ها... ادامه مطلب

با بهترین بازی با ژانر ترکیبی سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

در نسل هشتم از بازی‌های ویدیویی، احتمالاً مهم‌ترین اتفاقی که افتاد ظهور انبوهی بازی نوآورانه بود که متوجه شدند نیازی به پایبندی کامل به ژانرهای از پیش تثبیت شده نبوده و می‌توان با ادغام بهترین عناصر بهترین ژانرها، تجربه‌ای خلق کرد که هیچوقت مشابه‌اش را ندیده‌ایم.تمام بازی‌هایی که تحریریه ویجیاتو رای به حضور آن‌ها در... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟