بنیاد تعاون سپاه از مخابرات و همراه اول خارج شد

بنیاد تعاون سپاه از مخابرات و همراه اول خارج شد

شهریور ماه ۸۸ بود که کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین، شرکتی متعلق به بنیاد تعاون سپاه و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ۵۱ درصد از سهام شرکت مخابرات ایران را به ارزش ۷۸۰۰ میلیارد تومان خریداری کرد و امروز روابط عمومی بنیاد تعاون سپاه در اطلاعیه ای خبر از فسخ این قرارداد در راستای تدابیر ستاد کل نیروهای مسلح داده و اعلام کرده که سهم خود از این کنسرسیوم را واگذار کرده است.

به این ترتیب بنیاد سپاه از سهامداری شرکتهای مخابرات ایران و همراه اول دست کشیده و مشخص نیست این ۵۱ درصد سهام کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین که ارزشی هزاران میلیارد تومانی دارد، اکنون متعلق به کجاست. البته با توجه به اینکه ستاد اجرای فرمان امام ره هم مالک این کنسرسیوم بوده، احتمال می‌رود تمامی این سهام به این مجموعه رسیده باشد.

برخی از کارشناسان این اقدام را اقدامی علیه تحریم‌ها دانسته تا مخابرات و همراه اول به واسطه سهامداران خود درگیر این موضوعات سیاسی نشوند اما همچنان نمی‌توان نظر قاطعی را درباره این موضوع تا زمان اعلام جزییات دقیق‌تر ارائه داد.

تعاون سپاه مخابرات

گفتنیست خرید سهام مخابرات در شهریور ماه ۸۸، خود با جنجال‌های رسانه‌ای همراه بود و بسیاری از دولتمردان وقت نسبت به این مزایده انتقاداتی داشتند و عده‌ای همچون احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، آن را میخی بر تابوت خصوصی سازی عنوان کردند.

حتی شورای رقابت نیز در آن سال وارد جریان شد و ﭘﺲ از ﺑﺮرﺳﯽ ھﺎی ﻓﺮاوان در نهایت تاکید کرد که ﻣﻌﺎمله ﺳﮭﺎم ﻣﺨﺎﺑﺮات ﻏﯿﺮ رﻗﺎﺑﺘﯽ و اﻧﺤﺼﺎری ﺑﻮده؛ اﻣﺎ معامله ﻣﺨﺎﺑﺮات مورد تایید است. این اقدام در حالی رخ داد که نمایندگان مجلس با تحقیق وتفحص و ارائه گزارش در صحن علنی این واگذاری را مورد ایراد دانستند و پرونده را به قوه قضائیه ارسال نمودند و اقدامات بعد از آن در مجالس غیرعلنی صورت گرفت. در نهایت سال گذشته سازمان خصوصی سازی قرارداد فروش مخابرات به اعتماد مبین را فسخ کرد ولی این مورد با اقدامات لازم حل و فصل شد و مالکیت این کنسرسیوم بر مخابرات ادامه یافت.

در هر حال باید دید که آینده مخابرات و همراه اول چه خواهد شد و ۵۱ درصد از سهام کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین به دست چه کسانی خواهد افتاد و سیاست آنها چه خواهد بود، این‌ سوالات به علاوه ده‌ها سوال دیگر به زودی و با ذکر جزییات بیشتر احتمالا پاسخ داده خواهند شد.

نظرات ۲۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato