دو دهه با نیسان ماکسیما؛ محبوب ترین خودروی مونتاژی ایران

دو دهه با نیسان ماکسیما؛ محبوب ترین خودروی مونتاژی ایران

دو دهه با نیسان ماکسیما؛ محبوب ترین خودروی مونتاژی ایران

در روزگار نه چندان دور شرکت های خودروسازی ایرانی با وجود تمامی محدودیت ها به سراغ خودروسازان مشهور و نام آشنا می رفتند. زمانی که خبر از انواع و اقسام برندهای چینی نبود پارس خودرو با همکاری شرکت نیسان دست به تولید یک سدان پر قدرت و با کیفیت یعنی نیسان ماکسیما زد.

این خودرو که تا از سال ۸۰ تا سال ۹۱ توسط پارس خودرو تولید می شد با فراز و فرودهای بسیاری همانند دیگر قرادادهای بین المللی مواجه شد. سایه تحریم ها برای یک دهه بر دوش این نام سنگینی می کرد که با شدت گرفتن تحریم ها از سال ۹۱ برای همیشه از خط تولید پارس خودرو کنار گذاشته شد. البته پارس خودرو در ادامه مدل جدیدتر و به روز تر نیسان تیانا که در برخی از بازارها با نام ماکسیما نیز به فروش می رسید را در دستور کار خود قرار داد. اما این خودرو هرگز نتوانست موفقیت های ماکسیما را در بازار ایران تکرار کند.

ماکسیمای دوست داشتنی و محبوب از پلت فرم های محور متحرک عقب نیسان همچون اسکای لاین و لئوپارد سود می برد اما نیسان این سدان را در نسخه محور متحرک جلو عرضه کرد. این خودرو با نام اینفینیتی i30 نیز در بازار آمریکا به فروش رسید. ماکسیما در هر دو نسخه دنده دستی و دنده اتوماتیک به بازار عرضه شد و از موتور ۳ لیتری ۲۲۷ اسب بخاری V-6 بهره می برد.

نیسان ماکسیما

بعد از دو دهه از شروع عرضه، این خودرو در کشور ما همچنان از محبوبیت چشمگیری برخوردار است به گونه ای که همایش هایی نیز برای این خودرو برگزار می شود.

اخیرا نیز در هوای بارانی تهران تعداد قابل توجهی نیسان ماکسیما با حضور افتخاری نیسان تیانا دور هم جمع شدند تا این همایش گرم تر از هر زمان دیگری برگزار شود.

در هر صورت حضور خودروهای با کیفیت و با شاخصه های عملکردی مناسب امروزه تبدیل به آرزویی برای دوست داران خودرو شده است و شاید دیگر شاهد عرضه محصولاتی همچون نیسان ماکسیما در بازار خودرو کشورمان نباشیم.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل