استفاده از تکنولوژی بلاکچین IBM برای شناسایی هارد درایوهای تقلبی سیگیت

این روزها از تکنولوژی بلاکچین در حوزه های مختلفی استفاده می شود که از حفظ حقوق مالکیت معنوی محتواهای دیجیتال گرفته تا نظارت بر زنجیره مواد غذایی را شامل می شود. حال خبر رسیده که IBM (از پیشگامان این حوزه) وارد همکاری تازه ای با سیگیت شده تا از این تکنولوژی برای شناسایی هارد درایوهای تقلبی سیگیت استفاده نماید.

بلاکچین همانطور که احتمالا میدانید پایگاه شفاف و امن غیرمتمرکز برای ثبت تراکنش های مالی بر پایه بیتکوین و دیگر ارزهای دیجیتال است اما مزایای این فناوری طبق آنچه پیشتر اشاره کردیم در دیگر حوزه ها نیز دیده می شود. حالا دو شرکت IBM و سیگیت قصد دارند از این تکنولوژی برای پایش کد یکتای هارد درایوها و شاید دیگر محصولات استفاده نمایند و با این روش از ورود هارد درایوهای تقلبی سیگیت به بازار جلوگیری نمایند. Jerry Cuomo از پیشگامان تکنولوژی بلاکچین در IBM اخیرا اظهار داشته که این شرکت ۱۵۰۰ متخصص بلاکچین دارد.

هارد درایوهای تقلبی

این پروژه مشترک با هدف کمک به تولیدکنندگان و شرکای کاری این کمپانی ها صورت میگیرد تا با بهره گیری از پلتفرم بلاکچین IBM از ورود هارد درایوهای تقلبی به بازار جلوگیری شود. در واقع بناست که با کمک این فناوری منشاء هارد درایوها شناسایی شود و سطح جدیدی از حفاظت امنیتی چندلایه در اختیار صنابع مدیریت داده قرار بگیرد.

ارزش بازار محصولات الکترونیکی تقلبی به ۱.۷ تریلیون دلار رسیده است

طبق اعلام ائتلاف بین المللی مقابله با تقلب، تجارت جهانی در محصولات الکترونیکی تقلبی به رقمی بالغ بر ۱.۷ تریلیون دلار رسیده است. برای مقابله با این مساله دو شرکتی که اشاره کردیم نوعی سیستم اثرانگشت الکترونیک ساخته اند. در واقع تکنولوژی بلاکچین سوابق غیرقابل تغییری را در رابطه با یک کالای ارزشمند در تمام طول چرخه زندگی اش ثبت می کند به نحوی که هیچ شخص ثالثی امکان تغییر یا اضافه کردن به این اطلاعات بدون اطلاع شبکه را نداشته باشد.

این داده ها بعد از ثبت شدن در بلاکچین با دیگر طرفین که اجازه دسترسی داشته باشند قابل اشتراک گذاری خواهند بود؛ بنابراین کل اکوسیستم این اطمینان را به شرکا می دهد که اطلاعات دریافتی شان کاملا موثق هستند. سیگیت نیز برای تایید اعتبار محصولات، پلتفرم بلاکچین IBM روی کلاود را با کمک دیتایeID (آی دی امنیتی سیگیت الکترونیک که در زمان تولید محصول به هر یک اختصاص داده می شود)، روز رسانی می کند.

با این کار هر شناسه یکتا را میتوان برای تایید هویت یک هارد درایو [آن هم در هر زمانی طی چرخه عمر محصول] به کار برد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟