در نشست اپلیکیشن‌های پیام‌رسان‌های پرداختی مطرح شد: رقابت با مدل‌های خارجی می‌توانست باعث پیشرفت شود

فرامرز خالقی، مدیرعامل سابق سداد در نشست پیام‌رسان‌ها و نقش آنها در پرداخت که در نمایشگاه تراکنش ایران برگزار شده بود، ضمن ابراز تاسف از فیلتر تلگرام گفت که اگر وی‌چت و وایبر هنوز در ایران فعال بودند و در کنار آنها تلگرام نیز حضور داشت، پیام‌رسان‌های داخلی جایی در عرصه نداشتند. در همین نشست «امیر حسین داودیان» نیز ضمن تایید این موضوع تاکید کرد که وجود نبود رقبای خارجی باعث شده که برنامه‌های ایرانی بتوانند خودی نشان دهند و همچنین فعلا بیشتر به مسائل سیاسی نزدیک شده‌اند تا کارکرد و ماهیت حقیقی‌شان یعنی تکنولوژی.

ٓخالقی در این نشست عنوان کرد که باید فهمید مردم چه می‌خواهند تا بتوان به آنها پاسخ داد و درک نکردن درخواست‌های مردم در زمینه‌های اقتصادی و پرداخت و راه خود را پیش گرفتن را اشتباه دانست. او معتقد است که فعالین این حوزه باید بدانند بانکداری به کجا می‌رود تا بتوانند در آن پیشرفت کنند:

«ما در برخی از تکنولوژی‌ها عقب ماندیم و از روی آنها پریدیم، مثلا تلویزیون‌های کابلی آنقدر در ایران نیامد که در حال حاضر در دنیا در حال از بین رفتن است و خود ما هم یکراست وارد حوزه تلویزیون‌های اینترنتی شدیم. سر بانکداری الکترونیک و دیجیتال هم حدودا همچین چیزی در حال رخ دادن است و ما از بانکداری الکترونیک باید گذر کنیم تا به بانکداری دیجیتال برسیم.»

پیام‌رسان‌ های پرداختی

خالقی رقابت سالم با اپلیکیشن‌های خارجی را یکی از موارد قوی‌تر شدن تمامی سامانه‌های آنلاین بومی از جمله پیم رسان‌ها دانست و اذعان داشت که تا چند سال آینده بیش از ۲.۵ میلیارد کاربر پیام‌رسان در دنیا وجود خواهند داشت که باید دید چه چیزی می‌خواهند: «تحقیقات در ایران نشان می‌دهد که کاربران امنیت، سعولت و سرعت را می‌خواهند و باید تمام این موارد برای آنها فراهم شود.»

به گفته خالقی پیام‌رسان‌ها امروزه نقش ROBO را ایفا می‌کنند: Research Online Buy Offline. این بدین معناست که می‌توان با چنین برنامه‌هایی مطالعات قبل از خرید و مشاورات لازم را گرفت و سپس به مغازه رفت و خرید خود را انجام داد.

او در ادامه صحبت‌های خود تاکید داشت ه خدمات P2P (پرداخت فرد به فرد) در حال حاضر با استقبال خوبی مواجه شده و کاربران چنین برنامه‌هایی ۲۵ درصد نسبت به سال گذشته رشد پیدا کرده‌اند. خالقی باور دارد که این حوزه در دنیا به زودی چرخش مالی ۶ بیلیون دلاری خواهد رسید و این حوزه اقتصادی را بهترین نوع پرداخت در اپلیکیشن‌های پیام رسان معرفی کرد.

«رستم گشتاسبی» مدیرعامل سابق به پراخت ملت نیز اپ‌های پرداختی را به دو دسته اپلیکیشن‌های پرداخت مستقیم و Social‌ تقسیم کرد و مدل دوم را پیام‌رسان‌هایی خواند که قابلیت پرداخت را هم دارند: «شبکه‌ها در بستر خود دایم در حال رد و بدل کردن اطلاعات هستند و برخی از این اطلاعات نیز به بخش مالی برمی‌گردند. روز به روز هم نقش بانک‌ها و  P2Pها پررنگ تر می‌شود و باید آنها را بیشتر دریابیم.»

«میثم صالحی» مدیرعامل سابق پیام رسان سروش نیز در این نشست چهار رکن را برای پیام‌رسان‌هایی که قصد موفقیت در بازار آینده را دارند متصور شد و آنها را چنین بیان کرد: «حوزه پیمنت و پرداخت را پوشش دهند چرا که در آینده کسب‌وکارها نقش پررنگی خواهند داشت، سیستم احراز هویت خود را قوی و تقویت نمایند، استریمینگ داشته باشند و از همه‌ مهم‌تر روی رکن اصلی و رسالت اصلی خودشان یعنی قابلیت پیام‌رسان خلاقیت به خرج دهند. همچنین دو حوزه VR و AR که نسبتا در این مقوله جدید هستند را نباید فراموش کرد. »

او معتقد است که در ایران هم پیام‌رسان‌ها به سمت موضوعات پرداخت رفتند و برای نمونه اپلیکیشن سروش را مثال می‌زند ولی باور دارد که سایه‌های سیاسی و اجتماعی روی این پیام‌رسان‌ها مانع پیشرفت آنها در حوزه‌های مختلف شده است.

پیام‌رسان‌ های پرداختی

«محمد صمدی» مدیرعامل سابق شرکت توسعه نوآوری شهر هم از قابلیت پرداخت نادیدنی نام آورد که با اپیلیشکن‌های پیام رسان با قابلیت پرداخت، شدنی هستند و بهترین نقطه نطفه‌گذاری برای رسیدن به این امر را پیام‌رسان‌ها دانست. او به چین اشاره می‌کند و صحبت‌های خودش را چنین ادامه می‌دهد: «تا قبل از فراگیر شدن وی‌چت، چین بیشترین چرخش نقدینگی فیزیکی را نسبت به جمعیت خود در دنیا داشت و بعد از جا انداختن وی‌چت و سیاست‌های درست دولت در قبال این پیام‌رسان، حالا توانسته این موضوع را عملا حذف کند و پرداخت نامرئی را مستقیما وارد زندگی شهروندانش کند.»

او باور دارد که کار کردن در حوزه اپلیکیشن‌های پیام رسان مثل راه رفتن روی لبه تیغ است و مثال قابلیت Match Making را می‌آورد که به علت تداخل با فرهنگ و سیاست‌های ایرانی در کشور قابل اجرا نیست ولی گاهی بیشترین نقش را در توسعه یک پیام‌رسان در دنیا دارد: «همچنین محدودیت‌های دیگر داخلی مثل الزام فعالیت در شبکه شتاب وجود دارد که اپ‌های پیام‌رسان پرداختی را محدود می‌کند. در حال حاضر پیام رسان و شبکه اجتماعی موفقی در داخل کشور وجود ندارد از این رو بانک ها نیز به خاطر محدودیت استفاده از شبکه های اجتماعی و پیام رسان های خارجی قادر به استفاده از این فناوری ها در ارائه محصولات خود نیستند.»

«امیر حسین داودیان»معاون شرکت پرداخت الکترونیک سداد نیز با اشاره به عدم فعالیت شرکت‌های خارجی در کشور، این امر را زمینه رشد مدل‌های بومی دانست و ضمن انتقاد نسبت به این مساله اظهار داشت که اگر رقبای خارجی بودند، رقابت بهتر و قوی‌تری را شاهد بودیم:

«افرادی که در حوزه پیام رسان های موبایلی فعالیت دارند باید از خلاقیت و توانمندی‌های خودشان استفاده کنند وگرنه کپی‌ کردن و تقلید کردن از برنامه‌های خارجی راهی به جا نمی‌برد. آنها باید از ضعف ها و نقاط قوت خود مطلع شوند و درصدد رفع ضعف ها برآیند.»

پیام‌رسان‌ های پرداختی

داودیان با اشاره به تفاوت‌های حاکم در نظام بانکداری پرداخت ایران و خارج اذعان داشت که در خارج کشور، فعالان حوزه بانکی با مدیریت صحیح یک ترند را به وجود می‌آورند اما در ایران ما روی ترندهای خلق شده حرکت می‌کنیم و آینده را بر اساس آنها تنظیم می‌کنیم، نه بر اساس ترندهایی که می‌توانیم تولید کنیم:

«اپ‌های پراخت هم چنین مسیری را طی می‌کنند و البته کمی تا قسمتی بهتر. در بحث پیام‌رسان‌ها درآمد مالی زیادی وجود ندارد مگر اینکه حوزه پرداخت به آن وارد شود و چه بهتر که در این حوزه خودمان شروع به تولید ترند کنیم نه آنکه بر اساس الگوهای جهانی پیش آمده حرکت کنیم.»

او فین‌تک‌ها را بهترین بازیگران این عرصه در حال حاضر دانست و باور دارد که نقص‌های سیستم در بانکداری و پرداخت توسط آن یافت شده و در حال رفع شدن هست: «اپیلیشکن‌ها در حال حاضر تبدیل به غول‌های بزرگی در دنیا شدند و می‌توان به آنها به چشم غول‌های اقتصادی و سیاسی هم نگریست.»

 

مطالب مرتبط

آنر با رونمایی از 9A اعلام کرد: به دنبال ایجاد یک اکوسیستم هوشمند در ایران هستیم

آنر ایران امروز (۲۵ مرداد) در رویدادی آنلاین، از جدیدترین میان‌رده‌ی خود موسوم به «9A» برای بازار کشورمان پرده برداشت؛ موبایلی میان‌رده که آمده تا در این بخش شلوغ بازار موبایل، خودی نشان دهد. اما این همه‌ی داستان نبود. آنر می‌خواهد محصولات بیشتری را به بازار ایران عرضه کند و در گذر زمان اکوسیستم هوشمند... ادامه مطلب

پخش زنده مراسم رونمایی از گوشی آنر 9A در ایران [تمام شد]

مراسم رسمی رونمایی آنر 9A در ایران، جدیدترین میان رده آنر، امروز ساعت 19 آغاز خواهد شد. آنر به عنوان یکی از برندهای فعالِ حوزه فناوری در بازار کشورمان، امروز از جدیدترین میان‌رده اقتصادی خود در بازار ایران رونمایی می‌کند. در این صفحه می‌توانید رویداد را به شکل آنلاین تماشا کنید.همچنین به گفته آنر، پیش‌فروش... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی «لنزور» به فعالیت خود پایان می‌دهد

شبکه اجتماعی عکس محور «لنزور» که بسیاری از آن به عنوان جایگزین اینستاگرام و یا حتی «اینستاگرام ایرانی» یاد می‌کردند، پس از گذشت بیش از ۸ سال فعالیت و فراز و فرودهایی که تجربه کرد، در وب‌سایت خود اعلام کرده که تا پایان مرداد ماه، از دسترس خارج می‌شود و به فعالیتش پایان می‌دهد.شبکه اجتماعی... ادامه مطلب

نمایشگاه الکامپ در ماه‌های پایانی سال برگزار می‌شود

ستاد اجرایی بیست‌وششمین نمایشگاه الکامپ اعلام کرد با توجه به شیوع مجدد ویروس کرونا و نگرانی‌هایی که در مورد به خطر افتادن سلامت شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان وجود دارد، تاريخ برگزاری نمايشگاه الكامپ به ماه‌های پايانی سال جاری موكول می‌شود.ستاد اجرایی بیست و ششمین نمایشگاه الکامپ، از «استقبال دلگرم‌کننده شرکت‌ها، استارتاپ‌ها و سازمان‌های دولتی» تشکر کرده... ادامه مطلب

قابلیت تماس تصویری تلگرام به صورت عمومی ارائه شد

تماس تصویری تلگرام در هفتمین سالگرد فعالیت این پیام رسان برای تمام اپ‌های دسکتاپ و موبایل آن ارائه شد و کاربران می‌توانند از آن استفاده کنند.. با شیوع ویروس کرونا و خانه نشین شدن بسیاری از مردم در سراسر جهان، اهمیت تماس تصویری نسبت به گذشته دوچندان شده و حالا تلگرام به چنین ویژگی مجهز... ادامه مطلب

فیسبوک سیستم‌های پیام رسانی در اینستاگرام و مسنجر را ادغام کرد

فیسبوک از مدت‌ها قبل به ادغام سیستم چت در پلتفرم‌های مختلف خود اشاره کرده و حالا به نظر می‌رسد چنین موضوعی برای اینستاگرام و مسنجر آغاز شده است.اخیرا شماری از کاربران در سیستم عامل‌های اندروید و iOS با صفحه آپدیتی با عنوان «راه جدیدی برای ارسال پیام در اینستاگرام وجود دارد» مواجه شده‌اند که در... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟