مشخصات فنی و تاریخ معرفی چیپست قدرتمند اسنپدراگون 8150 مشخص شد

مشخصات فنی و تاریخ معرفی چیپست قدرتمند اسنپدراگون 8150 مشخص شد

مشخصات فنی و تاریخ معرفی چیپست قدرتمند اسنپدراگون 8150 مشخص شد

چیپست کوالکام اسنپدراگون ۸۱۵۰ به عنوان جانشین مدل موفق اسنپدراگون ۸۴۵، هنوز به صورت رسمی معرفی نشده اما با حضور در بنچمارک های مختلف، نشان داده که یکی از قدرتمندترین چیپست های بازار خواهد بود.

حالا واحد چینی کوالکام تاریخ رونمایی رسمی اسنپدراگون ۸۱۵۰ را اعلام کرده و گفته در روز ۴ دسامبر (۱۳ آذر) طی مراسمی در هاوایی، محصول جدید کمپانی به بازار معرفی خواهد شد.

بر اساس اطلاعاتی که پیش از این منتشر شده بود، چیپست پرچمدار بعدی کوالکام به احتمال زیاد از فناوری ۵G بهره مند بوده و به نسبت اسنپدراگون ۸۴۵، تا ۲۰ درصد بهره وری بیشتری خواهد داشت.

اسنپدراگون 8150

اما به تازگی افشاگر معروف «Ice universe» اطلاعات بیشتری را درباره مشخصات فنی اسنپدراگون ۸۱۵۰ منتشر کرده و به ساختار سه خوشه ای محصول کوالکام اشاره نموده است.

اسنپدراگون ۸۱۵۰ از ساختار سه خوشه ای برخوردار است

طبق اطلاعات مذکور، مدل ۸۱۵۰ در خوشه اول از چهار پردازنده کم مصرف ۱.۸ گیگاهرتزی با هسته Kryo Silver و کش ۱۲۸ کیلوبایتی L2 بهره مند شده، در خوشه دوم به سه هسته Kryo Gold با فرکانس ۲.۴۱۹ گیگاهرتز و کش ۲۵۶ کیلوبایتی L2 مجهز گشته و در نهایت قدرتمندترین خوشه آن، از یک هسته Kryo Gold با سرعت ۲.۸۴۲ گیگاهرتز و کش ۵۱۲ کیلوبایتی L2 برخوردار خواهد بود.

البته منبع مورد اشاره اطلاعات دقیقی راجع به نوع هسته های پردازشی منتشر نکرده، اما با توجه به شواهد موجود و در مقایسه با اسنپدراگون ۸۴۵، به احتمال زیاد هسته های اسنپدراگون ۸۱۵۰ از نوع Kryo 385 هستند. مدل Gold در واقع نسخه شخصی سازی شده هسته ARM Cortex-A75 بوده و مدل Silver نیز به Cortex-A55 مربوط می شود.

از سوی دیگر در زمینه حافظه کش، خوشه های اول و دوم تقریباً منطبق با اسنپدراگون ۸۴۵ هستند اما خوشه سوم با یک هسته پردازشی قدرتمند، از حافظه بیشتری برخوردار بوده و ممکن است بر اساس هسته ARM Cortex-A76 توسعه یافته باشد.

گفتنی است درباره پردازنده گرافیکی اسنپدراگون ۸۱۵۰ و مودم LTE آن صحبتی به میان نیامده اما برخی اخبار حاکی از حضور گرافیک آدرنو ۶۴۰ در پرچمدار جدید کوالکام هستند که مطمئناً نسبت به نمونه های موجود قدرتمندتر خواهد بود.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل