آیا تنها در ایران میانگین سرعت وای فای از موبایل کمتر است؟

آیا تنها در ایران میانگین سرعت وای فای از موبایل کمتر است؟

این فرضیه که یک وای فای مطلوب از نظر سرعت شبکه های سلولی را مغلوب خواهد کرد وسوسه کننده به نظر می رسد اما این مساله در بسیاری کشورها صحت ندارد.

OpenSignal اخیرا مطالعه ای را برای مقایسه سرعت این فناوری ها صورت داده و بر اساس آن در ۳۳ کشور واقع در آفریقا، اروپا، آمریکای لاتین و خاورمیانه میانگین سرعت وای فای از شبکه های موبایل کمتر است.

سرعت وای فای
سرعت دانلود موبایل (نارنجی)، سرعت دانلود وای فای (آبی)

نکته جالب چشمگیر بودن تفاوت سرعت بین این دو گزینه است، برای مثال در کشورهایی نظیر ایران، استرالیا، اتریش، عمان و جمهوری چک نرخ انتقال داده در شبکه های موبایل به صورت میانگین چندین مگابیت در ثانیه از وای فای سریعتر است.

در نمودار فوق میانگین سرعت دانلود با اینترنت وای فای در ایران ۵.۱ مگابیت در ثانیه و سرعت دانلود شبکه موبایل ۱۳.۴ مگابیت در ثانیه است و با توجه به اختلاف ۸.۳ مگابیتی میان این دو گزینه ایران در رده هشتم لیست قرار گرفته است.

کشورهای بسیار دیگری وجود دارد که در آنها شبکه سلولی در برابر سرعت وای فای حرفی برای گفتن ندارد. این موارد اغلب مستلزم زیرساخت و پهنای باند خانگی پیشرفته است که در هنک کنگ، کره جنوبی و ایالات متحده به چشم می خورد. با این حال LTE گاهی در سرعت دانلود نیز برتری قبال توجهی دارد و در کشوری مثل لبنان سرعت دانلود داده ها تا ۲۵ مگابیت بر ثانیه از وای فای سریع تر است.

سرعت وای فای
تفاوت سرعت دانلود lte با وای فای (مگابیت در ثانیه)

نتایج این مطالعه باعث شده که OpenSignal به کاربران و شرکت های تولید کننده تجهیزات مخابراتی توصیه کند در پیش فرض های خود مبنی بر اینکه همیشه وای فای گزینه بهتری است، تجدید نظر کنند. شاید این فکر در ابتدای عصر اسمارت فون ها صدق می کرد اما LTE این بازی را عوض کرد. علاوه بر این وای فای هم مشکلات خاصی مثل شلوغی بیش از حد شبکه دارد.

از سوی دیگر با معرفی نسل پنجم شبکه های سلولی و سرعت گیگابیتی آن، توان آنها به وای فای خواهد چربید. هرچند وای فای مزایای خاص خود را برای شبکه های محلی و مکان های با نرخ انتقال محدود دارد اما در آینده شاهد افزایش کاربرانی خواهیم بود که به شبکه های سلولی روی می آورند.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato