آخرین جومبو جت‌ 747 نسل اول بازنشسته می‌شود

آخرین جومبو جت‌ 747 نسل اول بازنشسته می‌شود

با پایان پرواز آخرین ۱۰۰-۷۴۷ به نظر می‌رسد به پایان دوران جومبو رسیده‌ایم. آخرین پرواز اولین گونه از بوئینگ ۷۴۷ -هواپیمای ۴۹ ساله که به عنوان یکی از پر استفاده‌ترین هواپیما‌های مسافربری دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد- برای عملیات تست موتور هواپیما شرکت GE Aviation بود.

از زمانی که ۷۴۷ در سال ۱۹۶۹ معرفی شد تا به امروز، این هواپیما یکی از ماشین‌های پرنده‌ی قابل تحسین شناخته می‌شد. این هواپیما به منظور کاهش قیمت سفر‌های هوایی ایجاد شد و توانست موفق هم عمل کند. این هواپیماها «جومبو جتس» نامگذاری شدند و طراحی‌شان به گونه‌ای بود که می‌توانستند صد‌ها مسافر را حمل کنند.

۷۴۷-۱۰۰ شرکت GE سال ۱۹۶۹ ساخته شد و شانزدهمین هواپیمای تولید شده‌ی آن‌ها بود. زندگی حرفه‌ای این هواپیما به عنوان هواپیمای مسافربری بزرگترین آژانس هوایی آمریکا در آن زمان یعنی Pan Am‌ آغاز شد و تا سال ۱۹۹۱ زمانی که Pan Am بسته شد ادامه یافت.

بوئینگ، کابین خلبان را در بخش بالایی قرار می‌داد. موضوعی که باعث می‌شد فضای بسیار زیادی برای بخش پایینی باز شود که امروز از آن به عنوان جایگاه بیزنس کلاس استفاده می‌شود. قبل از آنکه Pan Am دچار ورشکستگی شود، از هواپیمای GE 747-100 برای حمل نیروهای آمریکایی در جنگ خلیج (بین عراق و کویت) استفاده می‌شد.

شرکت GE Aviation  این هواپیما را سال ۱۹۹۰ خریداری کرد و به مدت ۲۴ سال از آن برای تست موتور هواپیماها استفاده نمود. این هواپیما حدود ۳۹۱۶ ساعت برای انواع محصولات GE Aviation  در آسمان بود.

شرکت GE اعلام کرد که دلیل بازنشستگی ۷۴۷ کمبود قطعات و همچنین سیستم موقعیت یابی قدیمی آن بود که با سیستم‌های مدرن امروزی همخوانی نداشت. جایگزین این هواپیما ۴۰۰-۷۴۷ است که سال ۲۰۱۰ خریداری شد.

جومبو ۷۴۷ نهایتا به موزه‌ی هوا و فضای پیما (Pima) اهدا شد. «گری پاسرت» کاپیتانی که آخرین پرواز را با این هواپیما انجام داد، راجع به‌ آن می‌گوید:

این هواپیمای مورد علاقه‌ی من برای پرواز بود. بیشتر از همه‌ی ۷۴۷ های دیگر. این هواپیما دارای ویژگی‌های فیزیکی خاصی بود که پرواز با آن به سادگی انجام می‌شد.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato