اسناد فاش شده خبر از تخلف احتمالی فیسبوک برای فروش اطلاعات کاربران می دهد

به گزارش وال استریت ژورنال، چند روز پیش فیسبوک به عنوان یکی از شرکت‌های متخلف شناخته شد که به صورت غیر قانونی به اطلاعات اختصاصی کاربران دسترسی دارد. این گزارش روز چهارشنبه و به نقل و قول از ایمیل‌هایی از درون شرکت فیسبوک -که در مستندات تایید نشده دادگاهی وجود داشت،- منتشر شده است.

در این ایمیل‌ها نشان داده شده بود که تبلیغ کننده‌ها با پرداخت پول بیشتر، شرکت فیسبوک را به ارائه‌ی هرچه بیشتر اطلاعات کاربران تشویق می‌کردند. کسب درآمد از طریق فروش اطلاعات خصوصی کاربران می‌تواند برای شرکتی که اعلام کرده بود این اطلاعات را هرگز به فروش نرسانده، دردسرساز شود.

در حین برگزاری شهادت قبل از برگزاری دادگاه در کنگره در ماه آپریل که به منظور رسیدگی به اطلاعات ارائه شده به کمبریج انالیتیکا توسط فیسبوک بود، مدیرعامل این شرکت «مارک زاکربرگ» گفته بود:

به واضح ترین شکل ممکن می‌گویم که ما اطلاعات کاربران را به فروش نرساندیم. کسب درآمد از طریق تبلیغات این گونه نیست.

فیسبوک اعلام کرده که مکالمات درج شده در ایمیل‌ها مربوط به سال‌ها پیش است و این شرکت در نهایت علیه این موضوع تصمیم گیری کرده است. غول شبکه‌های اجتماعی همچنین گفته که این پرونده‌ها به شکل کاملا مبهم و گمراه کننده‌ای منتشر شده است:

مدارک توسط دادگاه کالیفرنیا نگهداری می‌شود بنابراین ما نباید بابت هر اتهام غلطی پاسخگو باشیم.

این‌ها صبحت‌های «کونستانتینوس پاپامیلتیادیس» رئیس توسعه‌ دهنده‌ی پلتفرم‌ها و برنامه‌های شرکت در یک بیانیه است. او در این بیانیه اینچنین ادامه می‌دهد:

ما در کنار تغییراتی که این پلتفرم در سال ۲۰۱۵ اعمال کرده می‌ایستیم که طی آن امکان دسترسی اطلاعات خصوصی افراد توسط دوستانشان منع می‌شد. هرگونه تصمیمات کوتاه مدت که در این مدت اتخاذ شد به منظور جلوگیری در ایجاد مشکل در رابط کاربری پلتفرم بود.

به طور واضح تر، فیسبوک هرگز اطلاعات کاربرانش را به فروش نرسانده است. API‌های ما همیشه رایگان بوده‌اند و هرگز از توسعه دهندگان برای استفاده از آن‌ها درخواست پول نکرده‌ایم. چه مستقیم و چه غیر مستقیم.

در این گزارشات همچنین بیان شده که این ایمیل‌ها حاوی تعدادی از مکالمات داخلی شرکت فیسبوک -که اخیرا توسط پارلمان بریتانیا دریافت شده- نیز بوده است. این پرونده‌ها در حین طرح دعوی در دادگاه توسط شرکت Six4Three علیه فیسبوک به دست آمده. جایی که شاکی مدعی بود فیسبوک با ایجاد یک راه فرار، اطلاعات را در اختیار کمبریج آنالتیکا قرار داده است.

هک فیسبوک

این پرونده‌ها حاوی ارتباطات خصوصی بسیاری است که داخل شرکت فیسبوک و بین مدیران ارشد این شرکت رد و بدل می‌شد. در این بین می‌توان ایمیل‌هایی مربوط به زاکربرگ را نیز مشاهده کرد.

یکی از اعضای پارلمان روز سه شنبه اعلام کرده بود که این ایمیل‌ها حاوی برخی مکالمات است که در آن یکی از مهندسین ارشد فیسبوک نسبت به دخالت مهم روسیه در این پلتفرم در سال ۲۰۱۴ هشدار می‌دهد.

«دامین کالینز» که رهبر کمیسیون دیجیتال، فرهنگ و رسانه و ورزش پارلمان است روز سه شنبه اعلام کرد که احتمالا حکومت بریتانیا هفته‌های آینده این مدارک را عرضه خواهد کرد.

مطالب مرتبط

لو رفتن سرویس جدید اینستاگرام؛ رقیب اسنپ چت از راه می رسد

به نظر می رسد که اینستاگرام به صورت اتفاقی، لینکی را بر روی نسخه اندروید اپلیکیشن خود فرستاده است که خبر از سرویس جدید این مجموعه می دهد. چند کاربر تیز بین گزارش داده اند که لینک تصویر بالا بر روی اینستاگرام آن ها ظاهر شده و پس از ۱۵ دقیقه نیز ناپدید گشته است. اینستاگرام... ادامه مطلب

تایید هویت دو مرحله ای به اپلیکیشن واتس اپ افزوده شد

این روزها با درنظرگیری میزان هک ها و رخنه های امنیتی مختلفی که تیتر اصلی خبرگزاری ها را به خود اختصاص می دهند، امن نگه داشتن اطلاعات کاربران امری بسیار مهم به شمار می رود. واتس اپ همواره با به روزرسانی های مختلف برای اپلیکیشن پیام رسان خود، در تلاش بوده تا احساس امنیت را... ادامه مطلب

اخطار اتحادیه اروپا به واتس اپ در پی عدم رعایت حریم خصوصی کاربران

اگرچه جهان دیجیتالی ما از امنیت بسیار پایینی برخوردار است اما شرکت های بزرگ تکنولوژیک همواره وعده می دهند که دست کم خودشان از داده های دیجیتالی ما بهره نگرفته و از آنها جهت کسب درآمد بیشتر استفاده نمی کنند. اما به تازگی اتحادیه اروپا اخطاری را برای واتس اپ به دلیل عدم رحایت حریم خصوصی... ادامه مطلب

آیا رسوایی فیسبوک، گوگل و توییتر را نیز به کنگره می کشاند؟

در هفته های اخیر خبرهای بسیاری از رسوایی فیسبوک و کمپانی کمبریج آنالیتیکا منتشر شد؛ اتفاقی که منجر به لو رفتن اطلاعات 87 میلیون کاربر این شبکه اجتماعی و نیز سوء استفاده از آنها برای پیش بینی نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد. حالا با مشکلاتی که در مورد عدم رعایت حریم خصوصی کاربران توسط... ادامه مطلب

فیس بوک در حال توسعه درون های خورشیدی برای گسترش اینترنت جهانی است

گویا فیس بوک هم پا در کفش گوگل کرده ووارد ماجرای بالون ها و پهپادهای اینترنت رسان شده است. حالا یک قدم به اجرایی شدن چنین پروژه هایی نزدیک تر شده ایم. Jay Parikh، مدیر ارشد بخش مهندسی فیس بوک به وال استریت ژورنال گفته که فیس بوک قصد دارد در تابستان پیش رو،دِرون اینترنتی... ادامه مطلب

سمت بعدی هوگو بارا در سیلیکون ولی مشخص شد؛ مدیریت «آکیلس وی آر»

اواسط هفته پیش بود که خواندیم «هوگو بارا»، یکی از مدیران سابق گوگل و شیائومی، قصد ترک این کمپانی چینی را دارد تا به سیلیکون ولی باز گردد. حالا مارک زاکربرگ، نقطه عطف بعدی در کارنامه کاری بارا را مشخص نموده و اعلام کرده که وی قرار است با پیوستن به فیسبوک، مدیریت تیم واقعیت... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x