گزارش میدانی دیجیاتو: چراغ‌های خاموش و بازار گیج؛ آیا موبایل ارزان شده است؟

از آغاز سال جدید و زمانی که بازار کشور و نرخ ارز تکان‌های شدیدی خورد، بازار موبایل نیز دچار تغییرات قیمتی ملموسی شد و رتبه‌بندی گوشی‌های اقتصادی و میان‌رده دگرگون شدند. حالا گوشی‌های اقتصادی هم قیمتی بالاتر از حقوق ثابت وزارت کار یک کارمند را دارند و خرید گوشی‌های پرچمدار برای عده کثیری تبدیل به یک رویا شده است.

یکی دو ماه بعد از این نوسانات بازار بود که وعده‌های مسئولین شروع شد و جملگی آنها خبر از کاهش قیمت در روزهای آینده می‌دادند؛ اتفاقی که تا به امروز رخ نداده و وزیر ارتباطات هم در اینستاگرام خود به این موضوع اشاره کرده است. فروشندگان موبایل نیز این موضوع را تایید می‌کنند و با تاکید می‌گویند: «یک ریال هم ارزان نشده، بخر که فردا گران‌تر هم می‌شود.»

ارزان شدن موبایل

خبری که در رسانه‌ها می‌پیچد مبنی بر این است که فروشندگان موبایل اذعان دارند که مردم برای خرید موبایل عجله نکنند و شاهد کاهش قیمت 50 درصدی موبایل خواهیم بود. از آن‌سو امروز (۱۰ آذر) «مهدی محبی» رییس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی نیز اعلام کرده که با کاهش نرخ دلار در روزهای اخیر، موبایل ده تا بیست درصد ارزان شده و نوید بیشتر ارزان شدن هم داده است.

با خواندن این خبرهای مربوط به فروشندگان که گفته‌اند کاهش قیمت در راه است، وارد بازار علاءالدین می‌شوم و دنبال نقل قول کنندگان آن می‌گردم و وقتی خبر را نشان‌ آنها می‌دهم حسابی از خجالت ما خبرنگاران در می‌آیند. از همین روست که خودم را پیش عده‌ای که خیلی عصبانی می‌شوند یک خریدار جا می‌زنم و با نشان دادن تصویر کامنت وزیر ارتباطات، نظر آنها را درباره وضع کنونی بازار جویا شوم. «سام» که در مغازه نسبتا بزرگی کار می‌کند لفظ «گیج» را برای بازار موبایل به کار می‌برد:

«تقریبا همگی گیج شده‌اند و جز یک عده معدود بقیه نمی‌دانند در حال چه کاری هستند. فروشندگان خرد فروش‌شان کمتر شده و نه که اموراتشان نگذرد ولی درآمدهایشان تقریبا به نصف رسیده است. فروشندگان بزرگتر اما وضعشان بهتر است ولی آنها هم در تامین چند کالا به مشکل خورده‌اند. یک سری از برندها و یا رنگ‌های خاص از تعداد گوشی محبوب مردم عملا در بازار نیست و بار بسیاری از مغازه‌داران و عمده فروشان در گمرک مانده. یک جنگ زیرزمینی در اینجا برپاست و تصور نمی‌کنم کسی از بازاریان دل خوشی از اقدامات اخیر مسئولان داشته باشد.»

ارزان شدن موبایل

گیج بودن بازار در بین راهروهای علاءالدین، یکی از قطب‌های مارکت موبایل کشور موج می‌زند و برای اولین بار است که می‌بینم فروشندگان اصرار شدیدی به جذب مشتری دارند. آنها چند دادزن استخدام کرده‌اند تا برایشان مشتری جور کنند؛ افرادی که وقتی می‌خواهم با آنها به گفتگو بپردازم متوجه می‌شوم که سررشته‌ای از بازار موبایل ندارند و صرفا وظیفه‌شان هدایت معدود مشتریان باقی مانده به داخل مغازه است. داخل فروشگاه‌ها هم تعداد انگشت شماری مشتری وجود دارد که به قول «نهاد» یکی از فروشندگان اکثرشان آمدند تا قیمت بگیرند:

«کسانی را در این چند هفته دیدم که هر روز می‌آیند و یک مدل خاص را قیمت می‌گیرند و می‌روند. قیمت‌ها هم نوسان داشته و در یک مدت بسیار کوتاه نیز کاهش نسبی یافت اما تصور نمی‌کنم این کاهش ادامه داشته باشد. ورود گوشی به بازار از گمرک فقط می‌تواند خلا بازار را رفع کند و چیزی را چندان ارزان نمی‌کند.»

جهرمی در کامنتی به یکی از مخاطبین صفحه اینستاگرامش گفته که به تمام مشکلات بازار موبایل آگاه است.

از نظر نهاد، مغازه‌داران حاضر نیستند قیمت‌ها را کاهش دهند وقتی که قیمت بقیه اجناس در مملکت تکان نمی‌خورد چرا که آنها هم دخل و خرجشان با دیگر وسایل مملکت سر و کار دارد: «فقط توقع می‌رود که قیمت موبایل کاسته شود. خب قیمت مایحتاج زندگی چطور؟ مگر فروشندگان مغازه از علم غیب مایحتاج خود را تامین می‌کنند؟»

ارزان شدن موبایل

آقای تاجی اما از قدیمی‌ترهای فروشنده موبایل است و باور دارد که جوانان صنف، حالتی تهاجمی به مساله بازار موبایل دارند. او خودش را داغدیده این بازار معرفی می‌کند و برعکس برخی از فروشندگان جوان‌تر معتقد است که وضعیت بازار فعلی نه ربطی به وزیر جوان دارد و نه ربط به دولت، بلکه مساله نوسانات ارزی و تحریم‌ها در میان است که بازی سیاست زده مقامات رده بالاست.

تاجی وضعیت بازار را اسفناک می‌داند اما معتقد است که این اسفناکی در همه سطح جامعه دیده می‌شود و مختص بازار موبایل داخلی نیست:

«گوشی داخلی هم که تولید نمی‌شود و بازار ما اساسا یک بازار وارداتی است و سر و کار مستقیمی با دلار دارد. طبیعتا نوسانات ارز بیشترین تاثیرش را در بازار امثال ما و قطعات کامپیوتری و... نشان می‌دهد و اینکه انتظار داشته باشیم وضعیت بازار درست شود در حالی که وضعیت بازار ارز درست نشده، توقع بی‌جایی است. وعده مسئولان بر سر ارزان شدن موبایل هم تا حدی منطقی است چرا که در هر حال جدا از مساله ارز، کمبود کالا هم باعث شده که عده‌ای در این میان سودجویی کنند و قیمت کالاها را با دلار 20 هزار تومانی حساب کنند. موبایل‌های با دلار 4200 تومانی هم به دست ما نرسیده، اگر این موبایل‌ها وارد کشور شده، با همین قیمت به ما فروخته نشده و ما نمی‌توانیم تاوان گرانفروشی برخی واردکنندگان را بدهیم.»

ارزان شدن موبایل

او به محکومیت واردکنندگان اشاره می‌کند و معتقد است که این موضوع اگر هم اجرایی شود، نمی‌تواند بازار را به ثبات برساند چرا که عده زیادی درگیر این مسئله هستند و سهم‌خواهی در بازار تمامی ندارد. تاجی وعده ارزان شدن موبایل توسط دولتمردان را وعده نه چندان درستی می‌داند و می‌گوید اینکه چند ماه متوالی این وعده به مردم داده شده ولی عملا کاهش قیمتی وجود نداشته، ملت را هم نسبت به بازار هم دولتمردان دلسرد کرده است.

بازار موبایل کشور مانند یکی دو ماه گذشته تقریبا خالی است و فروشندگان معتقدند که صرفا افرادی از قشر در آمد بالا هستند که هنوز مشتری باقی مانده‌اند و دیگر مردم یا روی به خرید کالای دست دوم آورده‌اند و یا علی‌رغم هشدارهای متعدد، گوشی‌های چینی قاچاقی را می‌خرند که بعد از مدتی از کار می‌افتند. با نگاهی به قیمت‌ها در روزهای اخیر و عدم موجودی بسیاری از موبایل‌ها در فروشگاه‌های اینترنتی معتبر می‌توان فهمید که بازار همچنان حال خوبی ندارد و وزارتخانه‌های صمت و ارتباطات و دیگر ارکان حاکمیتی که اخیرا جلساتی باهمدیگر داشته‌اند، باید فکری اساسی برای بهبود آن انجام دهند.

malltina

مطالب مرتبط

گزارش Canalys از صادرات موبایل در آمریکا در فصل دوم ۲۰۲۰؛ اپل و سامسونگ در صدر

جدیدترین آمارهای یک شرکت تحقیقاتی نشان می‌دهد ۳۱.۹ میلیون گوشی در آمریکا در فصل دوم ۲۰۲۰ صادر شده است. اپل، سامسونگ و ال‌جی بزرگترین صادرکنندگان موبایل در این کشور در بازه یاد شده بوده‌اند.بر اساس جدیدترین گزارش شرکت تحقیقاتی Canalys، صادرات گوشی در ایالات متحده در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ نسبت به مدت زمان مشابه... ادامه مطلب

ویوو S1 پرایم معرفی شد؛ اسنپدراگون ۶۶۵ و ۸ گیگابایت رم

ویوو از جدیدترین گوشی خود به نام «S1 پرایم» رونمایی کرد. این محصول با چیپست اسنپدراگون ۶۶۵، رم ۸ گیگابایتی و حافظه داخلی ۱۲۸ گیگابایتی از هم اکنون به قیمت ۲۸۵ دلار به بازار عرضه شده است.ویوو S1 پرایم از نمایشگر ۶.۳۸ اینچی AMOLED با رزولوشن فول‌ اچ‌دی‌ پلاس (۲۳۴۰ در ۱۰۸۰ پیکسل) و نسبت... ادامه مطلب

جزئیاتی از سند مقابله با انحصار پلتفرم‌های اینترنتی منتشر شد

دبیر کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی اطلاعات تازه‌ای از سند سیاست‌ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی (پلتفرم‌های اینترنتی) را اعلام کرده است. به گفته او انحصار در فضاهایی چون حمل و نقل و سفارش غذای آنلاین باعث شد تا آنها به فکر ایجاد چنین سندی... ادامه مطلب

ترافیک مصرفی حضور در هیات‌های آنلاین برای کاربران رایگان خواهد بود

ساترا، وزارت ارتباطات و سازمان تبلیغات اسلامی با هدف همگرایی برای اجرای طرح «خیمه‌های رسانه‌ای» در محرم 99 تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. در این طرح قرار شده تا اینترنت رایگان برای حضور در هیات‌های آنلاین لحاظ شود و از ۹۳ هزار هیات دعوت شده تا در این طرح شرکت کنند.رئیس ساترا با اشاره به شرایط... ادامه مطلب

تامین ۱۲ میلیارد تومان سرمایه برای ۶ استارتاپ کشاورزی آغاز شد

پنجمین رویداد آنلاین «دوشنبه‌های استارت‌آپی» با هدف جذب سرمایه ۱۲ میلیارد تومانی برای ۶ استارتاپ حوزه کشاورزی دیروز توسط صندوق نوآوری و شکوفایی و با حضور سرمایه‌گذاران خطرپذیر به صورت آنلاین برگزار شد.به گفته «سیاوش ملکی‌فر» معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، در حال حاضر ۱۰ درصد از شرکت‌های دانش بنیان یعنی به طور کلی ۵۰۰... ادامه مطلب

اجازه دولت به وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورهای متخلف صادر شد

در روزهای اخیر درخواستی از سوی وزارت ارتباطات به دولت مطرح شده بود تا اختیاراتش را در برخورد با اپراتورهای متخلف افزایش دهد. امروز این پیشنهاد به امضای «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور و البته به تصویب هیات وزیران رسید.بر این اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) می‌تواند پس از اتمام مهلت... ادامه مطلب

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟