آغاز رتبه‌بندی کسب‌وکارهای اینترنتی؛ نتایج فعلاً عمومی نیست

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به عنوان متولی و ارائه دهنده نماد اعتماد الکترونیکی، رتبه بندی کسب‌وکارهای اینترنتی را آغاز کرده است.

روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی خبر می‌دهد که با بررسی ۳ ماهه نحوه تعاملات و چگونگی پاسخگویی کسب‌وکارهای اینترنتی به شکایت‌های دریافتی،  امتیازدهی اولیه انجام شده و صرفاً برای خود خدمات دهندگان قابل مشاهده است. این در حالیست که هنوز عموم مردم از امتیاز کسب‌وکارهای اینترنتی مطلع نیستند.

«جعفر محمدی» نایب رییس کمیسیون تجارت الکترونیک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در گفتگو با دیجیاتو می‌گوید یکی از ایراداتی که همواره بر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وارد بوده، این است که هیچ‌وقت پاسخ مناسبی به شاکیان کسب‌وکارهای اینترنتی که داراری ای‌نماد هستند داده نمی‌شود.

به نظر محمدی احتمالا مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در حال حاضر سیستمی برای رتبه‌بندی طراحی کرده و لازم است تا در ابتدای کار بازخوردهای این اقدام را بررسی کند و پس از رفع ایرادات احتمالی نتایج را در اختیار عموم قرار دهد:

«به عنوان مثال بدانند که کسب و کارها چقدر آن را می‌پذیرند و شکایات وارده تا چه‌ اندازه وارد است. در واقع تا زمانی‌که بازخوردی نگرفته‌اند و به نتیجه نرسیده‌اند، انتشار آن در میان عموم مردم می‌تواند تاثیرات مخربی داشته باشد. بنابراین منطقی‌ست تا مراحل آن را کامل انجام دهند و پس از حصول نتیجه قطعی آن را منتشر کنند. ولی اگر قرار باشد که نتایج همیشه در اختیار صاحبان کسب و کار بماند و مردم به آنها دسترسی نداشته باشند، این کار هیچ فایده‌ای نخواهد داشت چون صاحبان مشاغل اینترنتی خودشان می‌دانند که چه نظارت و عملکردی نسبت به شکایات مشتریان‌شان دارند.»

رتبه‌بندی کسب‌وکارهای اینترنتی

ایراد دیگری که محمدی به این کار وارد می‌کند این است که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که خودش را متولی صدور مجوز مشاغل اینترنتی می‌داند، نباید کسب و کارهای اینترنتی را رتبه‌بندی کرده و به آنها امتیاز بدهد. به عقیده محمدی درصورتیکه در آینده به این ارزیابی‌ها ایرادی وارد شود و یا در یکی از این کسب‌وکارها که رتبه‌بندی شده‌اند، تخلفی صورت گیرد، مردم و مشتریان اعتماد خود را به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که یک نهاد متولی‌است، از دست خواهند داد و بهتر است که بخش خصوصی عهده‌دار این کار شود.

«میلاد جهاندار» کارشناس حوزه فناوری و فین‌تک نیز در گفتگو با دیجیاتو عملکرد مرکز توسعه تجارت الکترونیکی را در صدور ای‌نماد که یکی از اصلی‌ترین وظایف این مرکزست بسیار ضعیف ارزیابی می‌کند و می‌گوید نظرات مردم در فضای مجازی حاکی از عملکرد ضعیف این سازمان جهت رسیدگی به شکایات کاربران است و حالا ورود این مرکز به این موضوع جای سوال دارد.

جهاندار معتقد است که پروژه ای‌نماد با شکست مواجه شده‌ و این موضوع که مرکز توسعه تجارت الکترونیک قصد دارد در جایگاه کارشناس قرار گرفته و مشاغل اینترنتی را رتبه‌بندی کند، بسیار عجیب است، ضمن آنکه این امکان برای کاربران وجود دارد که در پلتفرم‌های مختلف نظرات خود را در مشاغل اینترنتی بیان کنند:

«در شرایطی که کشور در تحریم به‌سر می‌برد و برای تامین بودجه با مشکلات فراوانی روبروست تعریف و اجرای این پروژه ناراحت کننده‌است چراکه نتیجه این پروژه تنها برای صاحب کار قابل مشاهده‌ و مشخص نیست خروجی این بررسی در برای چه کسانی خواهد بود و چه تاثیرگذاری خواهد داشت. اجرای این پروژه‌ها تنها اتلاف منابع و بی‌نتیجه است.»

گفتنی‌ست صاحبان کسب و کارها می‌توانند از طریق پنل کاربری خود در سامانه ای‌نماد به بخش مدیریت کسب و کار رفته و با کلیک بر روی دکمه «تغییرات امتیاز»، میزان امتیاز دریافتی حاصل از ارزیابی عملکرد خودشان در پاسخگویی به شکایات و سایر جزئیات مربوطه را مشاهده کنند. همچنین کسب و کارها می‌توانند هرگونه نقطه نظر یا پیشنهادات خود را از طریق درج تیکت در سامانه نماد اعتماد الکترونیکی با محوریت رتبه بندی منعکس کنند.

مطالب مرتبط

مشاوران، خریداران و فروشندگان از حذف قیمت مسکن در پلتفرم‌های آگهی ناراضی هستند

رییس اتحادیه املاک کشور اعلام کرده است که اگر سایت‌های اینترنتی قیمت املاک را اعلام نکنند، ‌ وضعیت بازار در بلندمدت به آرامش خواهد رسید. او همچنین در اظهار نظری گفته که در هیچ کجای جهان قیمت ملک را در سایت‌های اینترنتی درج نمی‌کنند و اسم این کار شفاف سازی نیست، بلکه جنجال بازی و... ادامه مطلب

سخنگوی ثبت احوال: بیش از ۱۰ میلیون ایرانی در صف دریافت کارت هوشمند ملی هستند

کارت هوشمند ملی به عنوان یکی از کلیدهای اصلی ورود به دولت الکترونیکی شناخته می‌شود. سخنگوی سازمان ثبت احوال اما اعلام کرده که تا به امروز بیش از ده میلیون نفر در نوبت دریافت کارت هوشمند ملی هستند و به نظر می‌رسد چاپخانه طرف قرارداد با این سازمان به تعهدات خود به درستی عمل نکرده... ادامه مطلب

توضیح وزیر کشور درباره قطع اینترنت در آبان ماه: امنیت عمومی مهم بود

سوم آذر پارسال بود که مجلس بعد از اظهارات وزیر ارتباطات مبنی بر اینکه نقشی در قطعی اینترنت در آبان ماه گذشته ندارد، طرح استیضاح وزیر کشور را به دلایل مختلف از جمله قطع اینترنت مطرح کردند. بعد از گذشت شش ماه از این مساله، وزیر کشور در مصاحبه تلویزیونی خود رسما تایید کرد که... ادامه مطلب

طرح آینده نگاری سازمان فناوری اطلاعات به دنبال چیست؟

مدیرکل توسعه راهبردها و سیاستهای سازمان فناوری اطلاعات ایران از شرکت بیش از ۱۲۰۰ نفر در طرح آینده نگاری اولویت‌ها و راهبردهای فناوری اطلاعات کشور خبر داد؛ طرحی که به گفته او قرار نیست صرفا یک پژوهش کتبی باشد و دولت سعی دارد تا داده‌های استخراج شده از آن را به گزاره‌های و سیاست‌های اجرایی... ادامه مطلب

طرح «انتخاب هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی» توسط وزارت ارتباطات رونمایی شد

رییس سازمان فناوری اطلاعات در آیین رونمایی از پروژه‌های پیشران اقتصاد دیجیتال از پروژه انتخاب هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی رونمایی کرد؛ پروژه‌ای که به واسطه آن مردم می‌توانند از بین سه VOD بزرگ کشور و از طریق اینترنت ثابت، یک ماه اشتراک رایگان داشته باشند.به گفته «امیر ناظمی» مردم مانند هر نیاز عمومی دیگری،... ادامه مطلب

حمایت ۵۰ میلیون تومانی از ۵ هزار کسب‌وکار زیان دیده در ایام کرونا توسط وزارت ارتباطات

رییس سازمان فناوری اطلاعات در مراسم «آیین رونمایی از پروژه‌های پیشران اقتصاد دیجیتال» از پروژه حمایتی وزارت ارتباطات برای کسب‌وکارهای زیان دیده در ایام کرونا رونمایی کرد. «امیر ناظمی» با اعلام اینکه در دوره ریاست جمهوری روحانی ضریب نفوذ اینترنت از ۲۷.۵٪ به ۹۰٪ رسید و ظرفیت ترافیک از ۰.۸۶ ترابیت به ۱۸ ترابیت بر... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟