تولید و عرضه تایرهای خاص 500 درصد گران‌ تر از نمونه خارجی

مسئولان سعی کردند با اختصاص ارز دولتی و تصویب دستور العمل هایی از جمله منع واردات تایر های مشابه تولید داخل و یا تخصیص تایر ماشین‌ های سنگین تحت نظارت راهداری‌ های هر استان، تا حدی از ایجاد بحران در صنعت تایر بکاهند اما به نظر می رسد تمام این اقدام ها نیز نتوانسته است آنطور که باید و شاید از بار مشکلات این صنعت بکاهد.
صحبت از یک کارخانه تایرسازی قدیمی ولی ورشکسته است. جایی‌که برای اغلب مدیران صنعت تایر نقطه ‌آغاز فعالیت بوده اما این روزها به یک کارخانه تقریبا ورشکسته تبدیل شده و سال‌ هاست زیر نظر شورای کارگری اداره می‌ شود.

تایرهای خاص

اگرچه این روزها انتقادات کارگران به مقوله‌ ای عادی تبدیل شده و همین موضوع سبب می ‌شود این کارخانه قدیمی نیز از پرداخت بسیاری از هزینه‌ های دولتی برای تولید معاف شود، اما این کارخانه بزرگ و قدیمی چند ویژگی دارد که یکی از آنها تولید تایرهای خاص است. این در حالی است که «گروه صنعتی بارز» به‌ عنوان بزرگ‌ ترین تولیدکننده تایر در منطقه نیز هنوز برای تولید تایرهای خاص اقدامی نکرده است. به‌ عنوان مثال یکی از تایرهای خاص ، OTR برای استفاده در راهسازی و حتی استفاده در انبارهای بزرگ کشور به ‌عنوان لاستیک ویژه لیفتراک است که هنوز توسط تایرسازان بزرگ تولید نشده است.
تولید این تایرهای تخصصی شاید دلیل قانع ‌کننده‌ ای باشد برای فروش برخی محصولات خاص با قیمت‌ هایی عجیب در بازار. چون این ‌بار وقتی پای شرکت‌ های راهسازی و کارخانه‌ های بزرگی که برای تامین تایرهای خود مجبور به استفاده از تنها کالای موجود در بازار هستند، به میان می ‌آید دیگر قرار نیست صدای انتقادی همچون راننده ‌های کامیون و اتوبوس در رسانه ‌ها شنیده شود. تولید تایرهای ویژه لیفتراک و بعضی سایزهای خاص تایرهای  بایاس توسط این شرکت باعث شده است دولت ممنوعیت واردات کالاهای دارای نمونه داخلی را عملی کند و به ‌همین دلیل تمام شرکت‌ های راهسازی و آنهایی که مجبور به تهیه تایر برای لیفتراک‌ های خود هستند، بدون داشتن حق انتخاب سراغ تنها محصول ایرانی موجود در بازار بروند و حتی آن را 500 درصد گران‌ تر از نمونه ‌های خارجی آن خریداری کنند.

همه‌ چیز از برخی دست‌ های پشت‌ پرده در تامین مواد اولیه موردنیاز این کارخانه قدیمی خبر می ‌دهد و حضور فردی که با همکاری برخی مدیران به انحصاری عجیب در سیستم کارخانه دست یافته و پس از تامین مواد اولیه مورد نیاز،‌ کلیه کالاهای تولیدی را با قیمت ‌های مورد نظرش در شبکه فروش بازار عرضه می ‌کند.
نکته جالب شاید اینجا باشد که شرکت ‌های راهسازی و انبارهای بزرگ به ‌دلیل تمکن مالی بالا هیچ وقت خود را با صاحبان کالا درگیر نمی‌ کنند و بی‌ هیچ چون ‌و چرایی تایر مورد نیاز خود را خریداری می‌ کنند. غافل از اینکه وقتی برای خرید یک جفت تایر لیفتراکی تولید داخل 4 میلیون ‌تومان می‌ پردازند اما ‌همین تایر در صورت انجام واردات آزاد می ‌توانست با یک‌ چهارم قیمت فعلی به دستشان برسد.
البته این شرکت ‌ها برخلاف راننده ‌ها هیچ گاه اعتراضات صنفی نخواهند داشت و همین موضوع باعث شده تایرهایی مانند تایر لیفتراک و تایرهای راهسازی مانند 20.5-25،‌23.5-25 و 17.5-25با قیمت‌ هایی عجیب و باورنکردنی به سیستم خرید وارد شوند.
از سوی دیگر به ‌دلیل مشکلات صنفی و کارگری این کارخانه، ‌سازمان‌ های نظارتی نیز تنها به‌ دلیل حفظ اشتغال کارگران آن، ‌به موضوع قیمت ‌ها و نحوه فروششان ورود نمی ‌کنند و همین ماجرا سبب می‌ شود دست‌ های پشت‌ پرده علاوه ‌بر سودهای کلانی که به جیب زده ‌اند، امکان ورود تایرهای خارجی با کیفیت بالاتر و قیمت پایین ‌تر را نیز داشته باشند.

قیمت تایرهای خاص ایرانی در بازار، به نظر سوژه جذابی برای نهادهای نظارتی است که می ‌توانند با زیر نظر گرفتن آن به نتایج جالبی نیز دست یابند.
باوجود اینکه صنعت تایر در کشور ما از صنایع با سابقه و جزو صنایع استراتژیک و اشتغال زا محسوب می‌ شود اما متاسفانه مشکلات ناشی از وجود و تشدید تحریم ها، نوسانات نرخ ارز، افزایش قیمت مواد اولیه، عدم امکان و شرایط استفاده از تسهیلات بانکی با نرخ مناسب، شرایط غیر منصفانه رقابت با تایر‌های وارداتی به‌ خصوص تایرهای چینی، عدم افزایش تعرفه واردات تایر به‌ ویژه برای تایرهای چینی، باعث کاهش چشمگیر انگیزه و تمایل سرمایه گذار جهت توسعه شده است؛ تا جایی‌که اگر اقدام مناسب و قاطع و به هنگام در جهت رفع مشکلات این صنعت صورت نگیرد این معضلات می‌ تواند باعث کاهش تولید یا توقف فعالیت‌ های بعضی از کارخانجات فعال در این صنعت شود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟