آیا تجربه نزدیک به مرگ صرفاً توهم یک مغز در حال مردن است؟

انسان در جست و جوی همیشگی خود برای آگاهی از اتفاقات پس از مردن، همواره به پدیده «تجربه نزدیک به مرگ» به عنوان منبعی برای دریافت اطلاعات بیشتر از آن سوی زندگی نگاه کرده است.

افرادی که تجربیات نزدیک به مرگ داشته اند، معمولاً از رخدادهایی مانند مشاهده نور سفید در انتهای یک تونل یا دیدار مجدد عزیزان از دست رفته در زمان تجربه خود یاد می کنند. اما علی رغم ظاهر فراطبیعی پدیده مورد بحث، دانشمندان معتقدند یک توضیح علمی برای توصیف تجربه نزدیک به مرگ وجود دارد.

تجربه نزدیک به مرگ

تجربه نزدیک به مرگ همان طور که از نامش پیداست، معمولاً در شرایط فشار شدید فیزیکی-عصبی، درد و بیهوشی اتفاق می افتد و بر اساس گزارشات، این پدیده توسط یک سوم از افرادی که از چنگال مرگ رهایی می یابند، تجربه شده است.

پیش زمینه های فرهنگی و جغرافیایی در تجربه نزدیک به مرگ مؤثر هستند

طبق آنچه افراد مختلف از تجربه نزدیک به مرگ خود گزارش کرده اند، معمولاً این رخداد حس خوبی منتقل کرده و احساساتی مانند خروج از بدن، حرکت سریع در یک تونل تاریک و ورود به نور سفید توسط فرد قابل لمس هستند. در این بین پیش زمینه های فرهنگی و جغرافیایی نیز در تجربه نزدیک به مرگ مؤثر بوده و به عنوان مثال هندی ها در چنین شرایطی یاماراجا (خدای مرگ هندوها) را ملاقات کرده و آمریکایی ها عیسی مسیح را می بینند. کودکان هم اکثراً دوستان یا معلم خود را در نور سفید مشاهده می کنند.

با این حال بعضی از افراد هم تجربیات منفی و ناخوشایندی داشته و احساساتی مانند عدم کنترل، وجود نداشتن، دیدن صحنه های جهنمی و قضاوت شدن توسط یک موجودیت فرا انسانی را تجربه کرده اند.

تجربه نزدیک به مرگ

عصب شناسان سوئیسی «اولاف بلانک» و «سباستین دیگز» تجربیات نزدیک به مرگ را در دو گروه طبقه بندی می کنند: گروه اول که به نیمکره چپ مغز مربوط می شوند، شامل درک متفاوت از گذر زمان و حسی شبیه به پرواز بوده و گروه دوم با تمرکز بر نیمکره راست مغز، ارتباط با ارواح مردگان و شنیدن صداهای عجیب را شامل می شوند.

از طرفی لوب گیجگاهی هم نقش به سزایی در شکل گیری تجربه نزدیک به مرگ داشته چرا که مسئول بخشی از پردازش های حسی-اطلاعاتی و حافظه ای مغز بوده و فعالیت های غیر طبیعی در این بخش می توانند منجر به ادراک متفاوت از جهان پیرامون شوند.

در این بین توضیحات مختلفی درباره علت بروز پدیده مورد بحث ارائه شده که از میان آنها می توان به کمبود اکسیژن، ترشح ماده DMT و همچنین تأثیر مواد بیهوش کننده مانند کتامین بر عملکرد مغز اشاره کرد.

کمبود اکسیژن و تأثیر مواد بیهوشی از جمله توضیحات ارائه شده برای علت بروز تجربه نزدیک به مرگ هستند

اما یکی از فراگیرترین تئوری ها برای توضیح تجربه نزدیک به مرگ، تئوری «مغز در حال مردن» است که طبق آن، تجربه های نزدیک به مرگ در واقع توهماتی هستند که به خاطر مرگ تدریجی سلول های مغزی در ذهن فرد شکل می گیرند. هرچند این تئوری به نسبت سایر موارد پذیرفته شده تر است، اما در توضیح برخی مسائل مانند حس خروج از بدن حرفی برای گفتن ندارد و مانند سایر نظریه ها، ناقص است.

به هر حال چه تجربیات نزدیک به مرگ فراطبیعی باشند و چه توهمات یک ذهن در حال مردن، وجود آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می توانند با تحقیقات بیشتر، به درک بهتر مفاهیم عمیق مرگ و زندگی کمک کنند.

منبع:
Daily Mail
برچسب ها

مطالب مرتبط

محققان ژاپنی نخستین گام برای توسعه مغز مصنوعی را برداشتند

متخصصان روشی را برای رشد و اتصال نورون ها با استفاده از الگوهای هندسی ابداع کرده اند که بالاترین دقت را در مسیریابی عصبی به ارمغان می آورد. مغز انسان ساختاری پیچیده است که از ارتباط بین میلیاردها نورون ساخته شده و محققان تاکنون برای ایجاد و مطالعه مدل های عصبی ساده از روش های آزمایشگاهی... ادامه مطلب

دانشمند ایرانی تکنولوژی جدیدی برای تبدیل امواج مغزی به گفتار توسعه داد

محققان موفق شده‌اند با ترکیب تکنولوژی اسکن مغز، هوش مصنوعی و برنامه‌های تبدیل متن به گفتار روش جدیدی برای تبدیل امواج مغزی به گفتار قابل فهم پیدا کنند. بدین ترتیب در آینده‌ای نزدیک افرادی که مشکل گفتاری دارند یا به کل نمی‌توانند حرف بزنند با استفاده از همین فناوری قادر خواهند بود، صحبت کنند. به تازگی... ادامه مطلب

بهترین راه برای جلوگیری از پیر شدن مغز چیست؟

همانطور که می‌دانید مغز‌های سالم نیز پیر می‌شوند و روند سالخوردگی مغز به عوامل بسیار زیادی وابسته است. برای مثال ممکن است مشکلاتی برای حافظه فرد پیش بیاید و در بدترین حالت شخص به بیماری فراموشی یا آلزایمر مبتلا گردد. تا به حال دانشمندان تحقیقات زیادی در این زمینه انجام داده‌اند تا ببینند بهترین راه برای... ادامه مطلب

آیا مغز بزرگ تر باعث هوشمندی بیشتر خواهد شد؟

مغز انسان ساختار بسیار پیچیده و عجیبی دارد که هنوز انسان به طور کامل موفق نشده تمام زوایای آن را بررسی کرده و به آن ها بپردازد. در واقع یکی از مهم ترین عواملی که انسان را نسبت به دیگر موجودات برتر نشان می دهد ساختار مغزی پیچیده تر است. پرسش حالا اینجا است که اگر... ادامه مطلب

مغز انسان تا چه حد در زمان خواب هوشیار است

بسیاری از ما خوابیدن را مثل خاموش کردن کلید برق توصیف می کنیم. گویا کلیدی در مغز ما قرار دارد که با خاموش کردن آن، بدن به طور کل خاموش می شود اما این طرز فکر در مورد انسان کاملا نادرست و غیر قابل قبول است. بدن انسان کلید خاموشی ندارد و تنها زمانی خاموش... ادامه مطلب

حقایقی جالب در مورد مغز انسان

مغز انسان در تمام طول شبانه روز کار می کند و لحظه ای متوقف نمی شود. اما چقدر در مورد این عضو از بدن خود می دانید؟ دانشمندان قرن هاست که تلاش دارند پرده از رازهای مغز انسان بردارند و تا به حال به اطلاعات جذابی در مورد نحوه عملکرد بخش خاکستری مغز دست یافته اند.... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x