همه چیز درباره آیفون ۱۱

سازمان فناوری اطلاعات: دولت الکترونیک باید منجر به کاهش هزینه‌ها شود

نشست خبری امروز سازمان فناوری اطلاعات با حضور معاون دولت الکترونیک و دیگر اعضای این مجموعه برگزار شد و در آن به چارچوب معماری سازمانی ایران اشاره شد؛ چارچوبی که به گفته کارشناسان حاضر در این رویداد باید در شرکت‌های کوچک و بزرگ بوجود بیاید تا دولت الکترونیک محقق شود.

«محمدرضا باقری اصل» معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات در این نشست تاکید داشت پیش‌تر مشکلات بر سر دستگاه‌ها و عدم وجود زیرساخت بود ولی در حال حاضر مشکل اصلی یکپارچگی در ارائه خدمات است. به گفته او بسیاری از دستگاه‌ها فکر می‌کنند که دولت الکترونیک مزاحم آنهاست و قرار است در کارشان خللی ایجاد کند:

«در صورتی که آنها باید تکانی بخورند و رسانه‌ها هم باید به این نهادها فشار بیاورند. این عدم یکپارچگی باعث بروز مشکلاتی شده، به عنوان مثال بیشتر از جمعیت کشور، افراد بیمه شده داریم!»

باقری اصل تاکید دارد که دولت الکترونیک باید به سود جامعه و مردم باشد و هزینه‌ها را کاهش دهد و معماری سازمانی جدید را یکی از اصلی‌ترین ارکان این موضوع می‌داند:

«معماری سازمانی رویکردی است یکپارچه و جامع که جنبه ها و عناصر مختلف یک سازمان را با نگاه مهنسی تفکیک و تحلیل می‌کند. این معماری شامل مجموعه مستندات و مدلها و استارنداردها و اقداما اجرایی برای تحول از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب خواهد بود. شروع این ماجرا از سال ۸۰ بوده و همین اقدامات اولیه باعث شده که بتوانیم امروزه از معماری دولت الکترونیک حرف بزنیم.»

«مازیار بشیری» دیگر عضو سازمان فناوری اطلاعات نیز در ادامه این صحبت‌ها اعلام کرد هویت الکترونیکی گام اول ورود به خدمات دولت الکترونیک خواهد بود. او سپس درباره این چارچوب‌های سازمانی جدید توضیحاتی را ارائه داد:

«چارچوب سازمانی چه در بخش خصوصی و چه دولتی باید تغییراتی پیدا کند و بعد از اصلاحات این موضوع باید چارچوب اصلاح شده را به مزاکر اعتبارسنجی بدهند که ما تعیین کردیم. این آزمایشگاه‌ها با همکاری دانشگاه‌هایی که رشته معماری سازمانی را در مقطع فوق لیسانس دارند تاسیس شده و می‌توانند مهر تایید چارچوب جدید را بزنند و پس از آن سازمان مربوطه وارد چرخه دولت الکترونیک ما خواهد شد.»

باقری اصل برای شفاف شدن موضوع مثالی برای حضار زد تا به گفته خودش بتوان اهمیت یکپارچگی را درک کرد. او با اشاره به جریان مالبات بر املاک و مستقلات آن را یکی از چالش‌های طولانی مدت خواند؛ چالشی که در آن فروشنده باید استعلامهای مالیاتی اعلام کند که این ماجرا تا سه ماه ممکن است طول بکشد:

«تعداد پرسنلی که در سازمان مالیات برای انجام این کار حقوق می‌گیرند نزدیک به ۴ هزار میلیارد تومان هزینه دارد ولی درآمد این ماجرا ۵۰۰ میلیارد تومان است. پس به نظر می‌رسد الکترونیکی انجام دادن این موضوع ضروریست ولی موانعی پیش رو وجود دارد و نقص قوانین حاکم مشکلاتی برای الکترونیکی شدن این موضوع ایجاد خواهد کرد.»

او با مثالی دیگر به ۱۲۴۸ شهرداری موجود در ایران اشاره می‌کند. سازمان‌هایی که اگر بخواهند به سمت دیجیتالی و هوشمند شدن حرکت کنند، می‌توانند با یکپارچگی و چارچوب جدید وارد مقوله دولت الکترونیک شوند:

«به طور یقین بسیاری از شهرها خدمات مشترکی می‌دهند. در شهرهای کوچک هیچ مدل مشترکی ارايه نشده و هیچ نوع استفاده‌ای از تجریبات یکدیگر ندارند در صورتی که ایجاد یک سندمرجع می‌تواند هزینه‌های مدیریت شهری را کاهش دهد.»

مباشری نیز مثال مشابهی می‌زند و به ۱۳۶۴ مجوز گوناگون موجود در بخش‌های مختلف حاکمیت و دولت اشاره می‌کند. او باور دارد که تمامی این خدمات در اولین مرحله با احراز هویت انجام می‌شود که در تمامی آنها به یک روش انجام خواهد شد: «صاحب صلاحیت بودن و فرایند استعلام آن هم در تمامی این موارد یکی خواهد بود. تمامی این موارد مشترک می‌تواند در یک سیستم اجرا شود.»

به گفته سخنرانان این نشست، متاسفانه بسیاری از دستگاه‌ها اصلا چنین قوانینی در چارچوب سازمانی خود ندارند و باید این مسائل از نو تعریف شود: «ما مدل‌های پیشنهادی زیادی برای حوزه‌های مختلف طراحی کردیم تا بلکه این موضوع اجرایی شود. بسیاری از وزارتخانه‌ها دیتای ناقصی دارند.»

در پایان این جلسه اعلام شد که ۷۰ درصد استعلامات توسط ۵ دستگاه زیر ارایه می‌شود و همین سازمان‌ها می‌توانند با معماری جدید و بازآُفرینی، یکپارچگی را به سازمان‌های خود بیاورند:

  • قوه قضاییه ۲۷ درصد
  • نیروی انتظامی ۱۸ درصد
  • وزارت امور اقتصاد و دارایی ۱۱ درصد
  • وزارت کشور ۹ درصد
  • وزارت بهداشت ۵ درصد

مسئولان سازمان فناوری اطلاعات در نهایت پیشنهاد بازآفرینی دستگاه های اجرایی را می‌دهند تا کار پیاده‌سازی و اشتراک‌سازی سهل شود.

مطالب مرتبط

میهن به عنوان خدمت؛ مدلی که با فناوری بلاکچین نظم جهانی را به هم می ریزد

فناوری بلاکچین چند سال است که سر زبان ها افتاده و فکر و ذهن همه را به خود مشغول کرده، به گونه ای که انتظار می رود در آینده ای نزدیک تمام ابعاد زندگی بشر به این بستر منتقل شوند. مؤسسه تحقیقاتی گارتنر که یکی از معتبر ترین شرکت ها در حوزه خدمات پژوهشی و... ادامه مطلب

رییس سازمان فناوری اطلاعات: برای رسیدن به دولت الکترونیک باید جلوی تفکر سنتی ایستاد

«امیر ناظمی» رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره کم و کاستی های دولت الکترونیک در کشور نوشته و آن را واژه غریبه ای با مردم دانسته که به سبب کاستی ها و بی اهمیتی به آن، از زندگی مردم دور شده است. او رسیدن به دولت الکترونیک را منوط به مبارزه با افکار سنتی عنوان... ادامه مطلب

رییس سازمان فناوری اطلاعات: آینده امنیت سایبری به هیچ وجه مشخص نیست

سومین کنفرانس دستاوردهای نوین نفوذ و امنیت سایبری در ایران امروز صبح در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد و «امیر ناظمی» سخنران اولیه این مراسم درباره سناریوهای پیش رو در حوزه امنیت اطلاعات گفت. به گفته ناظمی؛ هیچکس نمی تواند آینده را دقیق پیشبینی کند اما می توان سناریوها را بررسی کرد.رییس سازمان فناوری اطلاعات... ادامه مطلب

دولت آمریکا برای بهبود خدمات دیجیتال با رهبران دنیای فناوری دیدار می کند

بسیاری از ما تجربه کاربری وب سایت های نه چندان زیبا و بروز مربوط به ادارات دولتی را در ذهن داریم، اما جالب است بدانید که این موضوع تنها به کشور ما مربوط نیست و ایالات متحده ی آمریکا را هم شامل می شود.دولت دونالد ترامپ برای رفع چنین مشکلی تصمیم گرفته با مشاوره گرفتن... ادامه مطلب

مجلس پیگیر تحقق دولت الکترونیک شد

رئیس کمیته ارتباطات مجلس از پیگیری جدی مجلس برای اتصال همه دستگاه‌های اجرایی و دولتی به مرکز ملی تبادل اطلاعات (GSB) برای تحقق واقعی پروژه دولت الکترونیک در کشور خبر داد. این درحالی‌ست که طرح دولت الکترونیک حدودا از 17 سال قبل آغاز شده و هم اکنون ضمن فراهم بودن زیرساخت‌های طرح، دستگاه‌های دولتی تمایلی... ادامه مطلب

حذف قبوض کاغذی تلفن ثابت از مهرماه؛ صرفه‌جویی ۱۰۰ میلیارد تومانی مخابرات

قبض‌های کاغذی تلفن ثابت از اول مهر ماه حذف خواهند شد و از ماه آینده قبوض کارکرد تلفن ثابت، چاپ و توزیع نخواهد شد.«محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سال گذشته از صرفه‌جویی ۱۴۴۰ میلیارد تومانی در صورت حذف همه قبوض کاغذی خبر داده بود. اکنون طبق گفته «مجید صدری» مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، این... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x