سازمان فناوری اطلاعات: دولت الکترونیک باید منجر به کاهش هزینه‌ها شود

نشست خبری امروز سازمان فناوری اطلاعات با حضور معاون دولت الکترونیک و دیگر اعضای این مجموعه برگزار شد و در آن به چارچوب معماری سازمانی ایران اشاره شد؛ چارچوبی که به گفته کارشناسان حاضر در این رویداد باید در شرکت‌های کوچک و بزرگ بوجود بیاید تا دولت الکترونیک محقق شود.

«محمدرضا باقری اصل» معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات در این نشست تاکید داشت پیش‌تر مشکلات بر سر دستگاه‌ها و عدم وجود زیرساخت بود ولی در حال حاضر مشکل اصلی یکپارچگی در ارائه خدمات است. به گفته او بسیاری از دستگاه‌ها فکر می‌کنند که دولت الکترونیک مزاحم آنهاست و قرار است در کارشان خللی ایجاد کند:

«در صورتی که آنها باید تکانی بخورند و رسانه‌ها هم باید به این نهادها فشار بیاورند. این عدم یکپارچگی باعث بروز مشکلاتی شده، به عنوان مثال بیشتر از جمعیت کشور، افراد بیمه شده داریم!»

باقری اصل تاکید دارد که دولت الکترونیک باید به سود جامعه و مردم باشد و هزینه‌ها را کاهش دهد و معماری سازمانی جدید را یکی از اصلی‌ترین ارکان این موضوع می‌داند:

«معماری سازمانی رویکردی است یکپارچه و جامع که جنبه ها و عناصر مختلف یک سازمان را با نگاه مهنسی تفکیک و تحلیل می‌کند. این معماری شامل مجموعه مستندات و مدلها و استارنداردها و اقداما اجرایی برای تحول از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب خواهد بود. شروع این ماجرا از سال ۸۰ بوده و همین اقدامات اولیه باعث شده که بتوانیم امروزه از معماری دولت الکترونیک حرف بزنیم.»

«مازیار بشیری» دیگر عضو سازمان فناوری اطلاعات نیز در ادامه این صحبت‌ها اعلام کرد هویت الکترونیکی گام اول ورود به خدمات دولت الکترونیک خواهد بود. او سپس درباره این چارچوب‌های سازمانی جدید توضیحاتی را ارائه داد:

«چارچوب سازمانی چه در بخش خصوصی و چه دولتی باید تغییراتی پیدا کند و بعد از اصلاحات این موضوع باید چارچوب اصلاح شده را به مزاکر اعتبارسنجی بدهند که ما تعیین کردیم. این آزمایشگاه‌ها با همکاری دانشگاه‌هایی که رشته معماری سازمانی را در مقطع فوق لیسانس دارند تاسیس شده و می‌توانند مهر تایید چارچوب جدید را بزنند و پس از آن سازمان مربوطه وارد چرخه دولت الکترونیک ما خواهد شد.»

باقری اصل برای شفاف شدن موضوع مثالی برای حضار زد تا به گفته خودش بتوان اهمیت یکپارچگی را درک کرد. او با اشاره به جریان مالبات بر املاک و مستقلات آن را یکی از چالش‌های طولانی مدت خواند؛ چالشی که در آن فروشنده باید استعلامهای مالیاتی اعلام کند که این ماجرا تا سه ماه ممکن است طول بکشد:

«تعداد پرسنلی که در سازمان مالیات برای انجام این کار حقوق می‌گیرند نزدیک به ۴ هزار میلیارد تومان هزینه دارد ولی درآمد این ماجرا ۵۰۰ میلیارد تومان است. پس به نظر می‌رسد الکترونیکی انجام دادن این موضوع ضروریست ولی موانعی پیش رو وجود دارد و نقص قوانین حاکم مشکلاتی برای الکترونیکی شدن این موضوع ایجاد خواهد کرد.»

او با مثالی دیگر به ۱۲۴۸ شهرداری موجود در ایران اشاره می‌کند. سازمان‌هایی که اگر بخواهند به سمت دیجیتالی و هوشمند شدن حرکت کنند، می‌توانند با یکپارچگی و چارچوب جدید وارد مقوله دولت الکترونیک شوند:

«به طور یقین بسیاری از شهرها خدمات مشترکی می‌دهند. در شهرهای کوچک هیچ مدل مشترکی ارايه نشده و هیچ نوع استفاده‌ای از تجریبات یکدیگر ندارند در صورتی که ایجاد یک سندمرجع می‌تواند هزینه‌های مدیریت شهری را کاهش دهد.»

مباشری نیز مثال مشابهی می‌زند و به ۱۳۶۴ مجوز گوناگون موجود در بخش‌های مختلف حاکمیت و دولت اشاره می‌کند. او باور دارد که تمامی این خدمات در اولین مرحله با احراز هویت انجام می‌شود که در تمامی آنها به یک روش انجام خواهد شد: «صاحب صلاحیت بودن و فرایند استعلام آن هم در تمامی این موارد یکی خواهد بود. تمامی این موارد مشترک می‌تواند در یک سیستم اجرا شود.»

به گفته سخنرانان این نشست، متاسفانه بسیاری از دستگاه‌ها اصلا چنین قوانینی در چارچوب سازمانی خود ندارند و باید این مسائل از نو تعریف شود: «ما مدل‌های پیشنهادی زیادی برای حوزه‌های مختلف طراحی کردیم تا بلکه این موضوع اجرایی شود. بسیاری از وزارتخانه‌ها دیتای ناقصی دارند.»

در پایان این جلسه اعلام شد که ۷۰ درصد استعلامات توسط ۵ دستگاه زیر ارایه می‌شود و همین سازمان‌ها می‌توانند با معماری جدید و بازآُفرینی، یکپارچگی را به سازمان‌های خود بیاورند:

  • قوه قضاییه ۲۷ درصد
  • نیروی انتظامی ۱۸ درصد
  • وزارت امور اقتصاد و دارایی ۱۱ درصد
  • وزارت کشور ۹ درصد
  • وزارت بهداشت ۵ درصد

مسئولان سازمان فناوری اطلاعات در نهایت پیشنهاد بازآفرینی دستگاه های اجرایی را می‌دهند تا کار پیاده‌سازی و اشتراک‌سازی سهل شود.

مطالب مرتبط

بهره‌ برداری پایلوت از شبکه ملی اطلاعات عملاً شروع شده است

رضا باقری اصل، معاون سازمان فناوری اطلاعات در نشست خبری همایش «شهر هوشمند، ‌زیرساخت و فرصت‌ های سرمایه‌ گذاری»، با اشاره به حرکت به‌ سمت نسل جدید زندگی شهری اظهار کرده است: «بیش از ۷۰ درصد مردم در مناطق شهری زندگی می‌ کنند و نه‌ تنها دولت، بلکه همه مسئول بهبود زندگی شهری هستیم». به عقیده... ادامه مطلب

علت تأخیر در افتتاح پروژه دولت الکترونیک مشخص شد: رئیس جمهور وقت خالی ندارد

همان طور که می دانید تقریباً یک ماه قبل و با نزدیک شدن به دهه فجر انقلاب اسلامی، وزیر ارتباطات از اجرایی شدن فاز نخست دولت الکترونیک تا پایان بهمن ماه خبر داد، اما در روزهای پایانی بهمن و به دلایل نامعلوم، باز هم این موضوع به تعویق افتاد و دکتر واعظی، قول پایان سال... ادامه مطلب

حضور متفاوت دولت الکترونیک در نمایشگاه الکامپ

با تاکیدی که این روزها «محمدجواد آذری جهرمی» بر موضوع تحقق دولت الکترونیک دارد و همچنین با رونمایی از اپلیکیشن و سامانه دولت همراه، موضوع دولت الکترونیک بیشتر از همیشه مورد توجه قرار گرفته و این حجم از توجه در الکامپ امسال نیز تبلور پیدا کرده، به طوری که به گفته اجراکنندگان این نمایشگاه، استقبال... ادامه مطلب

جایگاه ایران از نظر توسعه دولت الکترونیک در جهان تنزل یافت

سازمان ملل متحد به تازگی گزارش آماری شاخص توسعه دولت الکترونیک (EGDI) در سال 2016 را منتشر ساخته که بر اساس آن، ایران در جایگاه 106 در بین 193 کشور جهان قرار گرفته است. این درحالیست که کشورمان از نظر شاخص EGDI در سال 2012 در مقام یکصدم جهان قرار داشت. طبق گزارش فوق، ایران در... ادامه مطلب

چند درصد از کاربران ایرانی به اینترنت دسترسی دارند؟

مرکز آمار ایران به تازگی جدیدترین گزارش وضعیت چندین مورد از شاخص های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات را منتشر ساخته که از رشد قابل توجه آنها حکایت دارد. طبق این آمار، نسبت خانوارهای دارای رایانه در کشور به 61.39 درصد رسیده است. این مقدار در پایان سال 1394 برابر با 57.4 درصد اعلام شده بود که... ادامه مطلب

سامانه کارپوشه ایرانیان افتتاح شد

محمود واعظی در آیین رونمایی از مرکز شماره 2 داده دولت، از افتتاح سرویس «کارپوشه ایرانیان» خبر داد و گفت که این سرویس «پوشه ای برای همه کارهایی که مردم با دستگاه های دولتی یا دستگاه ها با مردم دارند» خواهد بود. به گفته وزیر ارتباطات هر فرد می تواند با کد ملی، تمام مدارک خود... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x