فناوری فضایی ظرفیتی مناسب برای ارائه خدمات هوشمند به جامعه است

رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به اهمیت داده‌ها و تشبیه کردن آنها به طلای الکترونیکی گفت امروزه این دیتاها ثروت سازی می کنند و کشورها به دنبال توسعه شبکه داده‌ها و خلق ثروت از آنها هستند.

به گزارش دیجیاتو به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «مرتضی براری» معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فضایی ایران، در سمینار کاربرد های نوین اینترنت اشیا در دولت هوشمند به هشت و نیم میلیارد دستگاه اشاره کرد که امروزه به اینترنت وصل هستند:

«تا دو سال آینده این رقم با پیشرفت شگفت انگیزی همراه خواهد شد و به 50 میلیارد دستگاه خواهد رسید. پیش بینی ها نشان می‌دهد که صنعت IOT تا سال ۲۰۲۵ اقتصادی بالغ بر ۶ هزار میلیارد دلار خواهد داشت.»

براری با بیان اینکه همیشه ارائه خدمات هوشمند با استقبال چند برابری مردم مواجه بوده است، تاکید کرد کرد که بزرگترین سرمایه برای رونق و توسعه اقتصادی، استقبال جامعه از خدمات هوشمند است وی افزود: «در صنعت برق با هوشمندسازی کنتور، بین چهار تا دوازده درصد در مصرف برق صرفه جویی صورت می گیرد.»

رییس سازمان فضایی ایران، دو حوزه فضا و فناوری را فرصتی بسیار مناسب برای ارائه خدمات هوشمند به جامعه دانست و بار دیگر بر دغدغه خود مبنی بر حضور استارتاپ‌ها در جهت توسعه صنعت فضایی کشور گفت. دغدغه‌ای که در چند ماه اخیر زیاد از زبان او شنیده شده است و به نظر می‌رسد سازمان فضایی ایران علاقه همکاری زیادی با کسب‌وکارهای نوپا دارد.

فضا و خدمات هوشمند

به گفته براری کشورها به دنبال توسعه شبکه داده‌ها و خلق ثروت از این داده ها هستند  و به عنوان مثال در سال گذشته صنعت اطلاعات مکانی ۲۹۹ میلیارد دلار اقتصاد مستقیم و ۲ هزار میلیارد دلار اقتصاد غیر مستقیم داشته است:

«ایران از لحاظ ریسک وقوع بلایای طبیعی یازدهمین کشور دنیا محسوب می شود که می توان با استفاده از داده های ماهواره و تحلیل این داده ها در کاهش خسارات ناشی از این بلایا و مدیریت آن نقش بسزایی ایفا کرد که لازم است تا مراکز علمی، شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها با جدیت در این حوزه فعالیت کنند.»

رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه خدمات شهری، کشاورزی، محیط زیست، هواشناسی و مدیریت بلایا، بیشترین بهره وری را از اطلاعات ماهواره ای دارند، تاکید کرد که این ارزش افزوده در جهت توسعه کشور نقش موثری را ایفا می کند:

«با سرمایه گذاری بخش خصوصی به دنبال ایجاد و توسعه زیرساخت های بومی صنعت فضایی کشور هستیم و هم اکنون آمادگی لازم برای واگذاری پروانه ایستگاه اخذ تصاویر ماهواره ای به بخش خصوصی را داریم و‌ فراخوان عمومی آن از طریق وبسایت سازمان فضایی ایران اعلام شده است.»

مطالب مرتبط

هواپیماهای بدون سرنشین جای پیک موتوری ها را می گیرند

در مورد هواپیماهای بدون سرنشین اخبار و مطالب زیادی گفته و منتشر می شوند و احتمال می رود این وسایل روباتیک، در زندگی آینده بشر نقش پررنگ تری داشته باشند. به طور مثال می توان به Project Wing گوگل اشاره کرد که نقش پیک های کنونی را خواهد داشت و در کوتاه ترین زمان ممکن، خرید... ادامه مطلب

آغاز ثبت نام مسابقه اسپاگتی دانشگاه شریف از 25 مرداد ماه

دانشگاه شریف 7 شهریور ماه، مسابقه‌ کد نویسی مبهم به نام «اسپاگتی» را برگزار می‌کند تا مهارت شرکت کنندگان را در نوشتن کدهای ناخوانا یا به اصطلاح برنامه نویسان همان کد کثیف (Dirty Code) تخمین بزنند. ثبت نام این مسابقه از تاریخ 25 مرداد ماه آغاز می‌شود و دانشجویان و برنامه نویسان می‌توانند جهت شرکت در... ادامه مطلب

خواب خوش صدا و سیما برای کنترل صوت و تصویر فراگیر

تاثير فراگير رسانه ها در عصر حاضر به اندازه ای است كه از آن به عصر رسانه ها، عصر جهانی شدن، جامعه شبكه ای و جامعه اطلاعاتی ياد می‌کنند و در این بین رسانه‌های نوینی فراتر از رادیو و تلویزیون حضور یافته‌اند. چندی پیش در مجلس شورای اسلامی صحبت از انحصار صوت و تصویر فراگیر... ادامه مطلب

رویترز: گوگل میلیون ها دلار صرف بازاریابی موبایل های پیکسل می کند

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، گوگل سرمایه بسیار زیادی را برای بازاریابی و تبلیغات تلفن های هوشمند جدیدش، یعنی پیکسل و پیکسل اکس ال اختصاص دیده است. طبق آمار به دست آمده غول جستجوی اینترنتی تا این لحظه نزدیک به 3.2 میلیون دلار صرف تبلیغات تلویزیونی محصولات یاد شده کرده و مدیران بازاریابی آن سرمایه... ادامه مطلب

فاکسکان به دنبال سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در آمریکا

Terry Gou مدیرعامل فاکسکان اعلام کرده که این شرکت در نظر دارد 10 میلیارد دلار در ایالت های مرکزی آمریکا سرمایه گذاری کند. وی که در نشست سالانه سهامداران این شرکت در جمع خبرنگاران سخن می گفت، اعلام کرد که فاکسکان در تلاش است تا صنعت تولید در آمریکا را زنده کند و در همین راستا... ادامه مطلب

هکر فاش کننده اطلاعات محرمانه‌ی فوتبال در مجارستان دستگیر شد

پلیس پرتغال روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که مردی پرتغالی در کشور مجارستان دستگیر شده که به عقیده‌ی آن‌ها در چهار سال گذشته به هک، سرقت و سپس فاش کردن پرونده‌های محرمانه‌ی باشگاه‌های فوتبال اروپایی اقدام می‌کرده است. نیروی پلیس نام این فرد را منتشر نکرده، اما روزنامه‌ی رکورد پرتغال این فرد را «رویی پینتو»... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x