نخستین عکس از داخل اتمسفر خورشید ؛ کاوشگر ناسا در تاج ستاره منظومه شمسی

نخستین عکس از داخل اتمسفر خورشید ؛ کاوشگر ناسا در تاج ستاره منظومه شمسی

نخستین عکس از داخل اتمسفر خورشید ؛ کاوشگر ناسا در تاج ستاره منظومه شمسی

سازمان ملی هوانوردی و فضای ایالات متحده (ناسا) مرداد ماه امسال کاوشگر پارکر را برای انجام برخی تحقیقات به سمت ستاره منظومه شمسی فرستاد تا نزدیک ترین مشاهدات انسان از اتمسفر خورشید را به ثبت برساند.

پارکر اوایل آبان وارد جو خورشید شد و توانست طی مدت ۱۲ روز گردش در مدار ستاره حیات بخش ما، نخستین عکس از داخل اتمسفر خورشید را ثبت کند:

اتمسفر خورشید

تصویر فوق در ارتفاع ۲۷.۲ میلیون کیلومتری از سطح خورشید ثبت شده و با نگاه به بیرن، مواد گداخته موجود در تاج خورشید را نشان می دهد. نقطه نورانی درون عکس نیز سیاره گازی مشتری بوده و نقاط تیره، حاصل اصلاح پس زمینه عکس توسط پردازنده تصویر هستند.

عکس ثبت شده توسط کاوشگر پارکر، طی رویداد خبری جلسه پاییز اتحادیه ژئوفیزیک ایالات متحده منتشر شد که طی آن، دانشمندان ناسا درباره برنامه های خود برای کسب دانش از اطلاعات ارسالی پارکر صحبت کردند. لازم به ذکر است که فرآیند ارسال اطلاعات از فضاپیمای مذکور تقریباً یک هفته پیش آغاز شده و در عبور بعدی پارکر (فروردین ماه سال آینده) تکمیل خواهد شد.

کاوشگر پارکر علی رغم سن کم خود، تا کنون عملکرد قابل توجهی داشته و موفق شده دو رکورد جدید به نام خود ثبت کند: پارکر تا این لحظه نزدیک ترین ساخته دست بشر به خورشید بوده و سریع ترین فضاپیمای تاریخ نیز هست.

پارکر سریع ترین فضاپیمای ساخته دست بشر است

سرعت بالای پارکر از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ چرا که در نهایت با سرعت گردش خورشید به دور خود یکی شده و می تواند در بازه های زمانی کوتاه، مانند ماهواره های مدارگرد زمین، در نقطه ثابتی (به نسبت سطح ستاره) روی اتمسفر خورشید باقی مانده و اطلاعات مهمی از وضعیت ستاره را (بدون اختلالات متداول به واسطه چرخش) به زمین مخابره کند.

گفتنی است با توجه به تجهیزات کاوشگر پارکر و کسب اطلاعات جدید از ستاره منظومه شمسی، دانشمندان در آینده می توانند پرده از اسرار مختلف خورشید (مانند علت داغ تر بودن تاج نسبت به سطح) بردارند.

مأموریت پارکر تا سال ۲۰۲۵ ادامه خواهد داشت. تصویر کامل:

اتمسفر خورشید

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل