تحریم‌های اسلک گریبان ایرانی‌های خارج از کشور را هم گرفت [به‌روزرسانی]

به‌روزرسانی: تیم اسلک ساعاتی پیش اعلام کرده که دسترسی به حساب‌های کاربری بعضی کاربران را به اشتباه مسدود کرده است. بعضی کاربران ساکن کشورهایی مثل سوئد یا بلژیک، از مسدود شدن حساب‌های کاربری اسلک خود در توییتر ابراز نارضایتی کرده بودند. این کاربران ادعا داشتند که شاید فقط یک مرتبه از ایران بازدید کرده‌اند و حالا حساب‌های کاربری‌شان مسدود شده است.

ظاهرا به خاطر اشکالی در به‌روزرسانی سیستم برای اعمال تحریم‌های آمریکا، دسترسی برخی کاربران مسدود شده که به ادعای تیم اسلک بلافاصله برطرف شده است. با این وجود، تیم اسلک اعلام کرده که همچنان به مسدود کردن دسترسی کاربرانی که از کشورهای شامل تحریم مثل ایران، کره شمالی، کوبا و سوریه وارد سرویس می‌شوند ادامه خواهد داد.

اصل خبر: روز گذشته بسیاری از ایرانی‌ها ایمیلی از طرف اسلک دریافت کردند که به آن‌ها اعلام می‌کرد حساب کاربری‌شان مسدود شده است. در ابتدا گمان می‌شد که مسدود شدن حساب کاربری افراد تنها مربوط به ایرانی‌ها باشد. اما حالا طبق گزارشات به نظر می‌رسد که این موضوع تنها گریبان گیر ایرانی‌ها نبوده و حساب کاربری همه‌ی افرادی که کوچکترین ارتباطی با ایران داشته‌اند نیز بسته شده است.

بنابر ادعای یکی از نمایندگان اسلک، مسدود شدن حساب کاربران اسلک در ایران، بعد از یک بروزرسانی در سیستم جغرافیایی و مکان یابی این نرم افزار صورت پذیرفته است. بعد از این آپدیت، اسلک همه‌ی آی پی هایی که کوچکترین ارتباطی به کشور‌های ممنوعه (کوبا، ایران، کره‌ی شمالی، سوریه و شبه جزیره‌ی کریمه در اوکراین) داشتند را مسدود کرد.

این نماینده همچنین یادآور شد که برای بررسی این موضوع تنها به آدرس آی پی مورد استفاده توسط کاربران کفایت کرده‌اند و به هیچ عنوان برای مسدود کردن حساب کاربری افراد به نژاد و ملیت افراد توجهی نداشتند. وی همچنین افزود در صورتی که افراد فکر می‌کنند بسته شدن حساب کاربری‌شان به اشتباه انجام پذیرفته، می‌توانند یک ایمیل به feedback@slack.com ارسال کنند تا به درخواستشان رسیدگی شود.

طبق قوانین ایالات متحده، صادر کردن هرگونه تکنولوژی به کشور ایران غیر قانونی است. از سال ۲۰۱۴ در قوانین کمی واضح تر به این موضوع اشاره شده و اجازه‌ی فعالیت برخی سرویس‌های آمریکایی در ایران صادر شده است. در واقع سرویس‌هایی که برای مصارف شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مثل سرویس‌های ایمیل، پیام‌رسان‌ها و مرورگر‌ها اجازه‌ی فعالیت در ایران را دارند. به نظر می‌رسد که با توجه به این بخش، فعالیت اسلک در ایران قانونی باشد.

به عنوان مثال گوگل اجازه‌ی استفاده از سرویس ابری خود را به ایرانی‌ها نمی‌دهد چرا که بند یاد شده شامل حالش نمی‌شود اما دسترسی به پلی استور برای ایرانی‌ها تحت شرایطی فراهم است چرا که این فعالیت مغایرتی با قوانین ایالات متحده ندارد.

البته باید به این نکته توجه داشت که با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، سخت گیری‌های زیادی در زمینه‌ی عدم رعایت قوانین تحریم علیه ایران به وجود آمده است. مکانیزم جدید تحریم ها به گونه ای است که شرکت ها ترجیح می دهند ابتدا دسترسی کاربران کشور تحت تحریم را سلب کنند و سپس به بررسی صحیح بودن یا نبودن این موضوع بپردازند.

از طرفی، اسلک توسط مراجع مربوطه در ایران تحت هیچ فشاری قرار نگرفته بود و فعالیتش در ایران بدون هیچ محدودیتی جریان داشت. به هر ترتیب رویکرد اسلک بسیاری از ایرانی‌ها را نا امید کرد و می‌توان گفت واکنش مناسبی از سوی کاربران غیر ایرانی هم دریافت نکرده است.

به هر ترتیب، اگر از کاربران اپلیکیشن اسلک بوده‌اید می‌توانید از جایگزین‌های بسیاری که برای نرم افزار یاد شده وجود دارد استفاده کنید.

منبع:
ورج
برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

بهترین جایگزین های اسلک در زمان تحریم چه هستند؟

همانطور که در خبرها خواندید، ساعاتی پیش اسلک به جمع تحریم کننده‌های جدی ایران پیوست. این اپلیکیشن کاربردی که برای کسب و کار‌ها و مکالمات تیمی مورد استفاده قرار می‌گرفت، ساعاتی پیش تمام حساب‌های کاربری مربوط به ایرانی‌ها را مسدود کرد.اگر از کاربران اسلک بودید، حتما می‌دانید که استفاده از این اپ کاربردی برای پیشبرد اهداف... ادامه مطلب

آینده مبهم علوم در کشور بعد از اعمال تحریم های آمریکا

تا همین چند وقت پیش حسین آخانی و همکارانش برای بررسی تنوع ژنتیکی در بیابان های ایران، نمونه های جمع آوری شده از کشور را برای شرکتی در سئول می فرستادند که در کمترین زمان و با بهترین دقت نتابج را برایشان ارسال می کرد. اما آنطور که این بیولوژیست دانشگاه تهران گفته چند هفته... ادامه مطلب

وب اپلیکشین اسنپ معرفی شد

بر خلاف شعاری که اسنپ می دهد، چند روزی است که کاربران نمی توانند همیشه این اپلیکیشن را در جیب خود داشته باشند. با حذف این اپ از استورهای رسمی اپل و گوگل، کابران تقریباً دسترسی مستقیم خود را به اپلیکیشن مورد بحث از دست داده اند و حالا اسنپ با معرفی یک وب اپلیکیشن... ادامه مطلب

تحریم هواوی توسط آمریکا ۳ ماه دیگر به تعویق افتاد

دولت ترامپ معافیت هواوی از تحریم ها را برای یک دوره سه ماهه دیگر تمدید کرده تا این شرکت امکان تجارت در آمریکا را داشته باشد.اواخر سال گذشته دولت ایالت متحده به بهانه نگرانی از جاسوسی با دستگاه های الکترونیکی خرید محصولات برخی شرکت های خارجی را ممنوع کرد. هدف اصلی این استراتژی هواوی بود... ادامه مطلب

کمپانی ZTE فعالیت های تولیدی خود را به حالت تعلیق درآورد

به دنبال تحریم کمپانی چینی ZTE و ممنوع شدن همکاری کمپانی های آمریکایی با این شرکت از سوی دولت آمریکا این موبایل ساز چینی با بحرانی جدی مواجه شده است. بر همین اساس و به منظور حفظ موجودیت کمپانی، مقامات طی بیانیه ای توقف کلیه فعالیت های عملیاتی این شرکت را اعلام کردند.در بیانیه مذکور... ادامه مطلب

رئیس سازمان فناوری اطلاعات: جهانی شدن، راه بی‌اثر کردن تحریم اینترنتی ایران

این روزها واکنش‌های متفاوتی نسبت به احتمال تحریم و قطع اینترنت از سوی آمریکا شنیده می‌شود، موضوعی که «امیر ناظمی» رئیس سازمان فناوری اطلاعات، ۵ سناریو را در مورد آن مطرح می‌کند و می‌گوید که چنین تحریمی به لحاظ فنی اثربخش نیست و در کوتاه مدت و بلند مدت مشکل جدی برای اینترنت ایران به وجود... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟