بزرگترین سرمایه گذاری ها در استارتاپ های مستعد رشد و با ریسک بالا در 2018

سه شرکت در ایالات متحده موفق شدند در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱ میلیارد دلار جذب سرمایه داشته باشند. در این سال انتظار می‌رفت که سرمایه گذاری خطر پذیر در همه‌ی استارتاپ‌های آمریکایی برای اولین بار از ۱۰۰ میلیارد دلار عبور کند. در این مطلب قصد داریم نگاهی داشته باشیم به بزرگترین سرمایه گذاری ها در استارتاپ های مستعد رشد و البته با ریسک بالا در سال میلادی جاری. در این بین نام شرکت Softbank بیش از سایر سرمایه گذارها به چشم می خورد.

اپیک گیمز: ۱.۲۵ میلیارد دلار

با درخشش بازی محبوب Fortnite خیلی دور از ذهن نبود که بسیاری از سرمایه گذاران بخواهند پول خود را در اختیار شرکت سازنده‌ی آن یعنی اپیک گیمز قرار دهند. در ماه اکتبر، اپیک گیمز سرمایه گذاری ۱.۲۵ میلیارد دلاری روی شرکت خود را اعلام کرد. این شرکت با کمک مالی و سرمایه گذاری شرکت‌هایی چون KKR، آیکونیک کپیتال، اسمش ونچرز، وولکان کپیتال، کلاینر پرکینز و لایت اسپید ونچرز به بهبود عملکرد فورتنایت ادامه داد. انتظار می‌رود فورتنایت به تنهایی بتواند ۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ درآمدزایی داشته باشد.

این درآمد بسیار مناسب توسط اپیک گیمز در حالی اتفاق می‌افتد که در سال گذشته شاهد افزایش چشمگیر سرمایه گذاری در صنعت بازی‌های ویدیویی بودیم. بر اساس گزارشات Crunchbase سرمایه گذاری روی این صنعت نسبت به سال گذشته حدود ۷۵ درصد افزایش داشته و به ۷۰۱ میلیون دلار در نیمه‌ی اول ۲۰۱۸ رسیده بود.

اوبر: ۱.۲ میلیارد دلار

یکی از بیشترین سرمایه گذاری‌های سال ۲۰۱۸ از آن شرکت اوبر است. معامله‌ی ۱.۲ میلیارد دلاری این شرکت با Softbank در سال ۲۰۱۷ از مهمترین و بزرگترین معاملات محسوب می‌شود. چرا که در وهله‌ی اول منجر به میلیاردر شدن بنیان گذار این شرکت یعنی «تراویس کالانیک» شد و پای Softbank را به عنوان اصلی‌ترین سهام دار این شرکت محکم کرد.

این معامله همچنین ارزش شرکت سان فرانسیسکویی را حدود ۲۰ میلیارد دلار افزایش داد و آن را به ۷۲ میلیارد دلار رساند.

آزمایشگاه جول: ۱.۲ میلیارد دلار

جول یکی از شرکت‌هایی بود که موفق شد در سال ۲۰۱۸ بیشترین سرمایه گذاری پر خطر را دریافت کند. این شرکت با سرمایه گذاری ۱.۲ میلیارد دلاری از سوی تایگر گلوبال، فیدلتی و چند شرکت دیگر تا اواسط سال ۲۰۱۸ میلادی همراه بود.

سپس در ماه جاری، سازنده‌ی سیگار‌های الکتریکی سرمایه گذاری ۱۲.۸ میلیارد دلاری مارلبرو را پذیرفت که ارزش شرکت را به ۳۸ میلیارد دلار رساند. این شرکت موفق شد در کمتر از ۷ ماه پس از اولین سرمایه گذاری خطرپذیر، به ارزش گذاری ۱۰ میلیارد دلاری برسد که چهاربرابر فیسبوک سریعتر بود. به نظر می‌رسد سال ۲۰۱۹ بتواند سالی فوق العاده برای این شرکت باشد.

مجیک لیپ: ۹۶۳ میلیون دلار

یکی از شرکت‌هایی که سرمایه گذاری پر خطر مناسبی را در سال ۲۰۱۸ دریافت کرد، مجیک لیپ بود. این شرکت که در حوزه‌ی تولید سخت افزار‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده فعالیت می‌کند موفق شد برای تولید قطعات خود ۲ میلیارد دلار از سرمایه گذاران خود دریافتی داشته باشد.

کلیدی‌ترین سرمایه گذاران مجیک لیپ که ارزش گذاری این شرکت را به ۶.۳ میلیارد دلار رساندند، Temasek و AT&T بودند. این شرکت همچنین توسط شرکت‌های معروفی همچون گوگل، علی بابا و اکسل اسپرینگر پشتیبانی می‌شود.

اینستاکارت: ۶۰۰ میلیون دلار

اینستاکارت در زمینه‌ی ارسال سبزیجات به خانه‌ی افراد در آمریکا فعالیت می‌کند و برای شروع نیاز به سرمایه گذاری عظیمی داشته است. این شرکت از سال ۲۰۱۲ به صورت هر ساله نیاز خود به سرمایه گذاری پر خطر را افزایش داده. اواسط مهرماه این شرکت موفق شد ۶۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند تا ارزش شرکت به ۷.۶ میلیارد دلار برسد. این شرکت که از سان فرانسیسکو مدیریت می‌شود موفق شده حدود ۱.۶ میلیارد دلار سرمایه از شرکت‌های Coatue Management، ترایو کپیتال، کنعان کپیتال، آندریسن هورویتز و چند شرکت دیگر داشته باشد.

کترا: ۸۶۵ میلیون دلار

یکی از شرکت‌هایی که Softbank در سال ۲۰۱۸ روی آن سرمایه گذاری ۸۶۵ میلیون دلاری داشت کترا بود که دارای ارزش گذاری ۳ میلیارد دلاری بود. کترا یک استارتاپ در زمینه‌ی تکنولوژی است که به تولید و طراحی ساختمان‌ها می‌پردازد. این شرکت از SoftBank، فاکس کان، گرین اوکس کپیتال و چند شرکت دیگر موفق به دریافت سرمایه ۱.۱ میلیارد دلاری شده است.

اوپن دور: ۷۲۵ میلیون دلار

اوپن دور یک استارتاپ در زمینه‌ی بازار املاک و مستقلات است که موفق شد با کمک Softbank سرمایه گذاری ۷۲۵ میلیون دلاری در سال داشته باشد تا ارزش این شرکت به ۲.۵ میلیارد دلار برسد. این شرکت همچنین توسط شرکت‌هایی نظیر Fifth Wall Ventures، GV، آندریسن هوروویتز و چندی دیگر پشتیبانی می‌شود.

لیفت: ۶۰۰ میلیون دلار

یکی از رقبای بزرگ شرکت اوبر که در سال ۲۰۱۲ توسط «لوگان گرین» و «جان زیمر» بنیان گذاری شد، تنها در ایالات متحده و کانادا فعالیت می‌کند اما موفق شد نزدیک به ۵ میلیارد دلار از شرکت‌های KKR، می فیلد، دیدی چوکسینگ، فلادگیت و چندی دیگر سرمایه دریافت کند.

پلوتون: ۵۰۰ میلیون دلار

رشد پلوتون در سال ۲۰۱۸ با عرضه‌ی تردمیل ۴ هزار دلاری چند برابر شد و باعث شد این شرکت به سرمایه‌ی ۵۰۰ میلیون دلاری دست پیدا کند و دارای ارزش ۵ میلیارد دلاری شود. استارتاپ نیویورکی که عموما از آن تحت عنوان نت فلیکس ورزشی یاد می‌شود نزدیک به ۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری پر خطر در شش سال فعالیت خود به دست آورده است. این شرکت توسط ال کترتون، ترو ونچرز، تایگر گلوبال و چند شرکت دیگر پشتیبانی می‌شود.

مطالب مرتبط

حرکات جالب ربات‌های بوستون داینامیکس در نقش تماشاگر بیسبال [تماشا کنید]

فرض کنید به یک مسابقه ورزشی رفته‌اید و برای تشویق تیم بجای افراد، ربات‌ها حضور دارند. شاید در ابتدا چنین ایده‌ای تقریبا غیرممکن به نظر برسد، اما در ژاپن از ربات‌های بوستون داینامیکس برای این کار استفاده شده است.در یک مسابقه بیسبال در ژاپن چندین ربات سگ مشهور شرکت بوستون داینامیکس، «Spot» به همراه ربات‌های... ادامه مطلب

این آنتن برای استارتاپ‌ها زنده نیست: آنچه درباره تعامل صداوسیما و استارتاپ‌‌ها نمی‌دانید

با شیوع ویروس کرونا و بحرانی که در کشور پیش آمد، برخی استارتاپ‌ها توانستند به مردم در این شرایط کمک کنند و خدمات خودشان را بهتر و کاربردی‌تر به آنها ارائه کنند اما سنگ اندازی در برابر این کسب‌وکارهای نوپا در این شرایط هم ادامه داشت و این بار آن طرف ماجرا سازمان بزرگی به... ادامه مطلب

مرکز «تماس» شبانه روزی کارگزاری فارابی آغاز به کار کرد؛ هوش مصنوعی در بازار بورس ایران

کارگزاری فارابی از مرکز پشتیبانی «تماس» خود رونمایی کرد، مرکزی که برای اولین بار در بین کارگزارهای بورسی ایرانی قصد ارائه خدمات ۲۴ ساعته در هفت روز هفته را به شهروندان دارد و از تمامی ابزارهای علمی و الکترونیکی نظیر هوش مصنوعی برای پاسخگویی به مشتریان استفاده می‌کند.به گزارش دیجیاتو «رحمان بابازاده» مدیرعامل کارگزاری فارابی... ادامه مطلب

سرمایه گذاری BMW روی فناوری تولید بنزین و گازوئیل از هوا

«BMW i Ventures»، که شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر زیرمجموعه BMW محسوب می‌شود، از سرمایه گذاری ۱۲.۵ میلیون دلاری در استارتاپی به نام Prometheus Fuels خبر داد. این استارتاپ اهل سیلیکون ولی در حال توسعه فناوری‌هایی برای استخراج دی اکسید کربن از جو و تبدیل آن به سوخت عاری از کربن است.استارتاپ «Prometheus Fuels» سال ۲۰۱۹... ادامه مطلب

سرویس کسب درآمد از آپارات متحول می‌شود: چرخش تمرکز به سوی تولیدکنندگان محتوا

آپارات اعلام می‌کند که نحوه درآمدزایی تولیدکنندگان ویدیو را متحول ‌می‌کند. از زمان تاسیس تاکنون، این جدی‌ترین تلاش از سوی بزرگ‌ترین پلتفرم اشتراک ویدیو در ایران است تا تولیدکنندگان ویدیو را با خود همراه کند. با شرایط جدید آپارات، بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از سود حاصل از نمایش تبلیغات، به تولیدکننده آن ویدیو خواهد... ادامه مطلب

جذب سرمایه توسط استارتاپ دکتر ساینا: «تا سه سال دیگر وارد بورس می‌شویم»

مدیرعامل دکتر ساینا در گفتگو با دیجیاتو از چهارمین راند جذب سرمایه این تیم استارتاپی خبر داد؛ دکتر ساینا قصد دارد با این جذب سرمایه میلیاردی که از سوی صندوق جسورانه ایده نوتک آشنا صورت گرفته به حوزه هوش مصنوعی ورود پیدا کند، مرکز پشتیبانی ۲۴ ساعته راه‌اندازی کند و همچنین به ایرانیان خارج از کشور... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟