رییس مرکز ملی فضای مجازی: بین دو راهی وابستگی به غرب و مستقل شدن هستیم

رییس مرکز ملی فضای مجازی در مراسم رونمایی از پروژه ارتقای IP شبکه ملی اطلاعات در وزارت ارتباطات به ضرورت اهمیت دادن به حوزه فناوری تاکید کرد و اعلام داشت حوزه فناوری در تمام دنیا به قدری پیشرفت کرده که جای سیاستگذاری را گرفته و باید آن را جدی گرفت. «ابوالحسن فیروزآبادی» صنعت فناوری کشور را در یک دو راهی توصیف نمود که فعالان آن باید تصمیم بگیرند به کدام سمت بروند؛ وابستگی به غرب یا تولیدات مستقل.

به گزارش دیجیاتو، فیروزآبادی با اشاره به هفتاد میلیون گوشی هوشمند در دستان مردم تاکید کرد که کشور ما در خیلی از موارد مهم صنعت فناوری عقب بوده و باید ضمن دقت به نکات مثبت فضای مجازی به دیگر مسائل پیرامون آن نیز توجه کرد: «در حوزه پیام‌رسان‌ها و سکوها عقب هستیم چرا که در دنیا سرمایه‌گذاری‌های کلانی روی این موارد می‌شود در حالی که در ایران این اتفاق نمی‌افتد.»

رییس مرکز ملی فضای مجازی باور دارد که امروزه در دنیا دو سه سکوی بزرگ وجود دارد ولی این موارد در سالهای آینده به زودی به ده دوازده سکو خواهد رسید و انحصاری بودن آنها می‌تواند مشکل ساز باشد. به گفته او سکوها روز به روز سرویس‌های بهتری ارائه می‌دهند و کاربران را به خود جذب می‌کنند و رییس آنها می‌شوند:

«آنها هم ابعاد جهانی دارند و هم ارزان هستند و هم اینکه اطلاعات و دیتای جهانی دارند و آن را در سریع‌ترین و بهترین شکل ممکن در اختیار کاربران می‌گذارند.  این مساله باعث شده که کاربران میلیونی جذب کنند و تبدیل به تصمیم گیران بزرگی شوند.»

به گفته فیروز آبادی تمامی این سکوهای بزرگ در آنور اقیانوسها قرار دارند و قصد دارند که به زودی جدا از حوزه پیام رسان که در کشور ما و خیلی کشورها سیطره پیدا کرده‌اند، در مواردی چون بیمه، حوزه آموزش و سلامت هم وارد شوند و آن را به کنترل بگیرند:

«ما در برابر یک تصمیم گیری تاریخی قرار داریم؛ می‌خواهیم مستقل بمانیم یا نمی‌خواهیم؟ جواب به این پرسش صرفا یک آره و نه ساده نیست و نیازمند مطالعات گسترده و تحقیق فراوان است. امروزه سکوهای بزرگ جهانی تبدیل به سیاستگذاران دنیا شده‌اند و عملا دنیا را با تصمیمات خود پیش می‌برند، آیا ما می‌خواهیم به این مساله بی‌تفاوت باشیم؟»

او باور دارد که وظیفه وزارت ارتباطات نیست که این موضوع را تحقق ببخشد و یا پیام‌رسان‌ها را تبدیل به پیام‌رسان اصلی کند چرا که در هیچ جای دنیا دولت‌ها از چنین برنامه‌ها و شرکت‌هایی حمایت نکردند که در ایران با مدل حمایت دولت بزرگ شوند:

«اما تا زمان رسیدن به دورانی که این شرکت‌ها در ایران تبدیل به بازیگر اصلی شوند و حرفشان بتواند در محافل رسمی به کرسی بنشیند و سرمایه‌گذاری‌های درست رویشان انجام شود، وظیفه دولت و حاکمیت این است که تا حد ممکن حمایت‌های لازم را انجام دهند و این روند را به سمت جهانی شدن و راه صحیح آن سوق دهند.»

فیروز آبادی باور دارد که دولت بسیار قدرتمندتر از جامعه مدنی است اما نباید جامعه مدنی را نیز کوچک شمرد؛ جامعه‌ای که به گفته او می‌تواند با چند توییت فرمانده جنگی کشور را تا چند هفته درگیر کند و یا نماینده مجلس را با یک ویدئو به دردسر بیندازد. او اما معتقد است که باید این جامعه مدنی به استانداردهای جهانی نزدیک شود و تکنولوژیست‌های ایرانی و مردمی نقش اصلی در کشور ایفا کنند و در گوشه و کنار نباشند.

مطالب مرتبط

وزیر ارتباطات: حوزه ICT تا سال آینده 120 هزار شغل ایجاد می کند

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، امروز در جریان برگزاری مراسم روز ملی فناوری فضایی، گزارش فعالیت های این وزارتخانه در حوزه پست و ارتباطات را به رئیس جمهور کشورمان اعلام کرد. واعظی با اشاره به اینکه برداشته شدن تحریم ها زمینه مناسبی را برای همکاری های خارجی در حوزه ماهواره و ICT به وجود... ادامه مطلب

وعده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای افزایش پهنای باند اینترنت داخلی

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه ی شخصی اش در شبکه ی اجتماعی ایسنتاگرام، از افزایش ظرفیت پهنای باند اینترنت داخلی به ۱۰ هزار گیگابیت بر ثانیه تا ۸ ماه آینده خبر داده است . وی تأکید کرده است: «بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، پهنای باند اینترنت بین الملل به ۴ هزار... ادامه مطلب

تفاهم‌نامه هفت جانبه حمایت از استارت آپ‌ها با حضور همراه اول امضا شد

صبح دیروز در طی یک مراسم با حضور دبیر شورای عالی فضای مجزی و مدیرعامل همراه اول و چند تن دیگر از مسئولان و دولتمردان تفاهم نامه ای چند جانبه به منظور محتوای همکاری، هماهنگی و هم‌افزایی قابلیت و ظرفیت در موضوع کسب‌وکارهای نوپا به ویژه از نوع دیجیتال امضا شد. به موجب این تفاهم‌نامه... ادامه مطلب

پیشنهاد تبدیل شرکت زیرساخت به یک هلدینگ و دو زیرمجموعه به مجلس ارائه شد

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور قصد دارد شرکت ارتباطات زیرساخت را به یک هدلینگ و دو شرکت زیرمجموعه تبدیل کند تا اینترنت و بسترهای شبکه ای کشور بهتر و تخصصی تر مدیریت شود. در این رابطه محمد جواد آذری جهرمی در گفتگو با خبرگزاری فارس اذعان کرده مشکل ایراد شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت... ادامه مطلب

واعظی: دولت به دنبال ایجاد محدودیت در پیام‌رسان‌های پرطرفدار نیست

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری و وزیر ارتباطات در دولت یازدهم، سیاست دولت در فضای مجازی را رقابت‌پذیری عنوان کرده‌ است، نه فیلترینگ. واعظی در گفتگو با روزنامه ایران خبر داده که دولت معتقد به حمایت از پیام‌رسان‌های بومی است اما هدف دولت از این حمایت، فیلترینگ یا ایجاد محدودیت برای پیام‌رسان‌های پرمخاطب نیست: «دولت حتماً... ادامه مطلب

جزییات جدید از همکاری پیام‌رسان‌های سروش و گپ

جلسات مشترکی که بین مدیران دو پیام‌رسان سروش و گپ برقرار شده شایعاتی را در برخی خبرگزاری‌ها به راه انداخته مبنی بر اینکه این دو پیام‌رسان برگزیده از سوی وزارت ارتباطات قصد دارند با یکدیگر ادغام شوند؛ شایعه‌ای که چندان درست نیست اما باید گفت که در آینده شاهد اقدامات مشترکی از سوی این دو... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x