استفاده از هوش مصنوعی برای تهیه پیش نویس خبرها در نشریه فوربس

استفاده از هوش مصنوعی برای تهیه پیش نویس خبرها در نشریه فوربس

برخلاف باور عمومی، حرکت به سمت اتوماسیون به تدریج در حال اثرگذاری روی تمامی حوزه هاست و صرفا صنایعی نظیر تولید و حمل و نقل را تحت تاثیر خود قرار نداده. همین حالا که این مطلب را می خوانید سیستم های هوش مصنوعی مشغول بازنگری قراردادها، جستجوی اسناد و تشخیص داوطلبانی هستند که برای تصدی مشاغل درخواست های خود را به شرکت ها ارائه کرده اند.

اما اخیرا دست کم یک نشریه تلاش نموده که از هوش مصنوعی برای کمک به مطرح نمودن «پرسش های اولیه» ای استفاده نماید که خبرنگاران معمولا قبل از تهیه خبرها از خود می پرسند و بعد با پاسخگویی به آنها پیش نویس مربوط به اخبار را تهیه می کنند.

براساس گزارشی که نشریه Digiday منتشر کرده تیم تولید محتوای فوربس اخیرا به صورت داخلی شروع به تست نوعی ابزار هوش مصنوعی کرده که قابلیت تولید رشته های داستانی را دارد. ابزار مذکور برای این منظور از قابلیت نیمه خودکار پیشنهاددهی موضوعات در Bertie استفاده می کند که در واقع سیستم مدیریت محتوای فوربس محسوب می شود و براساس کارهای قبلی خبرنگاران این نشریه، نوشته های تمرینی را ارائه می دهد.

سیستم مدیریت محتوایی که به آن اشاره کردیم لینک هایی به مقالات مرتبط با موضوع را هم در خود فوربس و هم نشریات رقیب ارائه می کند و همزمان عکس هایی که ممکن است منجر به بهبود خبر شوند را هم فراهم میکند. البته باید اشاره کنیم که پیشتر رویترز نیز سیستمی مشابه به این تحت عنوان Lynx Insights را راه اندازی کرد که درست مانند Bertie داده های کلیدی مرتبط با اخبار را در اختیار خبرنگاران قرار می دهد و به آنها کمک می کند که مثلا در کمترین زمان تغییرات تاریخی را در قیمت گذاری کالاها تحلیل نمایند.

قابلیت پیشنهاد دهی موضوع که فوربس پیشگام ارائه آن شده، احتمالا در سه ماهه نخست امسال در اختیار تمامی نشریات متعلق به آن در آمریکا و اروپا قرار می گیرد. البته تاریخ دقیقی برای ارائه ابزار خبرنویسی مبتنی بر هوش مصنوعی مشخص نشده با این حال ساخت چنین ابزاری را می توان آغازگر یک گرایش تازه دانست.

نویسنده هوش مصنوعی اسوشیتد پرس در هر ثانیه ۲۰۰۰ خبر می نویسد

گفتنی است فوربس و رویترز تنها نشریاتی نیستند که از هوش مصنوعی در خبر نویسی کمک می گیرند. واشنگتن پست نیز چندی پیش از یک تکنولوژی داخلی به نام Heliograf رونمایی کرد که خبرهایی کوتاه را براساس موضوعاتی متنوع نظیر المپیک، رقابت های دبیرستانی و امثال آن می نویسد. این ابزار در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۸۵۰ خبر نوشت که طبق برخی برآوردها در سال ۲۰۱۸ به رقم چند هزار رسید. در عین حال اسوشیتد پرس هم در همکاری اش با شرکت Automated Insights یک نویسنده هوش مصنوعی را در سال ۲۰۱۵ توسعه داد که درهر ثانیه ۲۰۰۰ مقاله را با کمترین خطا نسبت به نویسنده های انسانی می نویسند.

البته باید اشاره کنیم که ابزارهای گزارش دهی مبتنی بر هوش مصنوعی لزوما پیش قراول خبرنویسی ماشینی نیستند و میتوان از آنها در حوزه های دیگری نظیر تشخیص ترندهای غیرمنتظره در رویدادهای خبری یا انجام برخی امور پیش پا افتاده ای که هم اکنون توسط انسان ها انجام می گیرند بهره گرفت.

برای مثال نشریه لس آنجلس تایمز در سال ۲۰۱۴ از نوعی الگوریتم یادگیری ماشینی را برای وارسی سوابق ۸ ساله از طبقه بندی نادرست جرائم خشن توسط پلیس این شهر استفاده کرد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato