مدیرعامل سابق اسنپ با هدف ایجاد تحول در بخش خودرو به دیوار پیوسته است

«شهرام شاهکار»، مدیرعامل سابق اسنپ در گفتگو با دیجیاتو خبر می‌دهد که اگرچه همچنان نایب رییس هیات مدیره اسنپ است اما دیگر در این شرکت سمت اجرایی ندارد و حالا در مجموعه دیوار یک سمت اجرایی را به عنوان «مدیرعامل بخش خودروی دیوار» پذیرفته است.

شاهکار در این گفتگو اشاره می‌کند که دیوار به سوی تخصصی تر کردن بخش‌های مختلف خود پیش می‌رود و دلیل حضور او در بخش خودرو نیز همین مسئله است؛ چراکه قمست خودرو، از مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین بخش‌ها در سایت‌های اینچنینی به حساب می‌آید:

«برای من این نوع کسب‌وکار جذاب است و تجربه‌ کوتاهی هم در گروه اینترنت ایران در اسکانو برای حوزه املاک داشتم. دیوار هم به عنوان رهبر حوزه آگهی در ایران، با تمرکز روی بازار خودرو، و نگاهی به بازار پر رونق خودروهای دست دوم با توجه به شرایط اقتصادی، بازار جذابی خواهد داشت. در نتیجه فرصت و چالش جذابی وجود دارد و حالا آمده‌ام تا ببینم چطور می‌توانیم این کسب‌وکار را بزرگ‌تر کنیم و توسعه‌اش بدهیم.»

او توضیح می‌دهد که اکنون حدود یک ماه است که کارش را به عنوان مدیرعامل بخش خودروی دیوار آغاز کرده و به اقداماتی که در این مدت نیز انجام شده، خوش‌بین است.

شاهکار در پاسخ به این سوال که آیا در آینده بخش خودروی دیوار در قالب پروژه و سایت جدید و مجزایی به کارش ادامه خواهد داد یا در خود دیوار به شکل تخصصی‌تر ادامه پیدا خواهد کرد، گفت: «در حال حاضر نمی‌توانم به این سوال پاسخ بدهم، اما محدودیتی وجود ندارد. باید دید کدام مدل، می‌تواند ما را به اهدافی که داریم برساند. امروز در حال بررسی هر دو مدل هستیم. نکته مهم اینجاست که تاکنون تمرکز جدی بر بخش خودروی دیوار وجود نداشته اما با پیوستن من به دیوار و تمرکزم روی بخش خودرو، به دنبال ورتیکال و تخصصی‌تر شدن بخش خودرو هستیم.»

مدیرعامل بخش خودروی دیوار در پاسخ به این سوال که چقدر شرایط اقتصادی امروز یعنی پر رونق شدن خودروهای دست دوم و رکود در بازار خودروهای صفر کیلومتر در تصمیم او برای پیوستن به دیوار و همچنین تصمیم دیوار برای راه‌اندازی یک بخش تخصصی برای خودرو موثر بوده است، می‌گوید:

«به طور کلی تمرکز کسب‌وکار آگهی‌ها بر بازار دست دوم است. شرایط اقتصادی امروز هم با توجه به ممنوعیت واردات خودرو، رونق بیشتری پیدا کرده است. پس برخی عوامل ماکرو وجود دارد که باعث شده سایز این بازار بزرگ‌تر و جذابیتش هم بیشتر شود. در عین حال قدرت خرید مردم هم کاهش پیدا کرده و بسیاری ناگزیر هستند تا خودروی دست دوم را انتخاب کنند. اما بخش مهم اینجاست که خود کلاسیفاید‌ها چکار می‌توانند بکنند که پروسه جستجو، تحقیق و پروسه خرید یا فروش را راحت‌تر کنند. همه ما تجربه خرید یا فروش خودرو را داریم و می‌دانیم بخش‌های زیادی وجود دارد که در این مراحل می‌توان با استفاده از دیتا و تکنولوژی، فرایند را ساده‌تر کرد، بهره‌وری را افزایش داد و ارزش خلق کرد.»

او اشاره می‌کند که نگاه «هلدینگ هزاردستان» به عنوان شرکت مادر کافه بازار و دیوار، چابک عمل کردن است و معمولاً محصولات را پس از توسعه به شیوه‌ای استارت‌آپی آزمایش می‌کند و سپس بر اساس بازخورد تصمیم می‌گیرد که ادامه بدهد یا خیر. با در نظر گرفتن همین موضوع، او در پاسخ به این سوال که چه زمان شاهد عرضه محصولی که او اکنون مشغول کار کردن روی آن است خواهیم بود، بازه زمانی سه ماه آینده را بیان می‌کند.

شهرام شاهکار، مدیرعامل سابق اسنپ اکنون در نقش نایب رییس هیات مدیره اسنپ ایفای نقش می‌کند و این در حالیست که مدیریت بخش خودروی بازار را نیز بر عهده گرفته است. نکته مهم اینجاست که اسنپ متعلق به «گروه اینترنت ایران ملقب» به IIG است و از سوی دیگر شرکت سرمایه‌گذاری «سرآوا پارس» سرمایه‌گذار اصلی کافه بازار و دیوار است. گروه اینترنت ایران و سرآوا پارس اکنون تبدیل به قطب‌‌های اصلی اکوسیستم استارت‌آپی کشور شده‌اند و در بسیاری از موارد نیز رو در روی هم قرار گرفته‌اند. اکنون این سوال مطرح است که آیا حضور یک مدیر ارشد که در هر دو قطب فعالیت می‌کند، نمی‌تواند مشکلی را از جهت اشتراک منافع ایجاد کند؟ شاهکار در پاسخ به همین پرسش به دیجیاتو می‌گوید:

«اشتراک منافع در کسب‌وکار اسنپ وجود ندارد و یکی از دلایلی هم که تصمیم گرفتم این سمت را قبول کنم، عدم رقابت در همین حوزه با دیوار است. بنابراین این تصمیم با آگاهی و توافق طرفین گرفته شده است. هم مجموعه اسنپ علاقمند بود تا همچنان من در هیات‌مدیره‌اش باقی بمانم و در سمت غیراجرایی ایفای نقش کنم، و هم مجموعه دیوار به دلیل تمرکزی که می‌خواست در بخش خودرو ایجاد کند، علاقه داشت تا من با توجه به تجربه‌های قبلی که داشتم، بتوانم در این بخش هم موثر عمل کنم.»

شاهکار در پاسخ به این سوال که چرا ایده‌اش برای تمرکز بر بخش خودرو و ساده‌سازی فرایند‌ها مرتبط با این فعالیت را در قالب یک ایده‌ی استارت‌آپی به شکل مستقل پیاده نکرده و به هلدینگ هزاردستان پیوسته است، می‌گوید:

«نکته مهم فرهنگ سازمانی است که در فضاهای مختلف با هم متفاوت است و بعضی‌ها جاها نگاه کارمندی وجود ندارد. در نتیجه من امروز احساس نمی‌کنم کارمند دیوار هستم؛ هرچند هستم اما دست‌کم این احساس به من دست نمی‌دهد. حسم این است که داریم چیزی را با هم می‌سازیم و کارآفرینی می‌کنیم. پس نگاه من این نیست که کاری را از خودم شروع نکرده‌ام. در عین حال فکر می‌کنم افراد با هم متفاوت هستند؛ عده‌ای علاقه دارند از صفر با سرمایه شخصی ایده‌ای را پیگیری کنند. بعضی آدم‌ها مدیران بهتری هستند و می‌توانند هدایت یک مجموعه را بهتر انجام دهند. من فکر می‌کنم در تجربه‌های قبلی‌ام، این موضوع را خوب نشان داده‌ام و احتمالاً‌ دلیل انتخابم برای این سمت هم همین بوده است.»

«ژوبین علاقبند»، مدیرعامل اسنپ در گفتگو با دیجیاتو و در پاسخ به این سوال که دلیل اصلی ترک اسنپ دست‌کم از نظر اجرایی از سوی شهرام شاهکار چه بوده است، گفت: «آقای شاهکار به دنبال چالش‌های جدید مدیریتی بود. موقعیت جالبی در بخش خودروی دیوار پیش آمد که ایشان تصمیم گرفتند بیشتر تمرکزشان را در آن قسمت قرار دهند. به هیچ وجه مشکلی وجود نداشت و شهرام امروز هم نایب رییس هیات مدیره اسنپ و کاملاً درگیر تصمیمات مدیریتی است.»

علاقبند در خصوص مشکل احتمالی در خصوص منافع مشترک با حضور شهرام شاهکار در دو مجموعه IIG و سرآوا نیز می‌گوید:‌ «اهمیت موضوع اینجاست که ورتیکال خودروی دیوار و اساساً خود دیوار، هیچ رقابتی با شرکت‌های گروه اینترنت ایران ندارد و ما اساساً در این زمینه فعال نیستیم. پس مشکلی به وجود نمی‌آید و این نقل‌وانتقال با شفافیت کامل بین دو گروه انجام شده است.»

مطالب مرتبط

اعتراض برخی رانندگان اسنپ نسبت به نرخ پایین قیمت‌ها

از آغاز فعالیت اسنپ سه سال سپری می‌شود و در این مدت بر اساس اظهارات مسئولان این شرکت اینترنتی، بیش از ۱۰۰ میلیون سفر درون شهری انجام شده است. با این حال اخیراً اسنپ مشغول ایجاد تغییراتی در ساختار و بدنه اصلی ناوگان خود است تا شرایط جذب راننده را دست‌خوش تغییرات بسیاری نماید. اما این‌بار... ادامه مطلب

قابل توجه اندرویدی‌ها: تا آخر امروز حتما اسنپ خود را به‌روز‌رسانی کنید

اپلیکیشن اسنپ به‌روزرسانی مهمی در اندروید دریافت کرده که در صورت عدم نصب، دیگر قادر به استفاده از آن نخواهید بود. تیم روابط عمومی اسنپ در همین خصوص بیانیه‌ای به دیجیاتو ارسال کرده که در ادامه آن را با هم مرور می‌کنیم: اسنپ در نظر دارد در نسخه بعدی اپلیکیشن خود تغییراتی ایجاد کند. پس از... ادامه مطلب

جزییات حمله به دفتر اسنپ در کرمان

استارتاپ‌ها در ایران مشکلات زیادی دارند اما برای اولین بار است که ۱۵۰ نفر به شکل هماهنگ به دفتر یک استارتاپ حمله می‌کنند تا مانع تغییر شوند. استارتاپ‌های حوزه تاکسی آنلاین که امروز تعداد آنها از ۳۰ عدد افزایش داشته در سال‌های اخیر با چالش‌های بسیاری رو به رو بوده‌اند اما اکنون در بیشتر شهرها پذیرفته... ادامه مطلب

اسنپ: ۸۵ درصد از سهم بازار تاکسی‌های آنلاین در اختیار ماست

گروه اینترنت ایران روز گذشته با برگزاری یک نشست خبری در حضور «پروانه مافی»، نماینده مجلس از آمارهای جدید خود پرده برداشت. «ژوبین علاقبند» نایب رئیس هیات مدیره اسنپ و همچنین مدیر استراتژی گروه اینترنت ایران در این نشست خبری رسماً اعلام کرد که اسنپ اکنون ۸۵ درصد از سهم بازار تاکسی‌های آنلاین را در اختیار... ادامه مطلب

‏سرمایه‌گذاری بانک سامان در تپ‌سی

شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش (سپ) با سرمایه‌گذاری ۸.۵ درصدی در تپ‌سی از سهامداران این سامانه هوشمند خودرو شد. طبق قرارداد منعقد شده میان این دو شرکت همکاری‌هایی در زمینه درگاه پرداخت و کیف پول الکترونیکی انجام خواهد شد. طبق توافقات صورت گرفته شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش از سهامداران تپ‌سی خواهد شد و بخشی از... ادامه مطلب

بیانیه تپ‌سی در خصوص شکایت از اسنپ

تپ‌سی در ۲۷ آذرماه یک شکایت قدیمی را دوباره پیگیری کرد. شکایتی از رقیب اصلی خود که حکایت از محدودسازی رانندگان برای انتخاب پلتفرم کاری داشت. با این حال دیروز خبر رسید که شورای رقابت، رای نهایی خود را به نفع اسنپ صادر کرده است. اصل شکایت تپ‌سی از رقیب خود به این موضوع برمی‌گردد که رانندگان... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x