صدا و سیما یا فضای مجازی؛ کدامیک با ۱۴۰ میلیارد تومان بهتر فرهنگ‌سازی می‌کنند؟

صدا و سیما در بودجه سال ۹۶، سهم ۵ درصدی از جرایم رانندگی معادل ۱۴۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داد تا در زمینه ترافیک فرهنگ‌سازی کند.

این درحالی‌ست که آمارهای پزشک قانونی با درنظرگیری عوامل سه‌گانه تصادفات یعنی خودرو، انسان و جاده خبر از آن می‌دهد که آمار جانباختگان تصادفات در ۸ ماه اول سال جاری نسبت به سال قبل حدود ۰/۹ درصد افزایش داشته است.

آماری که صدا و سیما می‌تواند به عنوان عامل فرهنگ‌ساز در آن تاثیرگذار باشد اما اینطور به نظر می‌رسد که رسانه ملی در تحقق این هدف موفق نبوده است و اگر این هزینه در فضای مجازی صرف می‌شد، می‌توانست نتایج بهتری درپی داشته باشد.

«محمدصادق افراسیابی» کارشناس رسانه‌های اجتماعی در مورد هزینه‌های تولید برنامه در صدا و سیما به دیجیاتو گفت برنامه ترکیبی نوع الف که بهترین نوع برنامه‌های تلویزیونی است و در آن انیمیشن، گفتگو مجری و کارشناس و بخش‌های تولیدی با کیفیت بالا وجود دارد، به ازای هر دقیقه ۲۰۰ هزار تومان هزینه دارد.

به گفته افراسیابی برنامه‌های ترکیبی حدودا بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می‌برد و برای برنامه‌های آموزشی که با هدف فرهنگ‌سازی، تهیه می‌شوند، بسیار مناسب هستند.

صدا و سیما

افراسیابی معتقد است که نمی‌توان گفت برنامه‌های تولیدی صدا و سیما که برای فرهنگ‌سازی در حوزه ترافیک و با هدف اصلاح فرهنگ حمل‌ونقل تولید شده‌اند، تا چه اندازه تاثیرگذار بوده‌است:

«سنجش این موضوع نیاز به پژوهش و تحقیق پیمایشی دارد. اما مشخص است که تلویزیون و سینما رسانه‌های گرانی هستند که برای تولید محتوا در آنها باید بیشتر هزینه کرد. درصورتیکه هزینه تولید محتوا در فضای مجازی و حتی رادیو بسیار کمتر است. از سوی دیگر باید در نظر گرفت که محتواهای گران قیمت تولید شده در صدا و سیما چند بار پخش می‌شوند و تنها کسانی‌که در زمان پخش حاضرند می‌توانند آنها را ببینند و سایرین از دیدن این برنامه‌ها محروم می‌مانند.

درحالیکه برنامه‌های ارزان قیمت تولید شده در فضای مجازی این قابلیت را دارند که توسط افراد بیشتر و بدون محدودیت زمانی پخش و تکرار دیده شوند و حتی برای سایر کاربران هم ارسال شود.»

طبق گفته‌های این کارشناس رسانه‌ای درصورتیکه این بودجه صرف برنامه‌سازی در فضای مجازی می‌شد، قطعا محتوای بیشتری برای افراد بیشتری تولید می‌شد. ضمن آنکه محتوا در فضای مجازی تاریخ انقضاء ندارد و در فواصل زمانی گوناگون میان کاربران منتشر می‌شود.

مطالب مرتبط

دستیابی به نرخ انتقال ده ترابیت بر ثانیه با کمک سیگنال‌های ۲۰۰ گیگاهرتزی

متخصصان سیستمی طراحی کرده اند که پتانسیل انتقال داده با سرعت ۱۰ ترابیت بر ثانیه را داشته و در بستر مشابه هزاران بار سریعتر از پنهای باند فعلی است. این پروژه با مشارکت مخترع فناوری DSL صورت گرفته و کلید آن استفاده از سیگنال های با فرکانس بسیار بالا است.افزایش روزافزون حجم داده ها و... ادامه مطلب

باگ گوگل فوتوز ویدیوهای شخصی کاربران را لو داد

باگ در سرویس گوگل تیک اوت (Google Takeout) سبب لو رفتن ویدیوهای شخصی کاربران در گوگل فوتوز شده است.سرویس گوگل تیک اوت که کاربران به کمک آن می توانند داده های خود را دانلود کنند، بین 21 تا 25 نوامبر (30 آبان تا 4 آذر) دچار «نقص فنی» شد و ویدیوهای شخصی کاربران را تصادفاً... ادامه مطلب

مایکروسافت 250 میلیون سابقه بخش امور مشتریان را لو داد

مایکروسافت 250 میلیون سابقه بخش پشتیبانی و خدمات، شامل صحبت هایی که کارمندان این شرکت با مشتریان بین سال های 2005 تا 2019 انجام داده بودند را لو داد.«Bob Diachenko» محقق امنیتی و شرکت Comparitech این آسیب پذیری را 29 دسامبر سال گذشته کشف کردند. مایکروسافت این آسیب پذیری را دو روز بعد رفع کرد... ادامه مطلب

سناتور آمریکایی به دنبال ممنوعیت ذخیره‌سازی داده‌های کاربران آمریکایی در چین

«جاش هاولی» (Josh Hawley)، سناتور ایالت میسوری آمریکا می خواهد ذخیره شدن داده های کاربران یا کلیدهای رمزگذاری شده توسط کمپانی های آمریکایی را در چین ممنوع کند. وی همچنین قصد دارد شرکت های چینی را از جمع آوری هرگونه اطلاعات بیشتری از کاربران آمریکایی فراتر از نیازشان برای خدمات دهی، منع کند.وی این طرح... ادامه مطلب

بهترین راه نگهداری اطلاعات وب‌سایت و شرکت‌ها چیست؟

این روزها مباحث امنیتی مربوط به نگهداشت اطلاعات از جمله دغدغه‌های اصلی شرکت‌هاست. اینکه مناسب‌ترین و کم‌هزینه‌ترین محل برای نگهداری اطلاعات کجاست و آیا لازم است هر وب‌سایت یا شرکت سرور شخصی خریداری کند یا می‌تواند از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات استفاده کند؟ مسلما برای اینکه کاربران دسترسی مستمری به یک وب‌سایت داشته باشند، اطلاعات وب‌سایت... ادامه مطلب

اخلاقیات داده، سلاح استراتژیک استارت‌آپ‌ها برای غلبه بر غول‌های فناوری

سال ها قبل افکار عمومی اهمیت چندانی به داده ها نمی داد اما تصویب قوانین سفت و سختی نظیر GDPR در اروپا نشان داد که آن دوران تمام شده است. زاکربرگ بارها در شبکه های اجتماعی به خاطر عدم پایبندی امپراتوری‌اش به حریم خصوصی زیر تیغ انتقاد و حتی تمسخر رفته است. اپل هم برای... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟