فراخوان عظیم کیا هیوندای؛ احتمال آسیب دیدگی موتور 1.6 میلیون خودرو

فراخوان عظیم کیا هیوندای؛ احتمال آسیب دیدگی موتور 1.6 میلیون خودرو

شرکت کیا به طور داوطلبانه برنامه ای به نام "کمپین ارتقای محصول" (Product Improvement Campaign) راه اندازی کرده تا بیش از ۱,۶۷۷ میلیون خودرو را بازبینی کند. این کمپین ۹۳۹,۶۵۵ اپتیما، ۴۲۵,۶۶۲ سورنتو و ۳۱۲,۳۲۳ اسپرتیج را که به موتورهای ۲ لیتری T-GDI و ۲.۴ لیتری GDI تجهیز شده اند، در بر می گیرد. مدل های مذکور بین سال های ۲۰۱۱ الی ۲۰۱۸ تولید شده اند که البته در این بین سورنتوی مدل ۲۰۱۲-۲۰۱۸ مستثنی است.

به گفته کیا نمایندگی های این شرکت موظف هستند با آپدیت واحد کنترل کننده موتور (ECU) از وارد شدن آسیب های جدی به موتور جلوگیری کنند. نصب نرم افزار سیستم تشخیص ناک بخش اصلی این کمپین و آپدیت مربوطه محسوب می شود.

نرم افزاری که کیا به کار خواهد گرفت، لرزش های ناشی از فرسایش یاتاقان را تشخیص داده و با روشن کردن چراغ چک، موتور را وارد حالت Limp Mode (نوعی حالت حفاظتی برای جلوگیری از وارد شدن صدمه به موتور) می کند. در صورت وقوع این اتفاق راننده باید در اولین فرصت به یکی از نمایندگی های کیا مراجعه کند.

کره ای ها که سابقه خوبی در جلب رضایت مشتریان خود دارند، برای مالکین خودروهای مشمول این کمپین گارانتی مادام العمر در نظر گرفته اند. جالب اینکه چنانچه فردی با هزینه شخصی اقدام به بازبینی موتور و رفع عیوب مربوط به یاتاقان کرده باشد، تمامی هزینه ها به وی بازگردانده خواهد شد.

کیا

در کنار این کمپین، کیا مجبور به صدور یک فراخوان نسبتا گسترده نیز شده است. در این فراخوان ۵۰,۰۵۱ اپتیما، ۱۷,۰۲۴ سورنتو و ۱,۰۵۲ اسپرتیج باید برای بازبینی لوله ها و مجاری انتقال سوخت بازبینی شوند.

آنطور که کیا اعلام کرده عدم نصب صحیح و محکم نشدن لوله های انتقال سوخت فشار بالا در یکی از فراخوان های قبلی، ممکن است باعث نشت بنزین و در نهایت ایجاد آتش سوزی شود.

فراخوان کیا پس از آن صادر شده که طی ماه های اخیر ۱۲۰ نفر از مشتریان این کمپانی به خاطر آتش گرفتن ناگهانی خودروی خود شکایت هایی را مطرح کرده اند.

2566d436-2019-kia-sorento-8-768x512

به غیر از کیا، هیوندای نیز برای تقریبا ۱۰۰ هزار دستگاه سوناتا (مدل های تولیدی بین ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴) و سانتافه اسپرت (مدل های تولیدی بین ۲۰۱۳ الی ۲۰۱۴) فراخوان صادر کرده است. مثل کیا، هیوندای نیز لوله های انتقال سوخت این مدل ها را کنترل نموده و در صورت نیاز به طور رایگان عیوب احتمالی را برطرف خواهد کرد.

c0da66a8-2018-hyundai-sonata-1-768x511

ناگفته نماند شرکت هیوندای هم کمپینی مشابه با کیا راه اندازی کرده و تقریبا ۲ میلیون خودرو (شامل سوناتای ۲۰۱۱-۲۰۱۸ و سانتافه اسپرت ۲۰۱۳-۲۰۱۸) را به نرم افزار سیستم تشخیص ناک تجهیز خواهد کرد.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato