ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

چین بایکوت شد؛ حذف تجهیزات تولیدی هواوی و ZTE از مراکز آموزشی آمریکا

سال های سال است که هواوی و دیگر شرکت های فناوری چینی تجهیزات فنی مورد نیاز دانشگاه های آمریکا را در اختیارشان قرار می دهند و حامی مالی بسیاری از تحقیقات آکادمیک آنها می شوند. ...

Maryam Mousavi
نوشته شده توسط Maryam Mousavi | ۶ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۲:۰۰

سال های سال است که هواوی و دیگر شرکت های فناوری چینی تجهیزات فنی مورد نیاز دانشگاه های آمریکا را در اختیارشان قرار می دهند و حامی مالی بسیاری از تحقیقات آکادمیک آنها می شوند. حالا اما در سایه خصومت ترامپ با چین، دانشگاه های آمریکا تصمیم گرفته اند که تا حد ممکن از این شرکت ها فاصله بگیرند.

البته در این بایکوت، دانشگاه های آمریکا تنها نیستند و همانطور که قبلا در خبرها خواندید دانشگاه آکسفورد هم اعلام کرده که دیگر از هواوی کمک مالی نمی پذیرد و در تازه ترین اقدام دانشگاه کالیفرنیا در برکلی نیز سیستم ویدیو کنفرانس هواوی را از تجهیزات مورد استفاده اش کنار گذاشته و ساختمان دیگر این دانشگاه در Irvine نیز تلاش می کند که تجهیزات صوتی-تصویری ساخت چین را از وسایل مصرفی اش حذف کند. ظاهرا دیگر دانشگاه های آمریکا نظیر دانشگاه ویسکانسین نیز مشغول بازنگری فهرست تامین کنندگان خود هستند.

این اقدامات در پاسخ به قانون مجوز دفاع ملی موسوم به NDAA صورت می گیرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیشتر آن را تایید کرد و براساسش کلیه دریافت کنندگان بودجه از دولت فدرال آمریکا از کاربرد تجهیزات ارتباطی، سرویس های ضبط ویدیو و قطعات شبکه ساخته شده توسط هواوی یا ZTE منع می شوند.

اما در لیست سیاه دولت آمریکا برخی ارائه دهندگان محصولات صوتی و تصویری نظیر Hikvision، Hytera و Dahua Technology و شرکت های وابسته شان نیز به چشم می خورد.

مقامات آمریکایی نگران هستند که سازندگان تجهیزات چینی نوعی درب پشتی را در محصولات خود تعبیه کرده باشند که راه دسترسی ارتش چین و سازمان های دولتی این کشور را به اطلاعات محرمانه شان فراهم کند.

آنها ادعا می کنند تولید کنندگان چینی تجهیزات مخابراتی امکان جاسوسی دولت چین از کاربران و محققان غربی را فراهم نموده اند که دست اندر کار ساخت تکنولوژی های پیشرفته هستند.

البته اشاره کنیم که پکن و شرکت های چینی همواره این اتهامات را رد کرده اند. گفتنی است دانشگاه سندیگو نیز قبلا اعلام کرده که دست کم برای مدت شش ماه از پذیرش بودجه یا هرگونه توافق با هواوی، ZTE و دیگر شرکت های چینی سازنده محصولات صوتی و تصویری خودداری می کند.

براساس یک یادداشت داخلی که از این دانشگاه به دست آمده این مهلت در تاریخ ۱۲ فوریه به سر می رسد و در این تاریخ دانشگاه گزینه های پیش روی خود را مجددا از نو بررسی می کند.

مایکل فرانکلین سخنگوی این دانشگاه در همین رابطه گفته:

به دنبال بیشتر شدن آگاهی ها در این باره دانشگاه سندیگو این مهلت شش ماهه را مشخص کرده تا مطمئن شود که زمان کافی برای آغاز ارزیابی تجهیزات خود را در اختیار دارد و همزمان از عقد قرارداد و توافق هایی که ممکن است بعدها به واسطه قانون NDAA ملغی شوند نیز خودداری کند.

و اما آندسته از دانشگاه هایی که تا آگست سال ۲۰۲۰ فعالیت های خود را با این قانون هماهنگ نکنند در خطر محروم شدن از کمک های تحقیقاتی دولت آمریکا قرار خواهند گرفت.

بد نیست اشاره کنیم که برای استنفورد و برخی دیگر از دانشگاه های آمریکا هواوی بیشتر از یک فروشنده تجهیزات است. این شرکت ضمن حضور در برنامه های تحقیقاتی دانشگاه های یاد شده غالبا نقش اسپانسر را در ده ها دانشگاه آمریکا از جمله سندیگو، تگزاس و مریلند ایفا می کند.

در مورد قانون NDAA هم باید بگوییم که علاوه بر ممنوعیت کاربرد تجهیزات، درخواست تدوین قوانینی را دارد که همکاری های تحقیقاتی با چین و دیگر توافقات صورت گرفته میان دانشگاه های آمریکا و این کشور را محدود می کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (5 مورد)
 • molavy
  molavy | ۷ بهمن ۱۳۹۷

  آخر جون استوک میشه مفت میاد ایران

 • آریا
  آریا | ۶ بهمن ۱۳۹۷

  حالا شد
  من موندم وقتی خودشون بهترین کمپانی های تولید کننده زیرساخت شبکه دنیا رو دارن چرا از چین خرید میکنن

  • six path
   six path | ۶ بهمن ۱۳۹۷

   قیمت پایینتر

   • آریا
    آریا | ۶ بهمن ۱۳۹۷

    همین طمعشون این چینی ها رو فربه کرد.
    تا 20 سال پیش چین هیچی نبود به لطف برون سپاری شرکتهای امریکایی برای کارگر مفت چین شاخ شده الان برای همه

    • ya.alimadad2006
     ya.alimadad2006 | ۱۴ خرداد ۱۳۹۸

     همین آمریکا هم ، با حمله به کشورهای دیگه ، استعمار کشورهای ضعیف ، ایجاد جنگ داخلی در کشورها ، فروش اسلحه و مهمات ، و ... میلیاردها دلار پول برای خودشون جمع کردن.
     حالا با همون پولهای نامشروعی که بدست آوردن ، دانشمندان کشورهای دیگه رو به استخدام خودشون درآوردن و دارن برای مردم قولدوری میکنن.
     آمریکا ، یه کشوریه که به هیچکس رحم نمیکنه.
     حتی به تو و امثال تو.
     اگر لازم ببینن ، از روی جنازهء تو و خانواده ات هم رد میشن و بهت اهانت میکنن.
     همونطور که در افغانستان و عراق و ویتنام و ... انجام دادن.
     حتما یادتون نرفته که مردم ژاپن و کره جنوبی هم ، از تعرض نظامیان آمریکایی به دخترانشون ، تظاهرات کردن؟
     آمریکا ، هرجا باشه ، جنایت و فساد ، به بار میاره.
     اونها اگه به کشورت دست پیدا کنن ، به ناموس تو و امثال تو هم رحم نمیکنن.
     اینقدر خوش خدمتی به آمریکا نکنید.
     عزت و شرف برای خودتون قائل بشید.
     به جای اینکه به آمریکا و کشورهای دیگه افتخار کنید ، شما هم درس بخونید ومملکتتون رو قدرتمند کنید.
     نکنه از پس اینکار هم برنمیایید؟

مطالب پیشنهادی