همه چیز درباره آیفون 13
هواوی: غربی‌ها اسناد جاسوسی ما از کاربران را رو کنند

هواوی: غربی‌ها اسناد جاسوسی ما از کاربران را رو کنند

در پی افشای توافق مقامات اطلاعاتی کشورهای غربی برای جلوگیری از رشد هواوی، غول مخابراتی چین از آنها خواسته با ارائه اسناد و مدارک جاسوسی این شرکت را اثبات کنند.

چند روز قبل رسانه ها از جلسه پشت پرده اتحادیه « فایو آیز » متشکل از مقام‌های ارشد اطلاعاتی آمریکا، بریتانیا، کانادا، استرالیا و نیوزلند برای ایجاد مانع بر سر راه گسترش کسب و کار هواوی خبر دادند.

مسئولان بلندپایه هواوی در واکنش به این مساله با برگزاری یک نشست خبری در دفتر مرکزی این شرکت اتهامات مذکور را سیاسی خوانده و خواهان ارائه اسناد مربوط به این ادعا از سوی کشورهای عضو فایو آیز شد. 

هواوی نه تنها دومین تولیدکننده موبایل در جهان است، بلکه در زمینه تجهیزات مخابراتی نیز با کمپانی آمریکایی «سیسکو» رقابت می کند. با این وجود اتهامات وارده به این شرکت در رابطه با جاسوسی به نیابت از دولت پکن باعث شده در آمریکا، ژاپن، استرالیا و نیوزلند با تجریم هایی مواجه شود. فرانسه هم ظاهرا اپراتورهای ارتباطاتی را به عدم استفاده از تجهیزات این شرکت ترغیب کرده است.

با این حال بریتانیا هنوز به همکاری با این شرکت در طرح توسعه شبکه های ۵G علاقمند است و ظاهرا دلیل آن به تعهد هواوی برای اثبات عدم جاسوسی و قیمت مناسبتر نسبت به شرکت های رقیب برمی گردد. نهاد ناظر بر مخابرات آلمان نیز تاکید کرده که تا زمان مشاهده اسناد و مدارک مربوط به سوءاستفاده هواوی از تجهیزاتش مانع فعالیت این شرکت نخواهد شد.

برخی بر این باورند که دستگیری منگ وانژو، مدیر ارشد مالی هواوی در تورنتو به تلاش های این کشورها برای ایجاد مانع بر سر راه هواوی بی ارتباط نیست.

مجادلات امنیتی بین چین و آمریکا سابقه طولانی دارد و در سال ۲۰۱۴ ادوارد اسنودن با انتشار مدارکی مدعی شد که آمریکا از مدت ها قبل با نفوذ به روترهای هواوی و سرورهای چینی‌ به جاسوسی از رهبران سیاسی، بانک ها و شرکت های مخابراتی این کشور پرداخته است.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato