«سنجینه» به عنوان سامانه اعتبارسنجی ایران معرفی می‌شود

«سنجینه» به عنوان سامانه اعتبارسنجی ایران معرفی می‌شود

«سنجینه»، سامانه‌ای که قرار است روز هشتم بهمن ماه با حضور مقامات وزارت ارتباطات و بانک مرکزی به شکل رسمی معرفی شود، اکنون کار خود را آغاز کرده است. این سامانه با ارائه یک کارنامه اعتباری به تمامی افراد ایرانی که سابقه فعالیت اعتباری دارند، امکان بررسی دقیق‏‌تر اعتبار و خوش حسابی افراد در معاملات اعتباری و دریافت اعتبارات را فراهم می‏‌کند.

سنجینه با استفاده از اطلاعات موجود در «سامانه ملی اعتبارسنجی» اقدام به ایجاد «کارنامه اعتباری» برای افراد می‌‏کند. سامانه ملی اعتبارسنجی با مجوز بانک مرکزی ایران در نظام بانکی و اعتباری کشور ایجاد شده و اطلاعات دریافتی از بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی، گمرک، بانک‎ها و موسسات مالی و اعتباری را با هم تجمیع می‌‏کند.

سامانه ملی اعتبارسنجی تاکنون برای بیش از ۳۲ میلیون ایرانی پرونده اعتباری تشکیل داده و حاوی اطلاعات بیش از ۹۰ میلیون تسهیلات اعطایی نظام بانکی و دیگر نظام‌های مرتبط با آن است. سنجینه با استفاده از همین اطلاعات و دیگر سوابق فردی، کارنامه مالی ویژه‌‏ای برای فرد ایجاد می‎کند که شامل یک نمره و یک رتبه اعتباری است.

نبود نظام سنجش اعتبار یکی از حلقه‌‏های مفقوده سیستم مالی و بانکی ایران بود که نتایج سوء آن را نیز می‏‌توان در بسیاری موارد مشاهده کرد. اکنون این سامانه به بانک‌ها و موسسات مالی و حتی افراد حقیقی و حقوقی امکان خواهد داد با نگاهی به امتیاز اعتباری افراد، درباره شرایط اعطای خدمات مالی و یا معاملات اعتباری با آنها تصمیم‎گیری کنند.

بر اساس اعلام این سامانه، سنجینه برای رسیدن به دقیق‎ترین کارنامه اعتباری ممکن از اطلاعات مراکز مرجع مالی و بانکی مانند پایگاه داده بانک مرکزی، سازمان امورمالیاتی، ثبت احوال و ثبت شرکت‌‏ها، قوه قضائیه و اداره ورشکستگی و شرکت پست استفاده می‎کند.

از جمله مزایای خدمات سنجینه، می‏‌توان به استعلام رتبه در بستر اپلیکیشن، استعلام رتبه در بستر پیامک، پرداخت اپراتوری و مستمر برای دریافت گزارش، امکان ذخیره اعتبار در پروفایل کاربر و استفاده از آن در صورت لزوم، همگام سازی اطلاعات سامانه با دیتابیس همه اپراتورهای کشور، همگام سازی اطلاعات سامانه با دیتابیس جامع تامین اجتماعی، و آرشیو گزارش‏های قبلی کاربر در پروفایل او اشاره کرد.

این درحالی است که پیش از ورود به معامله اعتباری کاربران سنجینه میتوانند اطلاعات اعتباری مربوط به طرف مقابل خود را نیز با اطلاع و رضایت وی مشاهده کنند. در صورت تایید طرف مقابل شما میتوانید نمره و رتبه اعتباری او و یا حتی جزئیات کارنامه اعتباری وی را مشاهده کنید. البته دسترسی به هر کدام از این موارد، بصورت مرحله به مرحله، نیازمند تایید طرف مقابل خواهد بود. همچنین بعد از دریافت گزارش، گزارش برای خود شخص نیز ارسال خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با این سامانه‌ی اعتبارسنجی به سایت این مجموعه به آدرس «sanjineh.ir» مراجعه کنید. 

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato