مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک: بلاکچین حلال همه مشکلات بشریت نیست

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک که فعالیت های متعددی در زمینه بلاکچین انجام داده در هشتمین همایش بانکداری الکترونیک با بیان انیکه نباید فکر کرد باکچین آمده تا تمامی مشکلات را از بین ببرد و حلال همه مشکلات نیست تاکید کرد که این فناوری برای همه چیز مناسب نیست.

«ابوطالب نجفی» همچنین تاکید دارد که بلاکچین در خدمت مردم هم می تواند باشد و کاربردهای مختلف در صنایع گوناگون دارد. او با طراح این پرسش که آِیا بلاکچین می تواند عدالت اجتماعی به وجود بیاورد و کنترل را از دولت ها بگیرد و ارزش ها را به دست مردم و به کنترل مردم بسپارد؟ به آن پاسخ داد و گفت: «حقیقت این است که در زمان عرضه و توسعه اینترنت هم چنین صحبت هایی بود ولی با تبیین قوانین بر سر اینترنت و نفوذ دولت ها این اتفاق نیفتد.»

بلاکجین حلال همه مشکلات نیست

نجفی مثالی درباره کاربرد بلاکچین می زند تا اهمیت آن را نشان دهد: «70درصد مردم دارای ملک و دارایی هستند و مالکیت صرفا بر اساس یک برگ و ثبت در سامانه مترکز دولتی است و هر آن ممکن است با تغییر دولت ها از بین برود اما کودتا،انقلاب، جابجایی دولت، دیکتاتوری و ضبط دارایی و مصادره اموال در بلاکچین وجود ندارد.»

او همجنین اوبر و یا BAirBnb را هم به نوبه ای نتیجه نقش بلاکچین در شکسته شدن انحصار کسب ثروت معرفی می کند و اذعان دارد که فعالان مشغول در آنها توانسته اند بدون حضور واسطه ها کسب در آمد کنند و میلیاردها دلار هم به جیب خود این شرکتها سرازیر شده است:

«امروزه بانکداری ئیشرو در سرمایه گذاری بر فناوری بلاکچین هستند و پیش بینی می شود تا سال 2030 صدها میلیارد دلار در این زمینه توسط بانکها سرمایه گذاری خواهد شد.»

ابوطالب نجفی در ادامه صحبت های خود فناوری بلاکچین را در بسیاری از صنایع کاربردی دانست و آن را در حوزه بانکداری یک فعالیت کاربردی و قدرتمند عنوان کرد:

«بانک ها می توانند با بلاکچین به فرصت هایی جدید از جمله انتقال وجه بین المللی تسویه بین بانکی وام دهی p2p و ئرداخت های خرد و.. استفاده کنند.»

بلاکجین حلال همه مشکلات نیست

نجفی همچنین در ادامه صحبت های خود گفت: «تصورات غلطی هم درباره بلاکچین وجود دارد که بسیاری از کارشناسان تصور می کنند که تمام مشکلات جوامع بشری با بلاکچین حل خواهد شد در صورتی که این چنین نیست. به عنوان مثال از بلاکچین نمی توان برای رپلیکیشن دیتا استفاده کرد و در مورد بسیاری دیگر از مشکلات نیز بلاکچین نقش موثری نخواهد داشت.»

به گفته نجفی بانک ها وارد یک نوع بانکداری جدید خواهند شد که زیرساخت مشترک غیرانحصاری برای سرویس های مالی مبتنی بر بلاکچین و به صورت متشرک توسعه داده و استفاده می شود: »این موضوع برای تمام ذینفعان شفاف است و از ایجاد جزیار کوجک و بی کاربرد بلاکچینی نیز جلوگیری می کند.

نجفی معتقد است که باید فناوری بلاکچین را پذیرفت و معتقد است تا سال 2021 در فاز اول برخورد با بلاکچین هستیم که یک هیجان کاذب است و آنچنان هم جهانی نیست: »باور کنید در دنیا همه چیز هم بر اساس بلاکچین نرفته و هنوز مشغول کارهای همیشگی خود هستند.« او باور دارد در طی سالهای 2022 تا 2026 نگاه منطقی تری به بلاکچین خواهد شد و خروجی های مناسب تری از آن به وجود خواهد آمد:

«در نهایت به فاز سوم برخورد با بلاکچین می رسم که در طی سال های 2027 تا 2030 صورت گرفته و بلاکچین به تکامل خود خواهد رسید و ارزش بازاری نزدیک به 2400 میلیارد دلار خواهد رسید. در این دورن بانک ها و موسسات با بلوغ بلاکچین سرویس های جدیدی به کاربران اعطا خواهد شد و اینترنت اشیا نیز به اوج خود خواهد رسید.»

مطالب مرتبط

استارتاپ تازه تأسیس مدعی ابداع دکمه «بازگشت» برای تراکنش‌های رمزارز شد

یک استارتاپ تازه تأسیس فعال در حوزه بلاکچین مدعی شده که روشی برای لغو تراکنش‌های رمزارز پیدا کرده است، بنابراین از ارسال ارز دیجیتال به کیف پول اشتباه جلوگیری خواهد شد.استارتاپ Kirobo اعلام کرد که روشی برای از بین بردن خطای انسانی در تراکنش‌های رمزارز پیدا کرده است. نتایج یک نظرسنجی که اخیراً توسط شرکت Fio... ادامه مطلب

لغو پروژه TON برای تلگرام دردسرساز شد؛ احتمال شکایت سرمایه‌گذاران از پاول دورف

موسس تلگرام رسما خبر از لغو شبکه بلاکچین TON و رمزارز گرم داده و حالا به نظر می‌رسد این موضوع برای پاول دورف دردسرساز شود. سرمایه‌گذاران که ۱.۷ میلیارد برای این پروژه هزینه کرده‌اند، شاید از تلگرام و دورف شکایت کنند.پاول دورف با اعلام خبر لغو پروژه پلتفرم بلاکچین و توکن گرم، دلایل این موضوع... ادامه مطلب

تلگرام پروژه بلاکچین و ارز دیجیتال گرم را لغو کرد

سرویس پیام‌رسان تلگرام رسما اعلام کرد که پلتفرم بلاکچین TON یا شبکه باز تلگرام را پس از مدت‌ها مجادله با کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا (SEC)، لغو کرده است.مدیرعامل و موسس تلگرام، «پاول دورف» در کانال شخصی خود نوشت:«امروز یک روز غم‌انگیز برای ما در تلگرام است. ما توقف پروژه بلاکچین خود را... ادامه مطلب

گوشی بلاکچین اچ‌تی‌سی می‌تواند مونرو استخراج کند

کاربران گوشی اچ‌تی‌سی Exodus 1s می‌توانند در آینده توسط آن ارز دیجیتال مونرو استخراج کنند. کاربران برای این کار باید از اپلیکیشن DeMiner که توسط شرکت Midas Labs توسعه پیدا کرده و در سه ماهه دوم امسال عرضه می‌شود، استفاده کنند.با توجه به افزایش نگرانی‌ها در رابطه با مصرف انرژی توسط ماینرها و همچنین هزینه‌های... ادامه مطلب

تکنولوژی بلاک چین چگونه می‌تواند به تامین‌‌کنندگان درگیر پاندمی کرونا کمک کند؟

شیوع گسترده و غیر قابل مهار ویروس کرونا باعث شده تا بسیاری از کارخانه‌ها و زنجیره‌های تامین تعطیل شوند. برای برطرف کردن این مشکل راه‌حل‌های بسیاری ارائه شده، اما یکی از این راه‌حل‌ها بیش از بقیه توجه انجمن جهانی اقتصادی را به خود جلب کرده است: تکنولوژی بلاک چین.در پی قرنطینه شهروندان و بسته شدن... ادامه مطلب

بانک مرکزی خبری داد: رفع مشکلات فنی رمز دوم پویا در بانک‌ها در دستور کار است

رمز پویا که در بهمن ماه به تدریج در بانک‌ها اجرایی شده همچنان با مشکلات ریز و درشتی همراه است و برخی کاربران نتوانسته‌اند علی رغم تمهیدات دیده شده، از رمز پویای خود به درستی استفاده کنند. در همین راستا بانک مرکزی اعلام کرده که تمام تلاش خود را برای شناسایی و رفع موانع اجرایی... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟