یادگیری زبان انگلیسی حین خواب ممکن است

تصور متداول در میان عموم مردم این است که ساعات خواب ساعاتی بی فایده هستند و همواره این سوال مطرح می شود که آیا میتوان از این زمان برای یادگیری (مثلا یک زبان خارجی جدید) استفاده کرد یا خیر. اما تا به امروز محققان خواب تمام تمرکزشان را روی تثبیت خاطراتی معطوف کرده بودند که در زمان بیداری شکل می گیرند و توجهی به مقوله یادگیری و به طور مشخص یادگیری زبان خارجی در حین خواب نداشتند.

با این حال اما می دانیم که خواب به فرایند یادگیری کمک می کند زیرا در طول این ساعات اطلاعاتی که فرد در طول روز یادگرفته مجددا برایش تکرار می شوند. این فرایند حافظه ضعیف و شکننده افراد را به میزان قابل توجهی تقویت کرده و اطلاعات تازه ای را درون اندوخته دانشی فعلی فرد جایگذاری می کند.

یادگیری زبان خارجی در خواب

کاترینا هنک، مارک زاست و سیمون راش از موسسه روانشناسی و مرکز تحقیقاتی مشترک «رمزگشایی خواب» در دانشگاه برن سوئیس در پژوهش خود تلاش کردند دریابند که آیا میتوان همین تکنیک را در مورد اطلاعات جدید پیاده کرد و در واقع از ساعات خواب برای یادگیری زبان خارجی جدید بهره برد یا خیر؟

براساس نتایج این بررسی که در نشریه ای به نام Current Biology منتشر شد می توان کلمات بیگانه جدید را به معانی آنها در زمان بیداری ارتباط داد.

برای انجام این تحقیق دانشمندان ۴۱ مشارکت کننده را در زمان خواب مورد بررسی انجام دادند تا دریابند که آیا مغزهایشان در طول بازه up-states (یعنی زمانی که سلول های مغزی فعال هستند) میتواند کلمات مربوط به یک زبان ساختگی را بیاموزد یا خیر؟

یادگیری زبان خارجی در خواب

برای اینکار آنها ارتباطات معنایی میان کلمات یک زبان ساختگی را در زمان خواب داوطلبان برایشان پخش کردند و دریافتند که فرد در صورتی که آن کلمات را در زمان خواب به صورت مستمر شنیده باشد بهتر می تواند معنایشان را در زمان بیداری تشخیص دهد.

برای مثال اگر فردی که خواب بوده کلمات tofer به معنای کلید و guga به معنای فیل را شنیده باشد بعد از بیدار شدن و شنیدن آنها بهتر از دیگران میتواند معنای آنها را تشخیص دهد و نرخ کلی موفقیت این افراد برای تشخیص معنای درست کلمات ۶۰ درصد اعلام شد.

جالب آنکه آنها دریافتند مناطق زبانی مغز و هیپوکامپ (مرکز کلیدی حافظه مغز) وقتی فرد بیدار می شود و تلاش به یادآوری کلمات شنیده شده در زمان خوابش می کند فعال می گردند زیرا این ساختارهای مغزی به طور طبیعی در یادگیری کلمات جدید حین بیداری نقش ایفا میکنند.

فرضیه خواب و یادگیری زبان خارجی

این شواهد تازه در رابطه با یادگیری زبان خارجی علاوه بر مصارف عملی احتمالی، فرضیات فعلی در رابطه با خواب و حافظه را به چالش می کشند. تعریف خواب (یعنی وضعیت ذهنی ایزوله که در آن انسان از محیط فیزیکی جدا می شود) با در نظر داشتن این شواهد دیگر کاربردی نخواهد بود.

هنک (سرپرست این تیم تحقیقاتی) دراین باره گفت:

اینکه تا چه اندازه و با چه پیامدهایی میتوان از زمان خواب برای فراگرفتن اطلاعات تازه و یادگیری زبان خارجی استفاده کرد موضوع تحقیقات تازه ایست که در سال های آینده ذهن دانشمندان را به خود مشغول خواهد کرد.

البته این دانشمندان خاطر نشان کردند که برای تشخیص سودمندی این روش روی یادگیری زبان خارجی جدید در زمان بیداری ضروریست تحقیقات بیشتری در این باره انجام شود و هنوز مشخص نیست که اثربخشی آن تا چه اندازه است. تا آن زمان میتوانید از اپلیکیشن های یادگیری زبان خارجی استفاده نمایید که پیشتر در مطلبی جداگانه در دیجیاتو به آنها پرداختیم.

منبع:
swissinfo
برچسب ها

مطالب مرتبط

لکه نفتی کشتی غرق شده سانچی چطور پخش می شود؟

کمتر از یک ماه از برخورد نفتکش ایرانی سانچی با کشتی فله بر چینی می گذرد و همانطور که میدانید حدودا یک هفته بعد کشتی ایرانی حامل میعانات گازی اشتعال پذیر در دریا غرق شد و جان باختن کلیه خدمه آن تایید گردید. طبق اعلام سازمان دریانوردی کشور سانچی از عسلویه به سمت یکی از شهرهای... ادامه مطلب

شرکت Ikea تغییر دکوراسیون آشپزخانه را به یک بازی واقعیت مجازی در HTC Vive تبدیل کرده

احتمالا با شرکت سوئدی Ikea که در زمینه طراحی و تولید مبلمان پیش ساخته و فروش لوازم اصلی و جانبی خانه فعالیت می کند، آشنا هستید. حالا بد نیست بدانید که این کمپانی به تازگی اپلیکیشنی موسوم به Ikea VR Experience عرضه نموده که با استفاده از هدست واقعیت افزوده HTC Vive کار می کند. به... ادامه مطلب

ناسا و توسعه یک چیپ کامپیوتری با مقاومت بسیار بالا در برابر فشار و حرارت

آژانس ملی فضایی آمریکا (ناسا) موفق به تولید نمونه اولیه یک چیپ کامپیوتری ویژه شده که می تواند در شرایط بسیار سخت محیطی از جمله فشار و حرارت بالا به خوبی دوام آورده و به فعالیت خود ادامه دهد. شاید برای عده ای این سوال مطرح باشد که چرا مقصد بیشتر اکتشافات فضایی سیاره مریخ است، در شرایطی... ادامه مطلب

ربات بوستون داینامیکس در ساختمان سازی مشغول بکار شد [تماشا کنید]

به تازگی ویدیویی از ربات‌های Spot mini کمپانی بوستون داینامیکس در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد این ربات‌های چهارپا به صورت آزمایش در ساختمان سازی بکار گرفته شده‌اند. این ویدیو یک ربات چهارپای مشکی رنگ را به نمایش می‌گذارد که در کارگاه ساختمانی به‌راحتی از پله‌ها بالا می‌رود، از بین ستون‌های فلزی در کارگاه ساختمانی عبور... ادامه مطلب

اسپیس اکس جمعه یک محموله محرمانه را به فضا می فرستد

به گزارش سایت خبری «Space» کمپانی اسپیس اکس جمعه شب یک محموله امنیتی به نام «زوما» را به فضا می فرستد و شنبه گذشته هم یک راکت «فالکون 9» را با هدف آمادگی برای این ماموریت آزمایش کرده است. پرتاب محموله مذکور تا کنون چند روز به تاخیر افتاده اما حتما باید تا نهم آذر ماه... ادامه مطلب

ربات انسان نمای کنگورو تمرینات ورزشی انجام می دهد و عرق می ریزد [تماشا کنید]

یک تیم رباتیک ژاپنی ربات کِنگورو را توسعه داده اند که می تواند حرکاتی مشابه با انسان ها را انجام داده و حتی از طریق عرق کردن از افزایش بیش از حد بخش های مختلف خود جلوگیری کند. کنگورو، توسط لابراتوار JSK دانشگاه توکیو توسعه داده شده و در طراحی آن از اسکلت عضلانی پیچیده بدن... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x