کمیاب ترین گروه خونی جهان که فقط ۹ اهدا کننده دارد

گروه های خونی نادر متعددی وجود دارد اما کمیاب‌ترین آنها گروه طلایی است که در رگ های دو ایرانی هم جریان دارد.

اغلب افراد با گروه های خونی A، AB، B و O آشنایی دارند اما تعداد این گروه ها بسیار بیشتر از آن چیزی است که ما فکر می کنیم. تقسیم‌بندی گروه‌ خونی بر پایه وجود یا فقدان آنتی ژن های روی سطح گلبول‌های قرمز خون صورت می گیرد. در صورت وجود آنتی ژن A گروه خونی شما A است و اگر آنتی ژن B را داشته باشید، گروه خونتان B خواهد بود. زمانی که هر دو را دارید، نام آن به AB تغییر پیدا می کند و وقتی هیچ کدام را نداشته باشید، گروه خونی O است. همچنین خون بر اساس تقسیم‌بندی RH به گروه‌های RH مثبت و منفی تقسیم می‌شود.

در مجموع صدها نوع آنتی ژن وجود دارد که در ۳۳ سیستم مشخص دسته بندی شده اند. اغلب افراد چندین نوع آنتی ژن را در سلول های خونی خود دارند اما اگر شما فاقد آنتی ژنی باشید که ۹۹ درصد مردم دارند، جزو افراد با گروه خونی نادر دسته بندی می شوید. کمیاب ترین گروه خونی

کمیاب‌ترین گروه خونی روی کره زمین Rhnull نام دارد که تنها ۴۳ نفر در دنیا از آن برخوردارند و ۲ نفر آنها هم یک خواهر و برادر ایرانی هستند. اعضای این گروه هیچ‌یک از آنتی ژن های Rh را ندارد و تا سال ۱۹۶۱ پزشکان فکر می کردند افراد بدون این آنتی ژن ها شانسی برای زنده ماندن نخواهند داشت.

نخستین فرد دارای گروه خونی Rhnull در ایران خانمی ۴۶ ساله است که گروه خونی عجیب وی توسط «آزمایشگاه ایمونوهماتولوژی سازمان انتقال خون» شناسایی شد. متخصصان این سازمان پس از شناسایی خواستار توقف تزریق هر نوع خونی به وی شدند. پس از بررسی اعضای خانواده برادر این خانم هم دارای گروه خونی Rhnull تشخیص داده شد.

به گفته دکتر «مصطفی مقدم»، مدیر اجرایی «برنامه ملی خون های نادر» افراد دارای کمیاب‌ترین گروه خونی در طول عمر خود از کم خونی مزمن رنج خواهند برد. با این حال ارزش این خون بسیار بالا است چرا که می توان آن را به تمام گروه های خونی نادر در سیستم RH تزریق کرد. از آنجا که تنها ۹ اهدا کننده این خون در دنیا وجود دارد پزشکان تنها در شرایط اضطراری و حیاتی دستور تزریق آن را صادر می کنند.

سازمان انتقال خون برای رفع مشکلات بالقوه افراد دارای گروه خونی نادر، بانک خون خاصی ایجاد کرده که بیش از ۷۰۰ عضو دارد.

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟