ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گوشی پزشکی هوشمند
علمی

این گوشی پزشکی هوشمند با کمک هوش مصنوعی ذات الریه را تشخیص می‌دهد [تماشا کنید]

ذات الریه یا سینه پهلو به وضعیت التهابی حاد ریه گفته می‌شود که مشکلات زیادی برای تنفس ایجاد می‌کند. ذات الریه در کودکان و بزرگسالان سالانه جان میلیون ها نفر را می‌گیرد و ۱۶ درصد ...

امین قیاسی
نوشته شده توسط امین قیاسی | ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۷:۰۰

ذات الریه یا سینه پهلو به وضعیت التهابی حاد ریه گفته می‌شود که مشکلات زیادی برای تنفس ایجاد می‌کند. ذات الریه در کودکان و بزرگسالان سالانه جان میلیون ها نفر را می‌گیرد و ۱۶ درصد کودکانی که قبل از ۵ پنج سالی می‌میرند بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند. حال یک گوشی پزشکی هوشمند توسط دانشگاه جان هاپکینز توسعه یافته که با کمک هوش مصنوعی می‌تواند به صورت خودکار ذات الریه را تشخیص دهد.

تشخیص ذات الریه کار آسانی نیست و نیاز به پزشکان حاذق یا دستگاه های عکس برداری با اشعه ایکس دارد. حال با توجه پایین تر بودن قیمت گوشی پزشکی هوشمند از دستگاه های عکس برداری با اشعه ایکس، پزشکان مناطق محروم می‌توانند از آن برای تشخیص ذات الریه کمک بگیرند.

محققین دانشگاه جان هاپکینز توانسته‌اند نسخه‌ی به روز شده‌ ای از این گوشی پزشکی قدیمی توسعه دهند که به تکنولوژی هوشمند فیلتر صدا مجهز شده و با آن می‌تواند کیفیت خوانش صدای ریه را افزایش دهد.

گوشی پزشکی هوشمند

علاوه بر این گوشی پزشکی هوشمند یاد شده از هوش مصنوعی برای تشخیص ذات الریه بهره می‌برد؛ بدین صورت که با ضبط نحوه‌ی نفس کشیدن بیمار و تطبیق آن با الگوریتم های موجود، شدت این بیماری را تشخیص می‌دهد.

به عبارت دیگر میکرو پردازنده تعبیه شده در این گوشی پزشکی هوشمند می‌تواند تمامی صدا های مزاحم نظیر ضربان قلب را پاک کند. پس از آن سیستم یاد شده با تکیه بر فناوری یادگیری ماشینی، به بررسی این صدا و مقایسه آن با نمونه های موجود می‌پردازد. گوشی پزشکی هوشمند و سیستم تعبیه شده برای آن می تواند بیماری ذات الریه را با دقت ۸۷ درصد تشخیص دهد.

گوشی پزشکی هوشمند

این پروژه با تکیه بر تحقیقات قبلی موسسه جان هاپکینز انجام شده. در این تحقیقات پژوهشگران متوجه شدند که صدای تنفس می‌تواند فاکتور بسیار مناسبی برای تشخیص ذات الریه باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی