ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

تشدید روند کاهش تولید؛ کمبود خودرو چه بر سر بازار خودروهای ۵٠ تا ٢٠٠‌ میلیون‌ تومانی خواهد آورد؟

تحریم‌ های این دوره با دوره اخیر تفاوت‌ های بسیاری دارد که حال صنعت خودروسازی و قطعه سازی با چالش ‌های جدی مواجه شده ‌اند. در آن سال‌ ها یعنی اوج تحریم (سال 91) قیمت ...

غزاله زاهدی
نوشته شده توسط غزاله زاهدی | ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۹:۳۷

تحریم‌ های این دوره با دوره اخیر تفاوت‌ های بسیاری دارد که حال صنعت خودروسازی و قطعه سازی با چالش ‌های جدی مواجه شده ‌اند. در آن سال‌ ها یعنی اوج تحریم (سال 91) قیمت خودرو فاصله 10 الی 12 میلیون تومان با کارخانه داشت اما در این دوره قیمت خودرو جهش 70 میلیون تومانی دارد و مشخص نیست چه زمان رشد قیمت متوقف می‌ شود. از دیگر مشکلات این صنعت کاهش تولید است.
کاهش تولید در شرایط فعلی بازار، چندان محسوس نیست زیرا حجم بالایی از خودروهای صفر کیلومتر در سطح بازار، نمایندگی‌ ها و انبار تولیدکنندگان خودرو موجود است اما قطعا ادامه این روند باعث خواهد شد تا در سال آینده با مشکل کمبود خودرو به‌ خصوص در بازه قیمتی ۵٠ تا ٢٠٠‌ میلیون‌ تومان مواجه شویم‌.

صنعت خودرو و قطعه ‌سازی در چرخه معیوبی گرفتار شده که علی‌ رغم تامین قطعات و ورود آنها به گمرک، امکان ترخیص مواد اولیه برای استفاده در کارخانه‌ های قطعه‌ سازی و خودروسازی وجود ندارد یا به کندی انجام می شود. نتیجه این وضعیت این است که از یک سو تیراژ تولید خودرو نزولی شده و از سوی دیگر درصد قابل توجهی از خودروهای تولیدی نیز به دلیل کسری قطعات، به صورت ناقص تولید شده، در کف کارخانه‌ های خودروسازی مانده و امکان عرضه آنها به بازار وجود ندارد.
طی دو ماه اخیر میزان تولید خودرو در شرکت ‌های خودروسازی به‌ طور چشمگیری کاهش داشته است‌. به‌ عنوان مثال در دو ماه گذشته، تولید ایران‌ خودرو تا 60 درصد کاهش را تجربه کرده است‌.

کمبود خودرو

هرچند خودروسازان امید دارند تا با دریافت وام و کمک از سوی دولت و تامین نقدینگی، بار دیگر خطوط تولید احیا شوند و شرایط وخیم فعلی را پشت سر بگذارند اما واقعیت این است که به هرحال توان خریدار ایرانی کاهش یافته و در شرایط فعلی نیز شمار زیادی خودرو در بازار بی مشتری مانده است. بنابراین چنانچه روند نزولی تیراژ تولید متوقف نشود در تابستان سال آینده شاهد برهم‌ خوردن بیش از پیش تعادل عرضه و تقاضا به‌ دلیل کاهش شدید تولید خواهیم بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • ErfanMTI
  ErfanMTI | ۱۹ بهمن ۱۳۹۷

  بنجل ساز چاره ای نداره چون همون اشغال رو هم عرضه تولیدش رو ندارن و وارد میکنن و با بالا رفتن نرخ ارز خب گرونتر هم میخرن
  هیوندای i20 شده ۲۰۰ و خورده ای میلیون تومن
  وقتی اون تخم مرغ اینقدر قیمتش باشه مشخصه اینا چقدر درمیاد قیمتشون لاقل نصف اون که هستن دیگه
  شیخ باید جواب بده که میگفت امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند
  بیاد الان واضح تر بگه ببینیم دقیقا در کدوم زمینه منظورش بوده که غلطی نمیتواند بکند...شاید قیمت تسبیح و چفیه و ثابت نگه داشتن

 • ilyma13
  ilyma13 | ۱۸ بهمن ۱۳۹۷

  مسخره کردین بابا خودتون و مردمو

 • Salim ۱۱۳
  Salim ۱۱۳ | ۱۸ بهمن ۱۳۹۷

  هرجای دنیا بری تقاضا کم باشه قیمت میاد پائین اینجا قیمت رو می کشن بالا

مطالب پیشنهادی