پسری ۱۲ ساله یک رآکتور همجوشی هسته ای در خانه ساخت

حدودا ۱۲ سال پیش بود که یکی از مقامات عالی رتبه کشورمان به نقل از یکی از معلمان مدرسه اعلام کرد یک دختر ۱۶ ساله ایرانی توانسته در منزلش انرژی هسته ای را کشف کند و با این صحبت ها تعجب خیلی ها را برانگیخت. در ادامه حتی این سوژه دست مایه برخی طنزنویسان شد و خیلی ها در شبکه های اجتماعی نوشتند که در لوزان برسر همه چیز توافق شده و حالا اروپا به دنبال دختریست که در قابلمه آشپزخانه اش انرژی هسته ای ساخته.

۱۲ سال از آن ماجرا می گذرد و هیچکس خبری از این دختر که حالا باید ۲۸ ساله باشد ندارد. اما وبسایت های خبری خارجی داستان پسربچه ای ۱۲ ساله را منتشر کرده اند که ظاهرا توانسته در یکی از اتاق های خالی خانه شان یک رآکتور همجوشی هسته ای بسازد.

جکسون اوزوالت از مورفیس که حالا ۱۴ ساله است ظاهرا عنوان جوان ترین شخصی را از آن خود کرده که توانسته یک رآکتور همجوشی هسته ای بسازد. او این دستگاه را با استفاده از جاروبرقی های سفارشی سازی شده، تعدادی پمپ و تجهیزات دیگری ساخته که والدینش با پرداخت ۱۰ هزار دلار از وبسایت eBay برای او خریدند.

رآکتور همجوشی هسته ای

دستگاه ابداعی او اتم ها را با نیروی کافی به هم برخورد می دهد تا با یکدیگر ادغام شوند و در جریان این فرایند انرژی به دام افتاده درون اتم ها آزاد می گردد.

او اطلاعات لازم برای ساخت این رآکتور هسته ای خانگی را در فضای آنلاین به دست آورد و در تاریخ ۱۹ ژانویه سال گذشته در حالی که تنها چند ساعت تا ۱۳ ساله شدن فاصله داشت توانست با موفقیت همجوشی هسته ای را انجام دهد.

رکورد قبلی متعلق به جوان ترین فردی که توانسته بود یک رآکتور هسته ای بسازد به تیلور ویلسون تعلق داشت که این کار را در سن ۱۴ سالگی انجام داده بود و جالب آنکه در محافل خبری حرفی از دختر ۱۶ ساله ایرانی نیست.

این پسر نوجوان در مصاحبه ای که با فاکس نیوز انجام داده گفته کاری که در ابتدا باید انجام می دادم این بود که تنها یاد بگیرم مردم دیگر چطور رآکتور هسته ای ساخته اند.

بعد از این کار لیستی از قطعات مورد نیازم را جمع آوری و آنها را از eBay خریداری کردم که البته دقیقا همان قطعات هم نبودند. بنابراین باید آنها را بهینه سازی می کردم تا پروژه ام را با موفقیت جلو ببرم.

گاز دوتریم (یکی از ایزوتوپ های هیدروزن) با دریافت برق ۵۰ هزار ولتی داخل یک اتاقک خلاء گرم می شود تا اتم ها به هم برخورد کنند.

رآکتور همجوشی هسته ای

فرایندی مشابه به همین البته در مقیاسی وسیع تر روی خورشید انجام می شود. میزان انرژی مصرفی در این فرایند به شدت بالاست و آنطور که جکسون می گوید بیشتر از آنچه تولید کند مصرف می کند.

جکسون برای ساخت این رآکتور از توصیه های کنسرسیوم تحقیقات همجوشی استفاده کرد که یک فوروم آنلاین برای فیزیکدانان جوان است.

والدین این نوجوان نیز هزینه یکسال ماجراجویی های او را تامین کردند. پدر جکسون می گوید از تعدادی کارشناس خواسته بودم که مشاوره های لازم را به او بدهند تا ایمنی اش حین کار تامین شود و خطری از بابت تشعشعات او را تهدید نکند.

منبع:
dailymail
برچسب ها

مطالب مرتبط

بازی فوتبال هوش مصنوعی گوگل از طریق یک مورچه مجازی [تماشا کنید]

شرکت بریتانیایی دیپ مایند که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می کند و به گوگل تعلق دارد تاکنون به موفقیت های خوبی دست پیدا کرده و برای نمونه توانسته قهرمان جهانی بازی Go را شکست دهد و با بهره گیری از دید مجازی مسیرش را در مازهای تو در تو بیاید. اما یکی از دستاوردهای دیپ... ادامه مطلب

برای نخستین بار در تاریخ بشر، رویان مصنوعی در آزمایشگاه ساخته شد

دانشمندان بریتانیایی برای نخستین بار در تاریخ بشر توانستند رویان موش را با استفاده از داربست های سه بعدی (3D Scaffold) و دو نوع سلول بنیادی در آزمایشگاه تولید کنند، که درک انسان را از مراحل نخستین رشد پستانداران به مرحله تازه ای می رساند. لازم است بدانید در انسان ها، یاخته رشدکننده از لحظه لقاح... ادامه مطلب

از قطب شمال تا قطب جنوب؛ راهپیمایی برای حمایت از علم در روز زمین برگزار شد

امسال در روز جهانی زمین، جنبش دیگری هم به نام «راهپیمایی برای علم» (March for Science) به راه افتاد و دانشمندان و حامیان علم در بیش از 600 شهر بزرگ در سرتاسر جهان با هدف ارتقاء بخشیدن و اهمیت دادن به علم و دانش گرد هم جمع شدند. هدف رسمی این راهپیمایی «استفاده از رویکردهای علمی... ادامه مطلب

یک برنامه هوش مصنوعی در ژاپن توانست در کنکور دانشگاه قبول شود

تیم تحقیقاتی موسسه انفورماتیک ژاپن، یک برنامه هوش مصنوعی طراحی کرده اند که با انجام تست های استاندارد این کشور، توانایی بالای خود را نشان داده به طوری که گفته می شود 80 درصد شانس ورود به دانشگاه ملی توکیو را خواهد داشت. به گزارش وال استریت ژورنال، محققان این برنامه را در حل آزمون های... ادامه مطلب

هدست های واقعیت مجازی و تجربه حس خوشایند نامرئی بودن

نامرئی بودن چه حسی دارد؟ پژوهشگران علم عصب شناسی دانشگاه سوئد با قرار دادن هدست های واقعیت مجازی روی سر سوژه های خود موفق شدند این حس را در آنها ایجاد نمایند و دریافتند، زمانی که افراد نامرئی هستند، راحت تر می توانند در مقابل جمعیتی انبوه که به آنها خیره شده اند، قرار بگیرند. سه... ادامه مطلب

پروژه کتاب آبی؛ تلاش نافرجام آمریکا برای تهدیدسنجی یوفوها

سپتامبر ۱۹۴۷ بود و نیروی هوایی آمریکا با مشکل تازه ای روبرو شده بود. انبوهی از گزارشات به دست آن می رسید که همگی به یک موضوع اشاره داشتند: رویت اجسام عجیب و غریب در آسمان که ترس را بر اندام مردم و نظامیان حاضر در میدان های نبرد انداخته بود. نیروی هوایی آمریکا باید... ادامه مطلب

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x