کشف نخستین شواهد از وجود آب زیرزمینی در مریخ

مریخ سیاره ای خشک با شرایط جوی بسیار خشن است اما آنطور که دانشمندان می گویند از ابتدا اینطور نبوده و زمانی آب زیرزمینی در مریخ وجود داشته است.

الگوسازی های قبلی نشان می دهند که سیاره سرخ زمانی مملو از آب بوده و این آبها در نهایت به زیر سطح آن منتقل شده اند. حالا دانشمندان در تحقیقات تازه خود به نخستین شواهد مستقیمی دریافته اند که وجود سیستم آب زیرزمینی در مریخ را تایید میکنند و چشم اندازهای تازه ای را برای انجام ماموریت های آتی و جستجوی علائم حیات در اختیار آنها می گذارند.

این اطلاعات را مدارگرد مارس اکسپرس متعلق به سازمان فضایی اروپا ارائه کرده است

این اطلاعات تازه را زمین شناسان مریخ با کمک مدارگرد مارس اکسپرس متعلق به سازمان فضایی اروپا کشف کرده اند. این مدارگرد که در سال ۲۰۰۳ میلادی به فضا پرتاب شد، مرتبا به دور مریخ می گردد و مجموعه ای از دوربین های بسیار دقیق را در خود دارد که از سطح سیاره سرخ عکسبرداری می کنند.

آب زیرزمینی در مریخ

در ادامه جمعی از پژوهشگران دانشگاه Utrecht با همراهی فرانچسکو سیلز به بررسی این تصاویر پرداختند و پس از ارزیابی و تحلیل دقیق ۲۴ حفره عمیق در سطح نیمکره شمالی مریخ دریافتند که زمانی در این سیاره آب جریان داشته است.

یافته های این دانشمندان نشان میدهد که تقریبا تمامی این حفره ها زمانی مخازن آبی بوده اند. به همین خاطر نیز دانشمندان باور دارند که اندوخته ای عظیم از آب زیرزمینی در مریخ (در حدفاصل ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ متری) جریان داشته است.

سیلز در این باره می گوید:

مریخ زمانی آب داشته اما شرایط جوی آن با گذر زمان تغییر یافته و این آب به زیر سطح سیاره سرخ منتقل شده. ما در بررسی هایمان ردپای آب زیرزمینی در مریخ را پیدا کردیم هرچند که مقیاس آن و نقشی که در سیاره مورد بحث داشته هنوز مشخص نیست. ما در واقع نخستین شواهد زمین شناسی را در رابطه با سیستم آب زیر زمینی در مریخ پیدا کرده ایم.

اما حفره ها یا دریاچه های موجود در مریخ طیف وسیعی از خواص را دارند که دانشمندان را به این حقیقت رهنمون ساخته: برای مثال کانال هایی روی بدنه های داخلی شان دیده می شود که از طریق آب شکل گرفته و همچنین مسیل هایی که در اثر عبور آب در اطرافشان ایجاد شده است. این شواهد همچنین وجود دلتاها را تایید می کنند که به واسطه رسوب آب در حال حرکت ایجاد می شوند.

البته دانشمندان شواهدی مبنی بر خروج آب از این دریاچه ها یا دهانه ها پیدا نکرده اند و در نتیجه اینطور تصور می شود که آب در زیر سطح مریخ قرار داشته و از لایه های زیرین به سطح آن آمده است.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟