آگهی‌های سایت رند از دو میلیون شماره گذشت؛ داستان اولین مارکت پلیس ایرانی چیست؟

تعداد آگهی‌های بخش سیم‌کارت درج شده در سامانه رند از مرز دو میلیون آگهی گذشته و این وبسایت ده ساله حالا به بزرگترین مرجع خرید و فروش آنلاین سیم‌کارت تبدیل شده است. وبسایت رند از روزهای آغازین سال ۸۷ کار خود را آغاز کرده ولی در حقیقت یک سال پیش از آن تحقیقاتی برای ورود به بستر آنلاین توسط تیم رند صورت گرفت؛ تیمی ۵ نفره که امروز به یازده نفر افزایش پیدا کرده است.

سرمایه‌گذاری که تیم رند در سال ۸۷ برای اغاز کار خود هزینه کرد نسبت به زمان خود رقم قابل توجهی بود و این تیم با دستی پر وارد میدان شد چرا که تصمیم داشت بتواند در بازار فضای مجازی حرف هایی برای گفتن داشته باشد. رند در طی سال‌های فعالیت خود چندین بار تزریق سرمایه انجام داده اما مبالغی که به شرکت وارد شده نه از سوی شرکت‌های دیگر و هولدینگ‌ها بلکه از طرق سهامداران خود مجموعه صورت گرفته است. به همین شکل بوده که رند با قدم‌های خود و با تکیه بر خود رشد کرده و ذره ذره توانسته به گسترش فعالیت خود بیفزاید.

سایت رند

چند ماه پس از اجرایی شدن سامانه رند بود که مدیران مجموعه تصمیم گرفتند تا شماره خط ثابت و آدرس دامنه را به لیست محصولات خود اضافه کنند. مسئولان سایت رند پروژه ایده محور خود را با سرعتی زیاد گسترش دادند و تصمیم گرفتند تا اولین (Market Place) مارکت پلیس تخصصی در فضای مجازی را راه‌اندازی کنند. اولین بودن در این فضا طبعا مشکلاتی را نیز با بخش سنتی به همراه داشته و این مشکلات تا به امروز چندان دردسرساز نبوده است چرا که مدیران خود مجموعه سالیان سال در همین بخش به خرید و فروش سیم کارت مشغول بودند و از دل این فعالیت‌های سنتی رو به فضای آنلاین آورده‌اند.

رند به عنوان یک مارکت پلیس عمل می‌کند و شدیدا به قوانین و اصول بازارچه اینترنتی بودن پایبند است؛ این ادعا زمانی به اثبات می‌رسد که بدانیم مجموعه رند به هیچ عنوان وارد رابطه خرید و فروش سیم‌کارت‌ها و دیگر محصولات مشتریانش نمی‌شود و نه در قیمت گذاری دخالتی دارد و نه حتی حق کمیسیون می‌خواهد. مدیران این مجموعه دلیل اعتبار بالای مجموعه خود در مارکت و بین کاربران را همین موضوع می‌دانند و باور دارند که پلتفرم آنها بستری را فراهم کرده تا خرید و فروش سیم‌کارت و دیگر محصولات به صورت شفاف و با قیمت‌های منطقی‌تری صورت بگیرد.

تا پیش از فروش آنلاین سیم‌کارت و راه‌اندازی بازاری اینترنتی همچون سایت رند، خرید و فروشی که در صنف سنتی در زمینه سیم‌کارت انجام می‌شد مبنای خاصی نداشت و ممکن بود ضرر و زیانی متوجه خریدار یا فروشنده شود. بازارچه اینترنتی رند اما یک رقابت ایجاد کرده که باعث شده هم قیمت‌گذاری تعدیل یابد و تبدیل به یک مرجع در این زمینه شود و هم اینکه دسترسی به فروشندگان زیادی در آن واحد برای کاربران صورت پذیرد.

سایت رند

تیم رند ۴۰ تعریف را برای سیم‌کارت‌های رند متصور شده و توضیحات همه آنها را در وبسایت خود با شرح و تفصیل کامل به رشته تحریر در آورده است؛ عباراتی مانند رند پلکانی، آینه‌ای، حروفی و از این دست تعاریف، عباراتی هستند که توسط تیم رند تشکیل شدند و امروزه میان تمام بازاریان رواج یافته‌اند. برای مثال رند گفتاری به خطوطی اطلاق می‌شود که ۶ رقم ابتدای آنها پس از پیش شماره و یا ۶ رقم آخر آنها پس از کد به صورت ۲ جفت ، ۳ رقمی یکسان باشد. مانند : * 400400 **09 و یا 522 522 * **09. لازم به ذکر است که برای دیدن تعاریف بیشتری از خطوط رند می‌توانید به وبسایت این مجموعه سر بزنید.

به گفته مسئولان مجموعه رند، سه شهر تهران، اصفهان و مشهد بیشترین خرید و فروش را انجام می‌دهند ولی دقیقا مشخص نیست که میزان آمار فروش و یا اینکه گران‌ترین سیم‌کارت بفروش رسیده چقدر بوده چرا که آگهی‌ها بعد از مدتی توسط خود فروشنده لغو می‌شوند و نمی‌توان با قاطعیت گفت که سیم‌کارت به فروش رسیده یا خیر.

رند همانطور که در خرید و فروش دخالتی ندارد، در قیمت‌گذاری هم خود را وارد نمی‌کند و تنها در جایی که کسی بخواهد سیم‌کارت خود را بیش از ۷۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری کند، وظیفه خود می‌بیند تا بازار را کنترل کند. سیم‌کارتهایی که صاحبان آنها قصد دارند تا مبلغی معادل ۷۰۰ میلیون و یا بیشتر برای آن در نظر بگیرند باید با برچسب «بالاترین قیمت» در سایت به نمایش در بیایند و این تنها قانون رند برای تعیین نرخ سیم‌کارتهای کاربران خود است.

سایت رند

تیم رند همچنین در حین و پس از مبادلات بین کاربران نیز خود را دخالت نمی‌دهد و ترجیح می‌دهد که هشدارهای لازم را پیش از انجام معامله به همه ابلاغ کند. قبل از هر خرید و فروشی به تمامی اعضا گفته می‌شود که خرید خود را با اطلاعات و ایمنی کامل انجام دهند و حتما در دفاتر ارتباطی معتبر خرید و فروش خود را نهایی کنند.

اما سوالی که اینجا مطرح می‌شود شاید این باشد که پس مدل درآمدی یک بازار اینترنتی آنلاین تخصصی که کمیسیونی هم از مشتریان خود در قبال فروششان ندارد چیست؟ تیم رند ماحصل درآمد خود را از دو بخش تامین می‌کند: ارزش افزوده و تبلیغات درون سایت؛ ارزش افزوده در اینجا به معنای اینست که اگر کاربری بخواهد آگهی‌اش بیشتر دیده شود، می‌تواند با خرج هزینه‌های نه چندان زیادی آگهی خود را بیشتر از دیگران در برابر چشم بازدیدکنندگان قرار دهد.

تیم رند به تازگی هم ده سالگی خود را طی کرده و هم مرز بیش از ۲ میلیون آگهی سیم کارت را رد کرده است؛ این دو موضوع نشان از موفق بودن مجموعه‌ای می‌دهد که با تحقیق و توسعه ۵ نفره تاسیس شد و امروزه تبدیل به یکی از بزرگترین بازارهای اینترنتی تخصصی کشور شده است.

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟