صدا و سیما: فعلا نمی‌توانیم خاطی دستکاری آرای جشنواره جام جم را اعلام کنیم

نشست خبری معاونت سیما به منظور اعلام برنامه‌های نوروز ۹۸ تلویزیون صبح شنبه (۱۸ اسفند ماه) در مرکز همایش‌های سازمان صداو سیما برگزار شد. او در این نشست اعلام کرد که خود صدا و سیما اولین نهادی بوده که نسبت به تقلب در انتخابات برنامه جام جم واکنش نشان داده و بیشتر از همه نگران این آرا بوده است. معاونت سیما همچنین تاکید کرد که در این پرونده فعلا یک متهم مشخص شده اما چون هنوز اتهامش اثبات نشده، نمی‌توان نامی از آن به میان برد؛ این اظهارات در حالی بیان می‌شوند که وزیر ارتباطات اعلام کرده که متهم اصلی و گزارشات به صورت تمام و کمال به پلیس ارجاع داده شده است.

دستکاری آرای جشنواره جام جم

«مرتضی میرباقری» در این نشست ضمن تایید این موضوع که دستکاری و حرکت‌های بیرونی دخیل امر بوده، اعلام کرد که صدا و سیما از پلیس فتا خواسته تا مساله را بررسی کنند:

«وزارت ارتباطات می‌گوید نظارت بر این شرکت‌ها بر عهده بخش دیگر دولت است. به محض اعلام دلایل این اتفاق، نام هر جایی که این تخلف در آن صورت گرفته است را اعلام می‌کنیم اما هنوز خاطی مشخص رسماً معرفی نشده است. البته یک متهم مشخص شده اما چون اتهام وی ثابت نشده نمی‌توانیم اعلام کنیم.»

واکنش جالب وزیر به گزارش منتشر شده در جام جم

وی همچنین گفت: «قانون تجارت در کشور وجود دارد که دولت بر آن ناظر است و اگر تخلفی صورت بگیرد این قانون آن را نشان می‌دهد. پیش از این هم بانک مرکزی در این زمینه با وزارت ارتباطات مطلب را مطرح کرده بود که یو اس اس دی‌ها مشکل دارند؛ بین آقایان جهرمی و ولی‌الله سیف هم بحث‌هایی در این باره سال گذشته درگرفته بود و آقای جهرمی عنوان کرد آنها می‌توانند امنیت این کدهای دستوری را بسازند.»

دستکاری آرای جشنواره جام جم

جهرمی صبح ,پنج شنبه 16 اسفند خبر از ارسال کلیه گزارشات به پلیس و معرفی کردن متهم داده است.

در همین راستا روزنامه جام جم، وابسته به صدا و سیما نیز در گزارشی مفصل مسئولیت ستاره مربع‌ها را همچنان روی دوش وزیر جوان خوانده و ادعا کرده که «محمد جواد آذری جهرمی» از زیر بار رفتن مسئولیت شانه خالی می‌کند. در این گزارش به صحبت‌های سرهنگ علی نیك‌نفس، رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا اشاره شده که مسئولیت نظارت بر این کدهای دستوری را وزارت صمت خوانده است:

«نظارت بر شركت‌های ارزش افزوده با توجه به این كه در ارتباط با اپراتورهای تلفن همراه هستند و مجوزهای مربوط هم توسط سازمان تنظیم مقررات صادر می‌شود، همان سازمان باید بر عملكرد آنها نظارت داشته باشد. این شركت‌ها، موجودیت حقوقی مستقلی هستند كه از بستر تلفن همراه، خدماتشان را ارائه می‌كنند و متولی نظارت بر آنها هم سازمان تنظیمات مقررات وزارت ارتباطات است. ما كاره‌ای نیستیم، وزارت صمت ناظر است.»

دستکاری آرای جشنواره جام جم

برخی از رسانه‌ها با استناد به دخالت وزیر در ماجرای محدودیت کدهای USSD برای تراکنشات بانکی، وزارتخانه ارتباطات را متولی و مسئول این کدها می‌دانند.

گفتنیست پیش از این هم جهرمی مسئولیت کدهای USSD را به نهادی جز وزارت ارتباطات مرتبط دانسته بود و سازمان جام جم صرفا دخالت جهرمی در سال گذشته در ماجرای محدودیت کردن کدهای USSD توسط بانک مرکزی را مساله‌ای می‌داند که با استناد به آن مسئولیت نظارت روی این کدها را متوجه وزارت ارتباطات می‌داند. جام جم در گزارش خود با اشاره به دخالت جهرمی در سال گذشته مبنی بر جلوگیری از تصميم بانک مركزی برای حذف بستر ناامن USSD می‌نویسد:

«وزیر ارتباطات با وعده ارائه راهكارهایی برای تأمین امنیت كدهای دستوری USSD، از توقف فعالیت این بستر توسط بانك مركزی جلوگیری كرد. این سوال به وجود می‌آید اگر نظارت بر ستاره‌مربع‌ها با وزارت ارتباطات نیست پس علت دخالت سال گذشته «برادر جواد» در این زمینه چه بود؟»

کار به جایی رسیده که برخی از کاندیداها رسما اعلام کرده اند که نمی خواهند در این جشنواره شرکت کنند.

مساله‌ای که در این میان وجود دارد اینست که برخی گزارشات با استناد به این موضوع، نظارت بر USSDها را وظیفه وزارت ارتباطات می‌دانند و کمتر کسی سراغ قانون و یا خود این شرکت‌ها رفته تا واقعیت امر را متوجه شود. اما آنطور که  جهرمی با روزنامه همشهری مصاحبه کرده است؛ مجوزها و نظارت بر دوش نهاد دیگری است:

«ما ولایت بر چیزی داریم که مجوزش را داده‌ایم اما جایی که ما مجوزی برایش نداده‌ایم، در حیطه وظایف ما نیست. این درخواستی که از ما شده که از لحاظ فنی روند ماجرا را شناسایی کنیم که ما آن را دقیق و فنی انجام می‌دهیم. شاکی قاعدتا صدا‌و‌سیما باید باشد و باید شکایت انجام دهد. پلیس و دستگاه قضایی هم مسئول رسیدگی هستند.»

مطالب مرتبط

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

بیست‌وشش سال از زمانی که سیم کارت به دست شهروندان ایرانی رسید، سپری می‌شود. در مرداد سال ۷۳، اولین شبکه ارتباطی تلفن همراه با ظرفیت ۹۲۰۰ مشترک، توسط ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی در تهران راه‌اندازی شد.به طور دقیق‌تر باید گفت که شرکت ارتباطات سیار ایران ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری ۴... ادامه مطلب

نحوه پنهان‌سازی شماره تلفن در اسنپ

ممکن است هر فردی به دلایل مختلف نخواهد شماره تلفن خود را در اختیار دیگران بگذارد، اما گاهی برای استفاده از اپلیکیش‌های مختلف این کار اجتناب‌ناپذیر است. اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که شماره تلفن همراه را جزیی از اطلاعات شخصی خود قلمداد می‌کنید، می‌توانید از قابلیت «تماس امن» اسنپ استفاده کنید.روابط عمومی اسنپ... ادامه مطلب

MTN با فروش سهام ایرانسل از بازار ایران خارج می‌شود

کمپانی MTN Group که ۴۹ درصد از سهام ایرانسل را در اختیار دارد، از تصمیم خود برای خروج از بازار خاورمیانه و ایران خبر داده است. دلیل این تصمیم کاهش جذابیت‌های این منطقه به خاطر افت سودآوری و تحریم‌های غرب عنوان شده است.MTN یکی از بازیگران اصلی در بازار ارتباطات خاورمیانه و آفریقا است و در... ادامه مطلب

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟