صدا و سیما: فعلا نمی‌توانیم خاطی دستکاری آرای جشنواره جام جم را اعلام کنیم

نشست خبری معاونت سیما به منظور اعلام برنامه‌های نوروز ۹۸ تلویزیون صبح شنبه (۱۸ اسفند ماه) در مرکز همایش‌های سازمان صداو سیما برگزار شد. او در این نشست اعلام کرد که خود صدا و سیما اولین نهادی بوده که نسبت به تقلب در انتخابات برنامه جام جم واکنش نشان داده و بیشتر از همه نگران این آرا بوده است. معاونت سیما همچنین تاکید کرد که در این پرونده فعلا یک متهم مشخص شده اما چون هنوز اتهامش اثبات نشده، نمی‌توان نامی از آن به میان برد؛ این اظهارات در حالی بیان می‌شوند که وزیر ارتباطات اعلام کرده که متهم اصلی و گزارشات به صورت تمام و کمال به پلیس ارجاع داده شده است.

دستکاری آرای جشنواره جام جم

«مرتضی میرباقری» در این نشست ضمن تایید این موضوع که دستکاری و حرکت‌های بیرونی دخیل امر بوده، اعلام کرد که صدا و سیما از پلیس فتا خواسته تا مساله را بررسی کنند:

«وزارت ارتباطات می‌گوید نظارت بر این شرکت‌ها بر عهده بخش دیگر دولت است. به محض اعلام دلایل این اتفاق، نام هر جایی که این تخلف در آن صورت گرفته است را اعلام می‌کنیم اما هنوز خاطی مشخص رسماً معرفی نشده است. البته یک متهم مشخص شده اما چون اتهام وی ثابت نشده نمی‌توانیم اعلام کنیم.»

واکنش جالب وزیر به گزارش منتشر شده در جام جم

وی همچنین گفت: «قانون تجارت در کشور وجود دارد که دولت بر آن ناظر است و اگر تخلفی صورت بگیرد این قانون آن را نشان می‌دهد. پیش از این هم بانک مرکزی در این زمینه با وزارت ارتباطات مطلب را مطرح کرده بود که یو اس اس دی‌ها مشکل دارند؛ بین آقایان جهرمی و ولی‌الله سیف هم بحث‌هایی در این باره سال گذشته درگرفته بود و آقای جهرمی عنوان کرد آنها می‌توانند امنیت این کدهای دستوری را بسازند.»

دستکاری آرای جشنواره جام جم

جهرمی صبح ,پنج شنبه 16 اسفند خبر از ارسال کلیه گزارشات به پلیس و معرفی کردن متهم داده است.

در همین راستا روزنامه جام جم، وابسته به صدا و سیما نیز در گزارشی مفصل مسئولیت ستاره مربع‌ها را همچنان روی دوش وزیر جوان خوانده و ادعا کرده که «محمد جواد آذری جهرمی» از زیر بار رفتن مسئولیت شانه خالی می‌کند. در این گزارش به صحبت‌های سرهنگ علی نیك‌نفس، رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا اشاره شده که مسئولیت نظارت بر این کدهای دستوری را وزارت صمت خوانده است:

«نظارت بر شركت‌های ارزش افزوده با توجه به این كه در ارتباط با اپراتورهای تلفن همراه هستند و مجوزهای مربوط هم توسط سازمان تنظیم مقررات صادر می‌شود، همان سازمان باید بر عملكرد آنها نظارت داشته باشد. این شركت‌ها، موجودیت حقوقی مستقلی هستند كه از بستر تلفن همراه، خدماتشان را ارائه می‌كنند و متولی نظارت بر آنها هم سازمان تنظیمات مقررات وزارت ارتباطات است. ما كاره‌ای نیستیم، وزارت صمت ناظر است.»

دستکاری آرای جشنواره جام جم

برخی از رسانه‌ها با استناد به دخالت وزیر در ماجرای محدودیت کدهای USSD برای تراکنشات بانکی، وزارتخانه ارتباطات را متولی و مسئول این کدها می‌دانند.

گفتنیست پیش از این هم جهرمی مسئولیت کدهای USSD را به نهادی جز وزارت ارتباطات مرتبط دانسته بود و سازمان جام جم صرفا دخالت جهرمی در سال گذشته در ماجرای محدودیت کردن کدهای USSD توسط بانک مرکزی را مساله‌ای می‌داند که با استناد به آن مسئولیت نظارت روی این کدها را متوجه وزارت ارتباطات می‌داند. جام جم در گزارش خود با اشاره به دخالت جهرمی در سال گذشته مبنی بر جلوگیری از تصميم بانک مركزی برای حذف بستر ناامن USSD می‌نویسد:

«وزیر ارتباطات با وعده ارائه راهكارهایی برای تأمین امنیت كدهای دستوری USSD، از توقف فعالیت این بستر توسط بانك مركزی جلوگیری كرد. این سوال به وجود می‌آید اگر نظارت بر ستاره‌مربع‌ها با وزارت ارتباطات نیست پس علت دخالت سال گذشته «برادر جواد» در این زمینه چه بود؟»

کار به جایی رسیده که برخی از کاندیداها رسما اعلام کرده اند که نمی خواهند در این جشنواره شرکت کنند.

مساله‌ای که در این میان وجود دارد اینست که برخی گزارشات با استناد به این موضوع، نظارت بر USSDها را وظیفه وزارت ارتباطات می‌دانند و کمتر کسی سراغ قانون و یا خود این شرکت‌ها رفته تا واقعیت امر را متوجه شود. اما آنطور که  جهرمی با روزنامه همشهری مصاحبه کرده است؛ مجوزها و نظارت بر دوش نهاد دیگری است:

«ما ولایت بر چیزی داریم که مجوزش را داده‌ایم اما جایی که ما مجوزی برایش نداده‌ایم، در حیطه وظایف ما نیست. این درخواستی که از ما شده که از لحاظ فنی روند ماجرا را شناسایی کنیم که ما آن را دقیق و فنی انجام می‌دهیم. شاکی قاعدتا صدا‌و‌سیما باید باشد و باید شکایت انجام دهد. پلیس و دستگاه قضایی هم مسئول رسیدگی هستند.»

مطالب مرتبط

وضعیت ارتباطات در کرمانشاه بعد از زلزله چگونه است؟

شب گذشته زلزله‌ای با قدرت 6.3 ریشتر کرمانشاه و اطراف آن را لرزاند و اختلالات ارتباطی مختلفی در این مناطق گزارش شد؛ اختلالاتی که بعد از رسیدگی‌های فوری وزارت ارتباطات و اپراتورها به نظر می‌رسد رفع شده و هم‌اکنون هیچ مشکلی از منظر ارتباطات ثابت تلفنی و موبایلی گزارش نشده است. تنها دقایقی پس از زلزله... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات علت اختلال در سرویس GPS ماه گذشته را سیگنال مختل کننده اعلام کرد

وزیر ارتباطات کشورمان درباره اختلال GPS که چندی پیش گریبانگیر بسیاری از اپراتورها شده بود صحبت کرده و آن را نشات از یک اختلال دانسته که سازمان تنظیم و مقررات ارتباطات رادیویی کشور در تکاپوی بیشتر برای یافتن علت اصلی این موضوع است. پیش‌تر دیجیاتو در گزارشی به طور تفصیلی به این موضوع پرداخته بود... ادامه مطلب

بهره‌برداری از فاز اول دولت همراه؛ ارائه ۵۵ خدمت در قالب یک اپلیکیشن

امروز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسب روز ارتباطات، بالاخره و پس از تاخیری حدوداً یک ساله فاز نخست پروژه «دولت همراه» را به بهره‌برداری رساند و اکنون کاربران قادر هستند با دریافت یک اپلیکیشن به ۵۵ خدمت که از سوی دولت ارائه می‌شود دسترسی داشته باشند؛ بدون اینکه دیگر نیازی به مراجعه حضوری... ادامه مطلب

پاسخ مدیرعامل آپارت به اظهارات صدا و سیما

پس از حذف اپلیکیشن های آپارات از روی کافه بازار و بازتاب گسترده این خبر در رسانه ها، سرانجام صدا و سیما تصمیم به واکنش گرفت و در هفته گذشته دلایل شکایت از مجموعه آپارات را تشریح کرد. در ادامه ماجرا اکنون نوبت به مدیرعامل آپارات رسیده است تا در رابطه با صحبت های مطرح... ادامه مطلب

جهرمی در سالروز تاسیس وزارت ارتباطات؛ از رشد کاریکاتوری ستاره‌مربع‌ها تا خداحافظی با اپل

«محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات امروز (۲۱ اسفند) در صد و چهل‌ودومین سالگرد تاسیس وزارت ارتباطات و در نشست سالانه هیات عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، سخنرانی کرد و در خصوص وضعیت ایران و سرمایه‌گذاری‌های مختلف در حوزه‌های تکنولوژیک گفت. نکته مهم اینجاست که آذری جهرمی پس از ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی سخنرانی... ادامه مطلب

آذری جهرمی از عرضه 100 هزار موبایل توقیف شده به بازار تا پایان هفته خبر داد

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز از تلاش برای عرضه 100 هزار موبایل توقیف شده به بازار، تا پایان هفته خبر داد. او امروز و در حاشیه همایش پست بانک، در پاسخ به این پرسش که علت آشفتگی ادامه دار بازار چیست گفت: «هنوز نه آن 100 هزار گوشی که قرار بود... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x