سامانه ثبت نام کارت ملی هوشمند بازهم از دسترس خارج شد

سامانه ثبت نام کارت ملی هوشمند بازهم از دسترس خارج شد

بر اساس اعلام «سیف الله ابوترابی» سخنگوی سازمان ثبت‌ احوال کلیه کسانی که کارت هوشمند ملی دریافت نکرده‌اند و تاریخ اعتبار کارت‌های ملی نمونه قدیم آن‌ها ماقبل ۲۹ اسفند ۹۷ است، از اول فروردین ۹۸ کارت‌های ملی‌شان فاقد اعتبار خواهد شد. او همچنین به متقاضیان تاکید کرد که هرچه سریعتر نسبت به ثبت نام اینترنتی اقدام کنند؛ این درحالی‌ست که سامانه رزرو کارت هوشمند از دسترس خارج است.

به گفته ابوترابی  بیش از ۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برای دریافت کارت ملی هوشمند تکمیل ثبت‌نام کرده‌اند و تقریباً برای ۴۴ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر کارت ملی هوشمند صادر شده است. ابوترابی پیش‌بینی می‌کند که طبق جمعیت واجد شرایط حدود ۱۰ میلیون نفر هنوز کارت ملی هوشمندشان را دریافت نکرده‌اند و باید هرچه سریع‌تر نسبت به تکمیل ثبت‌نام آن اقدام کنند. این هشداری بود که سال گذشته هم اعلام و این بار نیز مانند سال قبل سامانه رزرو کارت هوشمند از دسترس خارج شده است.

ثبت نام کارت ملی هوشمند

اینطور که سازمان ثبت و احوال اعلام کرده است درخواست کنندگان کارت ملی هوشمند باید به سامانه طرح کارت ملی هوشمند مراجعه کنند و پس از ورود و ثبت‌ نام، اطلاعات شخصی خود را وارد کنند. طبق گفته‌های سخنگوی سازمان ثبت و احوال هماهنگی سامانه پیش ثبت‌نام و تکمیل ثبت‌نام با مراجع الکترونیکی به نوعی است که اگر افرادی پیش ثبت‌نام و تکمیل ثبت‌نام کارت ملی هوشمند را انجام دادند، هنگام استعلام مراکز خدمات دهنده به منظور احراز هویت، پاسخ مناسبی به آنها داده می‌شود و آنها در زمره دارندگان کارت ملی هوشمند قرار خواهند گرفت.

با این حال درخواست کنندگان هنگام مراجعه به سامانه اعلام شده با پیام «درحال حاضر امکان دسترسی به سایت وجود ندارد» مواجه می‌شوند؛ موضوعی که موجب سردرگمی متقاضیان شده است. اینطور که به نظر می‌رسد دلیل از دسترس خارج شدن سایت، مانند سال قبل مراجعه بالای متقاضیان در زمان باقی مانده است.

همانطور که سیف‌ابوترابی گفته است حدود ۱۰ میلیون نفر هنوز کارت ملی هوشمند خود را دریافت نکرده‌اند و مشخص نیست درصورتیکه موفق به دریافت کارت ملی هوشمند نشوند چه خواهد شد. آیا زمان ثبت‌نام مجددا تمدید خواهد شد یا خیر؟ 

گفتنی‌ست صدرو کارت ملی هوشمند سال گذشته با مشکلات دیگری همراه بود؛ برای مثال عدم واردات پوکه کارت ملی به دلیل تحریم‌ها در این روند وقفه ایجاد کرد و در نهایت مسئولان تصمیم گرفتند از تولیدات ملی در این زمینه استفاده کنند.

نظرات ۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato