دیجی‌کالا تشخیص محصولات غیراصل را ساده‌ می‌کند

دیجی‌کالا با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی خبر داده است که از این پس برای شفافیت بیشتر و تفکیک کالاهای اصل از غیر اصل، در عنوان کالاها نیز به غیراصل بودن محصول اشاره خواهد کرد. تنها فروشگاه بزرگ اینترنتی باقی مانده در کشور، عنوان می‌کند که تفکیک واضح‌تر محصولات غیراصل از اصل، یکی از پروژه‌های جدید دیجی‌کالا است:

«کالاهایی که تولیدکننده‌ آن، برندها و نمایندگی‌های اصلی نیستند، همواره با نشان برند متفرقه در دسترس مشتریان قرار می‌گرفتند. اما از این پس برای شفافیت بیشتر، در عنوان کالا هم به غیراصل بودن آنها اشاره می‌شود.»

دیجی‌کالا یکی از دلایل وجود کالاهای غیراصل در بازار ایران را عدم حضور نمایندگی رسمی بسیاری از برندها ذکر می‌کند و همچنین خبر می‌دهد که گاهی تفکیک این کالاها از نمونه‌های اصل آنها فرآیند پیچیده‌ای است.

دیجی‌کالا همچنین خاطرنشان می‌کند که این مسئله تنها در ایران شایع نیست و سایر کشورها نیز با آن درگیر هستند. به همین دلیل «Project Zero» در آمازون و «VeRO Program» در eBay شکل گرفته‌اند تا برای رفع همین چالش و جلوگیری از فروش کالاهای غیراصل به جای اصل تلاش کنند.

همه این موارد در حالی است که البته برخی از کاربران مایل به خرید اجناس غیراصل با قیمت پایین‌تر هستند. دیجی‌کالا در همین رابطه می‌نویسد:

«هدف دیجی‌کالا رساندن کالاهای قابل اعتماد به دست مشتری در کنار حفظ حقوق برندهای معتبری است که با دیجی‌کالا همکاری می‌کنند. با این وجود، برخی از مشتریان تمایل به خرید کالای غیراصل مشابه طرح اصلی با هزینه بسیار کمتر دارند. برای مثال یک کفش غیراصل ممکن است قیمتی یک پنجم برند اصلی خود داشته باشد و تعدادی از مشتریان با آگاهی از اصل نبودن این کالا، تمایل به خرید آن داشته باشند.»

این فروشگاه اینترنتی در بیانیه‌اش خبر می‌دهد که پیش از این نیز از عبارت «برند متفرقه» استفاده کرده است اما برای وضوح بیشتر، اکنون در عنوان کالا نیز به غیر اصل بودن محصول اشاره خواهد شد. این فروشگاه اینترنتی همچنین در جدیدترین آماری که ارائه داده است، اعلام می‌کند که ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تنوع محصول در دیجی‌کالا وجود دارد که تنها ۳ هزار محصول، یعنی کمتر از نیم درصد از کالاها مشمول چنین شرایطی هستند.

از سوی دیگر، دیجی‌کالا تعداد فروشندگان مارکت پلیس خود را نیز ۳۰ هزار فروشنده اعلام کرده است؛ فروشندگانی که تعهد می‌دهند تا کالای با اصالت را به دست مشتریان برسانند:

«راهحل دیجیکالا برای مبارزه با کالاهای غیراصل و شفافیت کامل در این بخش، توسعه ابزارهای نظارتی و بهرهگیری از تکنولوژیهای تشخیص خودکار و پردازش تصاویر در ورودیهای مرکز پردازش کالا برای نظارت کامل بر همهکالاهای ورودی از 30 هزار فروشنده مارکتپلیس است. همینطور فروشندگان در پلتفرم مارکتپلیس تعهد به تضمین اصالت کالا دارند و در صورت مشاهده ارائه کالای غیر اصل به جای اصل، تا ده برابر فروش کل خود جریمه میشوند و دسترسی آنها نیز برای فروش مسدود میشود. در صورت رسیدن چنین کالاهایی به دست مشتریان، دیجیکالا مسئولیت کامل آن را پذیرفته و خدمات جبرانی لازم به مشتریان ارائه میشود

این اولین تغییر در دیجی‌کالا برای افزایش کیفیت محصولات در مارکت پلیس این فروشگاه و کاهش اعتراضات کاربران نیست. در انتهای مهر ماه امسال و زمان اوج افزایش قیمت‌ها، این فروشگاه خبر از قطع همکاری با ۳۱۲ فروشنده متخلف به دلیل «گران‌فروشی، ارسال کالاهای غیراصل، عدم تعهد به زمان ارسال» داده بود. سپس این فروشگاه در میانه آبان ماه از توسعه ابزارهای تکنولوژیک نظارتی برای کنترل قیمت‌ها و پایش قیمت‌های غیرمعقول خبر داده بود. این‌ تغییرات، زیرمجموعه پروژه‌ای به نام «پروژه آتش» در دیجی‌کالا برای رفع سریع مشکلات مارکت‌پلیس بودند و به نظر می‌رسد اقدام کنونی دیجی‌کالا نیز ادامه‌ای بر همین پروژه و افزایش کیفیت مارکت‌پلیس است.

پیش از این و در آذر ماه، «نیما رسول‌زاده»، مدیر محتوای دیجی‌کالا در گفتگویی اختصاصی با دیجیاتو خبر داده بود که تیمی به نام «LQA» در «کارخانه محتوا» دیجی‌کالا از کیفیت محصولات درج شده در دیجی‌کالا توسط فروشندگان اطمینان حاصل می‌کند و همچنین از تغییری که امروز از آن پرده برداری شده، گفته بود:

«تیم LQA امروز در حال بهبود کیفیت فضای مارکت‌پلیس است. اگرچه ما در گذشته هم مدعی آن بودیم که محصول تقلبی فروخته نمی‌شود اما وجود داشت. امروز همین تیم در حال بازنگری کالاهاست و اگر در حوزه محتوا مشخص شود که محصول تقلبی است، کنار گذاشته می‌شود. با همین سیاست، به زودی در عنوان یک کالا، کلمه «غیراصل» را خواهید دید. از طرفی محتوا هم با دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه‌تری تایید می‌شود.»


پرونده دیجیاتو از چهار بخش کلیدی «دیجی‌کالا» را اینجا بخوانید.

مطالب مرتبط

دومین رویداد گراف‌دی برگزار شد: شفافیت، راهی برای مقابله با بحران در روابط عمومی

دومین رویداد گراف‌دی امروز به صورت آنلاین برگزار شد و در آن به مدیریت بحران در شرایط کرونا توسط روابط عمومی سازمان‌ها پرداخته شد. در این مراسم روابط عمومی دیجی‌کالا درباره چالش‌های این فروشگاه‌ اینترنتی صحبت کرد و نشستی با حضور مسئولین دیگر درباره چگونگی مقابله با بحران و شرایط پیش آمده در بحران بین... ادامه مطلب

اتهام عجیب مدیران سابق eBay: تنبیه منتقدان با جعبه‌های حاوی سوسک و عنکبوت

«اندرو للینگ»، دادستان ایالت «ماساچوست» امروز صبح در یک کنفرانس خبری بخشی از جزئیات تحقیقی درباره یک کمپین «آزار سایبری» علیه زوجی در این ایالت را منتشر کرد. ۶ کارمند سابق eBay در رابطه با آزار و اذیت یک نویسنده و شوهرش متهم ‌شده‌اند.این نویسنده برخی مواقع در یک وبلاگ مطالب انتقادی درباره eBay و... ادامه مطلب

دیجی‌کالا در استارتاپ کمدا سرمایه‌گذاری کرد

بنیانگذار «کمدا» خبر از سرمایه‌گذاری دیجی‌کالا در این استارتاپ داده است. «ثنا خالصی» اعلام کرده که با سرمایه‌گذاری دیجی‌کالا در این استارتاپ، «اسمارت آپ» که پیش‌تر جزو سرمایه‌گذاران کمدا بود از این مجموعه خارج شده است.بر اساس نوشته‌ای که خالصی منتشر کرده، آنها از تابستان ۹۸ به دنبال جذب سرمایه در تیم کمدا بودند چرا... ادامه مطلب

مسابقه برنامه نویسی PHP «دیجی‌کالا کاپ» به شکل آنلاین برگزار می‌شود

اولین سری رقابت «دیجی‌کالا کاپ» (Digikala Cup)، رقابتی در حوزه تکنولوژی و در حیطه برنامه‌نویسی PHP است. این دور از مسابقات از ۱۹ اردیبهشت ۹۹ با هدف جذب استعدادهای برتر در این حوزه برگزار می‌شود.«پریسا طالبی»، سرپرست برند کارفرمایی دیجی کالا در گفتگو با دیجیاتو ضمن اعلام این خبر می‌گوید دیجی‌کالا کاپ، رقابتی در حوزه... ادامه مطلب

کمیسیون صفر درصد و پردازش رایگان کالا؛ کمک دیجی‌کالا به ۱۰۰۰ کسب‌وکار آسیب‌دیده

دیجی‌کالا تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای با ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران و اتاق اصناف برای حمایت از کسب‌وکارهای کوچک آسیب‌دیده در بحران کرونا امضا کرد. بر اساس این تفاهمنامه قرار است که ۱۰۰۰ کسب و کار آسیب دیده در دوران کرونا بدون پرداخت هزینه کمیسیون، محصولات خود را در مارکت پلیس دیجی کالا عرضه... ادامه مطلب

دیجی‌کالا چگونه در حال سپری کردن بحران کرونا است؟

مدیر روابط عمومی دیجی‌کالا در گفتگو با دیجیاتو اعلام کرد که ظرفیت ارسال سفارش‌های این فروشگاه بین ۲۰ الی ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده و حالا دیجی‌کالا به شکل روزانه ۳۰۰ هزار کالا را به دست مشتریان در سراسر ایران می‌رساند.«امیرحسن موسوی» که به عنوان نماینده دیجی‌کالا در لایو اینستاگرام دیجیاتو حضور پیدا کرده بود،... ادامه مطلب

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟