مک لارن سنا GTR؛ سریع ترین خودروی تاریخ مک لارن با مشخصاتی رعب آور معرفی شد

مک لارن سنا GTR؛ سریع ترین خودروی تاریخ مک لارن با مشخصاتی رعب آور معرفی شد

مک لارن از ابرخودروی مخصوص پیست های اتومبیل رانی یا نسخه GTR سنا پس از گذشت یک سال از معرفی کانسپت اولیه آن در نمایشگاه ژنو رونمایی کرد. مک لارن سنا GTR جدای از خودروهای فرمول یک مک لارن، سریع ترین خودروی تولیدی این شرکت انگلیسی در طول تاریخ آن است.

قیمت این ابرخودرو ۱.۱ میلیون پوند است و هر ۷۵ دستگاه که قرار است از آن به فروش برسد در حالت فرمان چپ تولید و همین حالا به فروش رسیده اند.

موتور ۴ لیتری دو توربوشارژر V-8 این خودرو توانایی تولید ۸۱۴ اسب بخار قدرت را دارد. مدل معمولی و شهری سنا حداکثر قدرت ۷۸۹ اسب بخار را تولید می کند. گشتاور این موتور اما بدون تغییر مانده و معادل ۸۰۰ نیوتن متر است.

فاصله بین چرخ های جلو در نسخه GTR کمی افزایش پیدا کرده است و تمامی بخش های بدنه حول شاسی خودرو از فیبرکربن ساخته شده است. به علاوه در نسخه GTR در بخش جلو شاهد استفاده از بال و اسپیلیتر بزرگ تر هستیم. در بخش انتهایی خودرو نیز از دیفیوزر به همراه بال عظیم الجثه که حتی از بال خودروهای مسابقات استقامت LMP1 نیز بزرگ تر است استفاده شده است.

در نتیجه استفاده از این قطعات آیرودینامیکی، نسخه GTR توانایی تولید حداکثر نیروی رو به پایین معادل ۱۰۰۰ کیلوگرم را دارد که تقریبا بیش از ۲۰۰ کیلوگرم بیشتر از مدل شهری مک لارن سنا است. در زمان ترمزگیری نیز خودرو توانایی تحمل بیش از ۳g از نیروی مقاوم ترمزی را دارد. به عبارت دیگر این نیرو تقریبا -۲۰ درصد بیشتر از مدل شهری مک لارن سناست که به واقع رقم بسیار زیادی است.

مک لارن هنوز صحبتی در مورد عملکرد عددی سنا GTR به زبان نیاورده است اما اعلام کرده است که این مدل به راحتی مدل شهری را پشت سر خواهد گذاشت. مک لارن سنا برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت به ۲.۸ ثانیه زمان نیاز دارد و برای رسیدن به سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت نیز به تنها ۶.۸ ثانیه زمان نیاز دارد.

مهندسان مک لارن از آن جا که دیگر با قوانین دست پا گیر ایمنی خودروهای شهری و محافظت از عابران پیاده رو به رو نیستند، با اتصال بال عظیم الجثه به دیفیوزر هایی با قابلیت تطبیق پذیری توانسته اند چنین نیروی رو به پایینی که تقریبا بیش از ۴۰۰ کیلوگرم به نسبت آخرین مدل GTR یعنی P1 است را تولید کنند.

مک لارن سنا

برای تحمل چنین ارقامی در سرعت های بالا، از تعلیق دو جناغی معکوس و لاستیک های اسلیک ساخت پیرلی استفاده شده است.

همچنین GTR در حدود ۱۰ کیلوگرم وزن کمتری به نسبت سنا با وزن خشک ۱۱۹۸ کیلوگرمی دارد. این کاهش وزن در نتیجه حذف ایربگ ها، ترمز دستی، مافلر اگزوز و استفاده از متریال سبک تر به جای شیشه همچون پلکس گلس ممکن شده است.

سری محصولات GTR در سال ۱۹۹۵ با قهرمانی مک لارن F1 GTR افسانه ای در مسابقات ۲۴ ساعته لمانز بنیان نهاده شد و این سومین محصول GTR است که توسط مک لارن تولید می شود و قول آن داده شده تا عملکردی در حد ابرخودروهای جدیدی همچون استون مارتین والکری و مرسدس Project One با نصف قیمت آن ها داشته باشد.
بد نیست بدانید مک لارن ۵۰۰ دستگاه از مدل شهری سنا را تولید و همه آن ها را با قیمت ۷۵۰ هزار پوندی به فروش رسانده است.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato