همه چیز درباره آیفون 13
احتمال مونتاژ لادا در ایران؛ تجلی روح تندر 90 در قالبی روسی [به روز رسانی]

احتمال مونتاژ لادا در ایران؛ تجلی روح تندر 90 در قالبی روسی [به روز رسانی]

آوتوواز (AvtoVAZ) به عنوان مالک برند لادا یکی از مشهور ترین شرکت های روسی در صنعت خودروسازیست که حالا چند سالیست با مشارکت گروه رنو-نیسان به فعالیت خود ادامه می دهد. آوتوواز سالیانه بیش از ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید می کند. کارخانه این شرکت با دارا بودن بیش از ۱۴۰ کیلومتر خط تولید بزرگترین کارخانه خودروسازی در روسیه و یکی از بزرگترین کارخانه های خودروسازی در سراسر جهان است.
در دور جدید تحریم ها، رنو و پژو بار دیگر بازار خودروی کشور را ترک کرده و تمام خودروهایی را که پلت‌ فرم مشترک داشتند را به حال خود رها کردند. در راستای تولید این خودروهای پلت فرم مشترک بسیاری از قطعه سازان قدیمی به ‌واسطه اعتمادی که به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و وزارت صنعت داشتند، مبالغ هنگفتی را خرج خرید تجهیزات ساخت خودروی مشترک با رنو و پژو کردند و اکنون تجهیزاتشان خاک می‌خورد.

چینی ها هم حضور خود را در ایران کم رنگ کرده اند و آمارها نشان از کاهش تولید خودروهای چینی در داخل کشور می دهد. در این میان شاید تنها خبری که ممکن است از جهاتی بار معنایی مثبت داشته باشد شایعات پیرامون مذاکره خودروساز روسی سازنده لادا برای ورود به بازار ایران است.
خودروسازی که البته یکی از شرکای رنو در بازار روسیه محسوب می شود. ویکتور کلادوف، مدیر بخش همکاری بین الملل و سیاست منطقه ای شرکت دولتی روستک در این راستا گفت:

خودروسازی روسی اتوواز درباره فروش خودرو با ایران مذاکره می کند و در این راستا، در خصوص تحویل و مونتاژ خودروهای اتوواز گفت وگو  شده است.

شرکت اتوواز که تولید کننده خودروی «لادا» است، خودروهای خود را در مصر مونتاژ می کند، اما نقل دیگری نیز وجود دارد که، خودروهای این شرکت در ۳۴ کشور جهان مانند کشورهای مشترک المنافع، ترکیه، تونس، شیلی و کوبا به فروش می‌رسد. لادا

خودروسازی اتوواز در سال های گذشته، مهم ترین و یکی از بزرگ ترین برندهای داخلی در روسیه بوده است. رنو یکی از سهامداران اصلی این شرکت به شمار می رود. اتوواز در سال ۲۰۱۶ توانسته است ۴۰۸ هزار دستگاه خودرو شامل لادا، رنو، نیسان و داستر را تولید کند.
هدف اصلی این کمپانی فروش لادا در کشورهای مشترک منافع (CIS) است و در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۶,۳۰۵ خودروی این کمپانی در سه کشور قزاقستان، بلاروس و ازبکستان به فروش رسیده است.

به روز رسانی - ۲۲ اسفند ۹۷

بر اساس اخبار غیر رسمی گویا روند مذاکرات بین پارس خودرو و لادا همچنان ادامه دارد و یکی از معاونین وزیر صنعت نیز در اظهاراتی کوتاه به فعال شدن مجدد خطوط تولید رنو در ایران با انجام برخی تغییرات سخن گفته است. براین اساس و با توجه به شرایط فعلی و تحریم های سنگین صنعت خودرو کشور می توان حدس زد که این تغییرات احتمالا به مذاکرات جاری بین رنو، لادا و پارس خودرو ارتباط دارد و به نوعی احتمال تامین قطعات رنو های تولیدی کشور از خطوط روسیه وجود خواهد داشت. هرچند در این رابطه باید منتظر توضیحات تکمیلی طرفین بود.

نظرات ۱۸
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato