ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سفر در زمان
علمی

محققان زمان را در یک سیستم کوانتومی به عقب بردند

دانشمندان با انتشار مقاله ای از سفر زمانی در یک کامپیوتر کوانتومی خبر داده اند؛ هرچند بازه زمانی آن بسیار محدود بوده است. تیمی از دانشمندان آمریکایی، روسی و سوییسی موفق به بازگرداندن یک بیت ...

یونس مرادی
نوشته شده توسط یونس مرادی | ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۳:۳۰

دانشمندان با انتشار مقاله ای از سفر زمانی در یک کامپیوتر کوانتومی خبر داده اند؛ هرچند بازه زمانی آن بسیار محدود بوده است.

تیمی از دانشمندان آمریکایی، روسی و سوییسی موفق به بازگرداندن یک بیت کوانتومی (کیوبیت) کامپیوتر IBM از حالت پیچیده آن به شرایط ابتدایی در چند میلی ثانیه قبل شده اند. محققان پروژه در این باره گفته اند:

در طبیعت معکوس کردن زمان غیر محتمل است اما ما در این مطالعه نشان داده ایم که با طراحی الگوریتم کوانتومی که شامل مزدوج مختلط باشد می توان حالت کوانتومی کیوبیت را به گذشته برگرداند. استفاده از چنین الگوریتمی در کامپیوتر IBM به ما اجازه داد که زمان را برای الکترون پراکنده در حالت ناخالصی دو سطحی به عقب برگردانیم.

البته مجله بررسی فناوری دانشگاه MIT تاکید کرده که این پروژه بیش از آنکه معکوس کردن زمانی باشد شبیه فشردن کلید بازگشت در ویدیو و تماشای معکوس وقایع است با این تفاوت که این تیم تحقیقاتی مطالعه را در سیستمی کوانتومی صورت داده اند.سفر در زمان

با این حال «والری وینکور»، از محققان این پروژه می گوید معتقد است که آنها منشا مکانیکی کوانتومی معکوس سازی زمان را حل کرده اند:

بر اساس قانون دوم ترمودینامیک سیستم ترمودینامیکی نمی تواند از حالت با آنتروپی بالا به آنتروپی پایین منتقل شود (آنتروپی کل عالم همواره و در طی هر فرآیندی در حال افزایش است). اما ما نشان داده ایم که می توان حالت مکانیکی کوانتومی را به سمت حالت ساده برگرداند.

فارغ از اینکه این دستاورد تا چه حد با سفر در زمان مرتبط است می توان از آن برای حل یکی از بزرگترین چالش های کامپیوترهای کوانتومی بهره برد. این چالش مشکلاتی است که وجود نویز در عملکرد تجزیه و تحلیل و پردازش داده ها در سیستم های کوانتومی ایجاد می کند اما با این روش جدید می توان خطاهای ناشی از نویز را تا حد زیادی برطرف کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • aliresa
  aliresa | ۲۵ اسفند ۱۳۹۷

  حقیقتا برگام

 • Unconventional_NyTro
  Unconventional_NyTro | ۲۵ اسفند ۱۳۹۷

  سلام

  به عقب برگردوندن زمان کلا با عقل جور در نمیاد ولی جلو بردنش ممکنه
  که اینم با تغییر زمانی ممکنه که قبلا مثالشو راجب هواپیمایی که توی یک ابر لوله با انرژی مغناطیسی بالا رفت زدم
  مثلا یک اتاقی بسازن که 1 ساعت زمان توی اون اتاق به اندازه 24 ساعت بیرونش باشه

 • Bardia Ath
  Bardia Ath | ۲۵ اسفند ۱۳۹۷

  اگر اینطور باشه قانون دوم ترمودینامیک نقض میشه!!
  البته خودشون هم گفتن ک صرفا یک حرکت رو به عقب هستش زمان رو نمیشه متوقف کرد مگر آنکه در یک تکینگی بیوفتیم

 • molavy
  molavy | ۲۵ اسفند ۱۳۹۷

  بعضی مقالات علمی رو هر چی آدم میخونه دیگه هیچی نمیفهمه... به کجا میرویم ما

مطالب پیشنهادی