سازمان ملل متحد: نمی توان جلوی افزایش دمای شمالگان را گرفت

دانشمندان اعلام کرده که حتی درصورت کاهش یافتن تصاعدات کربنی مطابق با توافقنامه تغییرات اقلیمی پاریس، باز هم احتمال افزایش دمای شمالگان بسیار بالا و غیرقابل اجتناب خواهد بود.

طبق گفته دانشمندان دمای هوای زمستان قطب شمال تا اواسط سده جاری دست کم به سه درجه بالاتر از میزان ثبت شده در دوران پیش از انقلاب صنعتی می رسد و این افزایش دما حتی می تواند بین ۵ تا ۹ درجه نسبت به آخرین میانگین ثبت شده مربوط به این منطقه باشد.

این تغییرات دمایی میتوانند در نهایت باعث ذوب شدن هرچه سریع تر یخ های قطبی، خاک منجمد و  در نهایت افزایش سطح آب دریاها و وقوع پیامدهای خطرناک گرمایش زمین شوند. دانشمندان نگران هستند که افزایش دمای شمالگان به «نقطه حساس و بحرانی» برسد و اقلیم زمین را دستخوش تغییراتی غیرقابل جبران کند چراکه ذوب شدن خاک منجمد در قطب باعث آزاد شدن گازهای گلخانه ای به اتمسفر می شود که در مقابل این اتفاق هم میتواند گرم شدن هرچه بیشتر زمین را به دنبال داشته باشد.

افزایش دمای شمالگان

جویس سویا مدیر اجرایی دپارتمان محیط زیست سازمان ملل متحد در رابطه با افزایش دمای شمالگان اظهار داشته:

آنچه در قطب شمال اتفاق می افتد در این منطقه باقی نمی ماند. حالا ما دانش بیشتری داریم و می دانیم که به اقدامات فوری بیشتری برای جلوگیری از رسیدن به این نقطه بحرانی نیاز است.

این اطلاعات که در مجمع محیط زیست سازمان ملل متحد در نایروبی قرائت شد تصویری روشن از یکی از حساس ترین مناطق کره زمین را در اختیار جهانیان قرار داد.

سال گذشته پنل بین دولتی سازمان ملل هشدارهایی در رابطه با تغییرات اقلیمی و به طور مشخص افزایش دمای شمالگان صادر کرد و پیامدهای ناشی از افزایش ۱.۵ درجه ای دمای هوای زمین را به تصویر کشید اما در این هشدار حرفی از پیامدهای افزایش دمای شمالگان و ذوب شدن خاک منجمد قطب شمال به میان نیامد.

افزایش دمای شمالگان

در هر حال سازمان ملل متحد اعلام کرده که چنانچه به واسطه ذوب شدن یخ های منجمد به نقطه بحرانی برسیم، با پیامدهای بیشتری روبرو می شویم و دمای کلی کره زمین بیشتر از دو درجه ای افزایش می یابد که در اجلاس پاریس تحت عنوان محدوده دمایی امن از آن یاد شده بود.

گفته شده حتی در صورتی که تصاعدات کربنی در سراسر جهان در محدوده توافقات پاریس نگه داشته شوند باز هم نیمی از خاک منجمد قطب شمال از دست می رود.

حتی در صورت حذف کامل تصاعدات کربنی دمای هوای قطب شمال تا پایان سده جاری ۵ درجه افزایش دما خواهد داشت

سازمان ملل هشدار داده که حتی اگر تمامی تصاعدات کربنی هم به یکباره حذف شوند منطقه قطب شمال تا پایان سده جاری بالغ بر ۵ درجه سانتی گراد نسبت به میانگین اعلام شده در سال های ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۵ افزایش دما خواهد داشت.

علت هم در واقع این است که تاکنون کربن زیادی به اتمسفر زمین اضافه شده و اقیانوس ها نیز به انبارهایی از گرما بدل شده اند که پیامدهای این دو مساله را به صورت تدریجی در قطب ها و سیستم آب و هوایی جهانی می بینیم و انتظار می رود که این اثرات تا چندین دهه آتی نیز به قوت خود باقی بمانند.

مطالب مرتبط

واکنش ترامپ به گزارش کنگره از تغییرات اقلیمی آمریکا: باور نمی کنم

روز گذشته اعضای کابینه دونالد ترامپ آخرین گزارش خود از اثرات تغییرات اقلیمی در آمریکا را تسلیم وی کردند و درست همانطور که انتظار می رفت ترامپ این گزارش را نپذیرفت و اینطور اظهار داشت: نه باور نمی کنم. رئیس جمهور آمریکا در واقع گزارشی را رد کرد که با تلاش بیش از ۳۰۰ دانشمند فعال در... ادامه مطلب

«نامه ای به بشریت»؛ هشدار ۱۵ هزار دانشمند جهان نسبت به تغییرات اقلیمی

در سال ۱۹۹۲ میلادی نامه ای با امضای ۱۷۰۰ تن از اعضای اتحادیه دانشمندان دلواپس منتشر شد که نسبت به وضعیت وخیم لایه اوزون و آینده تاریک زمین هشدار می داد. ۲۵ سال از آن زمان می گذرد و شرایط اوزون بهبود یافته اما خود سیاره زمین و بشریت هنوز در وضعیتی وخیم قرار دارند. این... ادامه مطلب

لایه اوزون تا سال ۲۰۵۰ کاملا ترمیم می شود

یک مطالعه توسط کمیسیون سازمان ملل نشان می‌دهد که لایه اوزون سیاره دوست‌داشتنی ما هر چند به آرامی اما در حال بهبود یافتن است. این خبر بسیاری خوبی برای همه گیاهان و جانورانی که در این سیاره زندگی می‌کنند است اما فعالان سبز که طی دو دهه گذشته تلاش‌های زیادی را برای صرفه جویی در... ادامه مطلب

جنگ هسته ای چه تغییراتی در وضعیت آب و هوایی کره زمین به وجود می آورد؟

زمستان سال 2018؛ چند ماه پس از انفجار آخرین بمب اتمی در شهرهای بزرگ جهان؛ دوره ریزش اتمی اولیه به پایان رسیده اما بحران دیگری بشر را به زانو در می آورد: تغییرات آب و هوایی. کشاورزان باید به زمستان های سرد و یخبندان های طولانی عادت کنند، چون زیر آسمان شیری رنگ و کم فروغ،... ادامه مطلب

دمای هوا در ۲۰۱۹ گرم‌تر می‌شود؛ سالی سوزان در راه است

۲۰۱۸ از نظر گرما چهارمین سال تاریخ بود و حالا تحلیلگران از افزایش دمای زمین طی سال جاری خبر داده اند. بر اساس تحلیل های صورت گرفته توسط گروهی از دانشمندان مستقل به نام «برکلی ارث» میانگین دما نسبت به سال های ۱‍۹۵۱ تا ۱۹۸۰ تا ۰.۷۷ درجه سلسیوس افزایش یافته و در سال های اخیر... ادامه مطلب

محققین از تأثیر منفی شدید تغییرات اقلیمی بر تولید قهوه در جهان خبر می دهند

گیاه قهوه به مشکل پسندی و حساسیت بیش از حد به شرایط اقلیمی معروف است و معروف ترین گونه های آن تنها در ارتفاع خاصی از برخی مناطق گرمسیری می رویند. از طرفی، گرده افشان های این گیاه هم نسبت به تغییر شرایط آب و هوایی بسیار حساس هستند. تحقیقات اخیر نشان می دهند تغییر وضعیت... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x