سازمان ملل متحد: نمی توان جلوی افزایش دمای شمالگان را گرفت

دانشمندان اعلام کرده که حتی درصورت کاهش یافتن تصاعدات کربنی مطابق با توافقنامه تغییرات اقلیمی پاریس، باز هم احتمال افزایش دمای شمالگان بسیار بالا و غیرقابل اجتناب خواهد بود.

طبق گفته دانشمندان دمای هوای زمستان قطب شمال تا اواسط سده جاری دست کم به سه درجه بالاتر از میزان ثبت شده در دوران پیش از انقلاب صنعتی می رسد و این افزایش دما حتی می تواند بین ۵ تا ۹ درجه نسبت به آخرین میانگین ثبت شده مربوط به این منطقه باشد.

این تغییرات دمایی میتوانند در نهایت باعث ذوب شدن هرچه سریع تر یخ های قطبی، خاک منجمد و  در نهایت افزایش سطح آب دریاها و وقوع پیامدهای خطرناک گرمایش زمین شوند. دانشمندان نگران هستند که افزایش دمای شمالگان به «نقطه حساس و بحرانی» برسد و اقلیم زمین را دستخوش تغییراتی غیرقابل جبران کند چراکه ذوب شدن خاک منجمد در قطب باعث آزاد شدن گازهای گلخانه ای به اتمسفر می شود که در مقابل این اتفاق هم میتواند گرم شدن هرچه بیشتر زمین را به دنبال داشته باشد.

افزایش دمای شمالگان

جویس سویا مدیر اجرایی دپارتمان محیط زیست سازمان ملل متحد در رابطه با افزایش دمای شمالگان اظهار داشته:

آنچه در قطب شمال اتفاق می افتد در این منطقه باقی نمی ماند. حالا ما دانش بیشتری داریم و می دانیم که به اقدامات فوری بیشتری برای جلوگیری از رسیدن به این نقطه بحرانی نیاز است.

این اطلاعات که در مجمع محیط زیست سازمان ملل متحد در نایروبی قرائت شد تصویری روشن از یکی از حساس ترین مناطق کره زمین را در اختیار جهانیان قرار داد.

سال گذشته پنل بین دولتی سازمان ملل هشدارهایی در رابطه با تغییرات اقلیمی و به طور مشخص افزایش دمای شمالگان صادر کرد و پیامدهای ناشی از افزایش ۱.۵ درجه ای دمای هوای زمین را به تصویر کشید اما در این هشدار حرفی از پیامدهای افزایش دمای شمالگان و ذوب شدن خاک منجمد قطب شمال به میان نیامد.

افزایش دمای شمالگان

در هر حال سازمان ملل متحد اعلام کرده که چنانچه به واسطه ذوب شدن یخ های منجمد به نقطه بحرانی برسیم، با پیامدهای بیشتری روبرو می شویم و دمای کلی کره زمین بیشتر از دو درجه ای افزایش می یابد که در اجلاس پاریس تحت عنوان محدوده دمایی امن از آن یاد شده بود.

گفته شده حتی در صورتی که تصاعدات کربنی در سراسر جهان در محدوده توافقات پاریس نگه داشته شوند باز هم نیمی از خاک منجمد قطب شمال از دست می رود.

حتی در صورت حذف کامل تصاعدات کربنی دمای هوای قطب شمال تا پایان سده جاری ۵ درجه افزایش دما خواهد داشت

سازمان ملل هشدار داده که حتی اگر تمامی تصاعدات کربنی هم به یکباره حذف شوند منطقه قطب شمال تا پایان سده جاری بالغ بر ۵ درجه سانتی گراد نسبت به میانگین اعلام شده در سال های ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۵ افزایش دما خواهد داشت.

علت هم در واقع این است که تاکنون کربن زیادی به اتمسفر زمین اضافه شده و اقیانوس ها نیز به انبارهایی از گرما بدل شده اند که پیامدهای این دو مساله را به صورت تدریجی در قطب ها و سیستم آب و هوایی جهانی می بینیم و انتظار می رود که این اثرات تا چندین دهه آتی نیز به قوت خود باقی بمانند.

مطالب مرتبط

ساعت آخرالزمان 20 ثانیه به نیمه شب نزدیک شد؛ کمتر از دو دقیقه تا نابودی زمین

به گفته «بولتن دانشمندان اتمی»، جهان با سرعت بیشتری به سمت نابودی پیش می رود و همین عامل سبب شده تا ساعت آخرالزمان 20 ثانیه به نیمه شب یا نابودی زمین نزدیک شود.ساعت آخرالزمان در سال های گذشته دو دقیقه با نابودی زمین فاصله داشت؛ ولی انواع تهدیدات جدی از جمله تغییرات اقلیمی، جنگ اتمی... ادامه مطلب

افزایش بی سابقه یکی از خطرناک‌ترین گازهای گلخانه‌ای در جو

محققان از افزایش بی سابقه انتشار گازی خبر می دهند که از نظر خواص افزایش دمای جو ۱۲۴۰۰ بار قوی تر از کربن دی اکسید است و شدیدا به لایه ازون آسیب می رساند.این گاز که HFC-23 نام دارد، یکی از عوامل اصلی گرمایش زمین و سوراخ شدن لایه ازون در سالیان گذشته بوده است. کشورهای... ادامه مطلب

وقتی همه جنگل ها می سوزند

بدون شک طبیعت یکی از پیچیده ترین فناوری هاست. در حالی که دانشمندان سخت مشغول یافتن روش هایی برای جذب مؤثر کربن هستند، درختان از بدو تاریخ تاکنون در حال جذب این گاز مخرب بوده اند.پوشش های گیاهی، چمنزارها، تالاب ها و حتی جلبک های درون آب نیز کربن را جذب کرده و از ورود... ادامه مطلب

وقتی جان سخت ترین موجود کره زمین در برابر تغییرات اقلیمی کم می‌آورد

از خرس آبی یا تاردیگراد (Tardigrade) به عنوان موجود نامیرا یاد می شود. این جاندار می تواند سال ها بدون غذا به حیات خود ادامه دهد. دمای بسیار بالا، فشار خردکننده و خلاء نیز تأثیری روی آن ندارند. حتی گفته می شود هزاران تاردیگراد روی سطح ماه زندگی می کنند.اما مطالعات جدید نشان می دهند... ادامه مطلب

قطب جنوب در خطر از دست دادن تنوع زیستی؛ شاهکاری دیگر از تغییرات اقلیمی

در پی تحقیقات دانشمندان روی تنوع زیستی قطب جنوب، به این نتیجه رسیده‌اند که شرایط زیستی در این منطقه در پی فعالیت‌های انسانی متعدد در حال تغییر بوده و ممکن است گونه‌های زیستی این ناحیه قطبی به کلی دگرگون شوند. یکی از گونه‌هایی که ممکن است در این منظقه ظهور کند، صدف‌های دریایی هستند.محققین با... ادامه مطلب

دروغ پراکنی و شایعه، هیزم آتش سوزی جنگل های استرالیا

آتش سوزی جنگل های استرالیا زنگ خطر بزرگی است که تأثیر ویرانگر تغییرات اقلیمی را نشان می دهد و این پیام را می رساند که اگر برای کاهش کربن کاری انجام نشود، فجایع بدتری رخ خواهند داد. در حالی که استرالیا روزهایی جهنمی را پشت سر می گذارد، عده ای از افراد که منافع خود... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟