رشد درآمد اپلیکیشن‌های ایرانی؛ تبلیغات در رقابت با Premium و Freemium

روند درآمدزایی از اپلیکیشن‌ و بازی‌های موبایلی در ایران، طی سال اخیر دست‌خوش تغییرات بزرگی شده است. «سعید صادقی»، قائم مقام مدیرعامل شرکت «تپسل» در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که در سال ۹۷، مبلغ پرداختی به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها و بازی‌های ایرانی تقریباً برابر با رقمی بوده است که به صورت مستقیم از روش‌های دیگر درآمدزایی کرده‌اند.

برای درک بهتر این تغییر، باید بدانیم که اپلیکیشن‌ و بازی‌ها اساساً به دو شیوه متداول درآمدزایی می‌کنند. یا در روش «پریمیوم»، کاربر برای خرید اپلیکیشن باید از همان ابتدا مبلغی را پرداخت کند، یا در روش «فریمیوم»، کاربر اپلیکیشن را به صورت رایگان دریافت می‌کند اما برای دسترسی به همه ویژگی‌های آن یا دریافت امکانات بیشتر نیاز به پرداخت درون برنامه‌ای دارد. حال به گفته صادقی، در سال ۹۷ روش سوم که در واقع تبلیغات موبایلی روی اپلیکیشن‌ و بازی‌ها بوده است، هم‌اندازه روش اول و دوم برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن و استودیوهای بازی‌سازی ایرانی درآمد داشته است؛ اتفاقی که حکایت یک تغییر نگاه به شیوه درآمدزایی نزد توسعه‌دهندگان دارد.

صادقی در خصوص همین تغییر به دیجیاتو می‌گوید: «آمارهای جهانی نشان می‌دهد که حداکثر ۵ درصد از کاربران یک اپلیکیشن یا بازی‌ فریمیوم که قابلیت پرداخت درون برنامه‌ای دارد، برای استفاده از ویژگی‌ها و امکانات اضافه‌تر در اپلیکیشن یا بازی، حاضر به پرداخت پول و هزینه هستند. در نتیجه در این روش، توسعه‌دهنده از ۹۵ درصد مخاطبانش درآمدی ندارد. پس تبلیغات درون برنامه‌ای تپسل می‌تواند پتانسیل ۹۵ درصدی را به درآمدزایی برساند.»

او خبر می‌دهد که در حال حاضر، تعداد زیادی استودیوی بازی‌سازی در جهان وجود دارند که اساساً از این طریق کسب‌ درآمد می‌کنند: «استودیوی Ketchapp هیچ درآمدی از پرداخت‌ مستقیم کاربران ندارد و تنها منبع درآمدش تبلیغات است. این استودیو همه‌چیز را به رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد اما از طرفی تبلیغات را به نمایش می‌کشد. در ایران هم استودیوهایی شکل گرفته‌اند که بازی‌های ساده‌ای می‌سازند و از تبلیغات درآمد دارند. در واقع تپسل فضایی را فراهم کرده است که بتوان از تبلیغات درون‌برنامه‌ای درآمدی پایدار داشت و شکل‌گیری یک استودیو بازی‌سازی بر همین اساس صورت گیرد. طبیعی است اگر جریان درآمدی جدید و پایداری وجود داشته باشد، توسعه‌دهندگان روی آن حساب می‌کنند.»

صادقی در پاسخ به پرسش دیگر دیجیاتو مبنی بر اینکه اساساً این روش چقدر برای توسعه‌دهندگان ایرانی جذاب بوده است، می‌گوید: «طبق آماری که استخراج کرده‌ایم نشان می‌دهد که در سال ۹۷، پولی که توسعه‌دهندگان ایرانی از روش‌های پریمیوم و فریمیوم کسب کرده‌اند، تقریباً با پولی که تپسل به عنوان یک شبکه تبلیغاتی به توسعه‌دهندگان برای نمایش تبلیغات پرداخت کرده، برابری کرده است. رشد ۳۰۰ درصدی تپسل در سال ۹۷ هم همین تغییر رویه را نشان می‌دهد. امروز توسعه دهنده می‌تواند صرفاً از طریق تبلیغات، از اپلیکیشنی که نوشته کسب درآمد داشته باشد و ما هم از او حمایت می‌کنیم. رشد این روش به گونه‌ای است که درآمد توسعه‌دهنده می‌تواند در سال آینده به دو الی سه برابر نیز برسد.»

آنطور که صادقی توضیح می‌دهد، در ایران از روش تبلیغات موبایلی استقبال شگفت‌انگیزی صورت گرفته است و اپلیکیشن‌های شناخته‌شده‌ای مانند آمیرزا، کوییز آف کینگز، فندق، تلوبیون، فوتبالی و... از همین رویه کسب‌ درآمد می‌کنند: «ما بر اساس نیاز بازار، یک راهکار ایجاد کرده‌ایم. حمایت زیادی هم از این صنعت کرده‌ایم و هم سمت تبلیغ‌دهنده و هم سمت ناشر را رشد داده‌ایم.»

به گفته صادقی، شبکه تپسل اکنون روزانه بیشتر از ۶۰ میلیون درخواست نمایش تبلیغ دارد؛ رقمی که در برابر آمار سال گذشته تپسل، بیان‌گر رشدی ۳۰۰ درصدی بوده است چراکه تپسل در بازه زمانی مشابه در سال گذشته، روزانه ۱۵ میلیون درخواست نمایش تبلیغ داشته است. تپسل همچنین ۱۲ میلیارد تبلیغ را در سال ۹۷ نمایش داده است.

قائم مقام مدیرعامل تپسل همچنین خبر می‌دهد که سهم بازار این شرکت در مقایسه با رقبا دست‌کم سه برابر همه آنهاست. صادقی اذعان دارد که بیش از ۷۰ درصد از دانلود اپلیکیشن‌ها و بازی‌های بازار تبلیغات موبایلی در اختیار تپسل قرار گرفته و بزرگ‌ترین رقیب تپسل، کمتر از ۱۵ درصد از این بازار را در اختیار گرفته است. او در پاسخ به این سوال که این آمار چگونه جمع‌آوری و صحت‌سنجی می‌شود، به دیجیاتو گفت:

«ما بهترین اپلیکیشن‌هایی که وجود دارد را پایش می‌کنیم و خودمان هم مرجع دیتا هستیم. امروز بیشتر از ۳۰ هزار اپلیکیشن، SDK تپسل را دارند و به بیش از ۳۵ میلیون کاربر یکتای موبایل به صورت ماهیانه تبلیغات در فرمت‌های مختلف نمایش می‌دهیم. در واقع داده‌های موجود در بازار موبایلی مانند تعداد کاربران آنلاین بازی‌ها و اپ‌ها، فعالیت کاربران، علاقه کاربران به ژانرهای مختلف تبلیغات و … از طریق تحلیل بازار و SDK تپسل قابل دستیابی است و با توجه به پایش اطلاعات ما از مارکت‌ها به دست می‌آید. همچنین داده‌های اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها که بر بستر کافه بازار منتشر شده‌اند مانند تعداد نصب فعال و سبک آنها، نیز قابل تحلیل است و ما پایش می‌کنیم که این اپلیکیشن‌ها، SDK تپسل را دارند یا خیر. در نتیجه خودمان به عنوان یک شبکه تبلیغاتی مرجع داده هستیم و همواره با به اشتراک گذاشتن داده‌های مفید به مارکت توسعه اپلیکیشن و بازی نیز کمک کرده‌ایم.»

به گفته او امروز بیش از ۸۰ درصد از بازی‌های ایرانی، با استفاده از SDK تپسل به درآمدزایی تبلیغاتی رسیده‌اند.

مطالب مرتبط

ژوبین علاقبند مدیرعامل گروه مدیریت سرمایه لیان شد

«ژوبین علاقبند» که با مدیریت اسنپ تبدیل به یکی از آشناترین چهره‌های اکوسیستم استارتاپی ایران شد و خرداد ماه پس از ۳ سال، این شرکت را ترک کرد، حالا در جایگاهی جدید و به عنوان مدیرعامل «گروه مدیریت سرمایه لیان» شروع به کار کرده است. علاقبند در گفتگویی با دیجیاتو از دلایل ترک اسنپ و همچنین... ادامه مطلب

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

چطور در محیط کار شخصیتی دوست‌داشتنی داشته باشیم؟

ما موجوداتی اجتماعی هستیم و طبیعی است که دوست داشته شدن از سوی دیگران برایمان خوشایند باشد. البته این بدان معنی نیست که برای رضایت بقیه حاضر به انجام هر کاری باشیم یا اجازه دهیم بقیه از ما سوءاستفاده کنند. وجود کاراکترهای مختلف در محل کار و روابط کاری بین افراد، دوست داشته شدن از... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟