رشد درآمد اپلیکیشن‌های ایرانی؛ تبلیغات در رقابت با Premium و Freemium

روند درآمدزایی از اپلیکیشن‌ و بازی‌های موبایلی در ایران، طی سال اخیر دست‌خوش تغییرات بزرگی شده است. «سعید صادقی»، قائم مقام مدیرعامل شرکت «تپسل» در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که در سال ۹۷، مبلغ پرداختی به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها و بازی‌های ایرانی تقریباً برابر با رقمی بوده است که به صورت مستقیم از روش‌های دیگر درآمدزایی کرده‌اند.

برای درک بهتر این تغییر، باید بدانیم که اپلیکیشن‌ و بازی‌ها اساساً به دو شیوه متداول درآمدزایی می‌کنند. یا در روش «پریمیوم»، کاربر برای خرید اپلیکیشن باید از همان ابتدا مبلغی را پرداخت کند، یا در روش «فریمیوم»، کاربر اپلیکیشن را به صورت رایگان دریافت می‌کند اما برای دسترسی به همه ویژگی‌های آن یا دریافت امکانات بیشتر نیاز به پرداخت درون برنامه‌ای دارد. حال به گفته صادقی، در سال ۹۷ روش سوم که در واقع تبلیغات موبایلی روی اپلیکیشن‌ و بازی‌ها بوده است، هم‌اندازه روش اول و دوم برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن و استودیوهای بازی‌سازی ایرانی درآمد داشته است؛ اتفاقی که حکایت یک تغییر نگاه به شیوه درآمدزایی نزد توسعه‌دهندگان دارد.

صادقی در خصوص همین تغییر به دیجیاتو می‌گوید: «آمارهای جهانی نشان می‌دهد که حداکثر ۵ درصد از کاربران یک اپلیکیشن یا بازی‌ فریمیوم که قابلیت پرداخت درون برنامه‌ای دارد، برای استفاده از ویژگی‌ها و امکانات اضافه‌تر در اپلیکیشن یا بازی، حاضر به پرداخت پول و هزینه هستند. در نتیجه در این روش، توسعه‌دهنده از ۹۵ درصد مخاطبانش درآمدی ندارد. پس تبلیغات درون برنامه‌ای تپسل می‌تواند پتانسیل ۹۵ درصدی را به درآمدزایی برساند.»

او خبر می‌دهد که در حال حاضر، تعداد زیادی استودیوی بازی‌سازی در جهان وجود دارند که اساساً از این طریق کسب‌ درآمد می‌کنند: «استودیوی Ketchapp هیچ درآمدی از پرداخت‌ مستقیم کاربران ندارد و تنها منبع درآمدش تبلیغات است. این استودیو همه‌چیز را به رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد اما از طرفی تبلیغات را به نمایش می‌کشد. در ایران هم استودیوهایی شکل گرفته‌اند که بازی‌های ساده‌ای می‌سازند و از تبلیغات درآمد دارند. در واقع تپسل فضایی را فراهم کرده است که بتوان از تبلیغات درون‌برنامه‌ای درآمدی پایدار داشت و شکل‌گیری یک استودیو بازی‌سازی بر همین اساس صورت گیرد. طبیعی است اگر جریان درآمدی جدید و پایداری وجود داشته باشد، توسعه‌دهندگان روی آن حساب می‌کنند.»

صادقی در پاسخ به پرسش دیگر دیجیاتو مبنی بر اینکه اساساً این روش چقدر برای توسعه‌دهندگان ایرانی جذاب بوده است، می‌گوید: «طبق آماری که استخراج کرده‌ایم نشان می‌دهد که در سال ۹۷، پولی که توسعه‌دهندگان ایرانی از روش‌های پریمیوم و فریمیوم کسب کرده‌اند، تقریباً با پولی که تپسل به عنوان یک شبکه تبلیغاتی به توسعه‌دهندگان برای نمایش تبلیغات پرداخت کرده، برابری کرده است. رشد ۳۰۰ درصدی تپسل در سال ۹۷ هم همین تغییر رویه را نشان می‌دهد. امروز توسعه دهنده می‌تواند صرفاً از طریق تبلیغات، از اپلیکیشنی که نوشته کسب درآمد داشته باشد و ما هم از او حمایت می‌کنیم. رشد این روش به گونه‌ای است که درآمد توسعه‌دهنده می‌تواند در سال آینده به دو الی سه برابر نیز برسد.»

آنطور که صادقی توضیح می‌دهد، در ایران از روش تبلیغات موبایلی استقبال شگفت‌انگیزی صورت گرفته است و اپلیکیشن‌های شناخته‌شده‌ای مانند آمیرزا، کوییز آف کینگز، فندق، تلوبیون، فوتبالی و... از همین رویه کسب‌ درآمد می‌کنند: «ما بر اساس نیاز بازار، یک راهکار ایجاد کرده‌ایم. حمایت زیادی هم از این صنعت کرده‌ایم و هم سمت تبلیغ‌دهنده و هم سمت ناشر را رشد داده‌ایم.»

به گفته صادقی، شبکه تپسل اکنون روزانه بیشتر از ۶۰ میلیون درخواست نمایش تبلیغ دارد؛ رقمی که در برابر آمار سال گذشته تپسل، بیان‌گر رشدی ۳۰۰ درصدی بوده است چراکه تپسل در بازه زمانی مشابه در سال گذشته، روزانه ۱۵ میلیون درخواست نمایش تبلیغ داشته است. تپسل همچنین ۱۲ میلیارد تبلیغ را در سال ۹۷ نمایش داده است.

قائم مقام مدیرعامل تپسل همچنین خبر می‌دهد که سهم بازار این شرکت در مقایسه با رقبا دست‌کم سه برابر همه آنهاست. صادقی اذعان دارد که بیش از ۷۰ درصد از دانلود اپلیکیشن‌ها و بازی‌های بازار تبلیغات موبایلی در اختیار تپسل قرار گرفته و بزرگ‌ترین رقیب تپسل، کمتر از ۱۵ درصد از این بازار را در اختیار گرفته است. او در پاسخ به این سوال که این آمار چگونه جمع‌آوری و صحت‌سنجی می‌شود، به دیجیاتو گفت:

«ما بهترین اپلیکیشن‌هایی که وجود دارد را پایش می‌کنیم و خودمان هم مرجع دیتا هستیم. امروز بیشتر از ۳۰ هزار اپلیکیشن، SDK تپسل را دارند و به بیش از ۳۵ میلیون کاربر یکتای موبایل به صورت ماهیانه تبلیغات در فرمت‌های مختلف نمایش می‌دهیم. در واقع داده‌های موجود در بازار موبایلی مانند تعداد کاربران آنلاین بازی‌ها و اپ‌ها، فعالیت کاربران، علاقه کاربران به ژانرهای مختلف تبلیغات و … از طریق تحلیل بازار و SDK تپسل قابل دستیابی است و با توجه به پایش اطلاعات ما از مارکت‌ها به دست می‌آید. همچنین داده‌های اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها که بر بستر کافه بازار منتشر شده‌اند مانند تعداد نصب فعال و سبک آنها، نیز قابل تحلیل است و ما پایش می‌کنیم که این اپلیکیشن‌ها، SDK تپسل را دارند یا خیر. در نتیجه خودمان به عنوان یک شبکه تبلیغاتی مرجع داده هستیم و همواره با به اشتراک گذاشتن داده‌های مفید به مارکت توسعه اپلیکیشن و بازی نیز کمک کرده‌ایم.»

به گفته او امروز بیش از ۸۰ درصد از بازی‌های ایرانی، با استفاده از SDK تپسل به درآمدزایی تبلیغاتی رسیده‌اند.

برچسب ها

مطالب مرتبط

تیزر تبلیغاتی مایکروسافت: «کامپیوتر چیست؟ از کورتانا بپرسید» [تماشا کنید]

همان طور که می دانید، مایکروسافت مدت ها قبل طعنه های تبلیغاتی اش به محصولات اپل را آغاز کرده، اما به تازگی با الهام از تیزر جدید آیپد پرو که قصد داشت این تبلت غول پیکر را به عنوان یک کامپیوتر کامل معرفی کند، دوباره دست به کار شده و این ادعا را زیر سؤال برده. ردموندی... ادامه مطلب

تیزرهای تبلیغاتی جدید سامسونگ برای گلکسی اس 8 [تماشا کنید]

سامسونگ برای تضمین فروش موفقیت آمیز محصولاتش از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و اخیراً مطلع شدید که آنها در سال گذشته میلادی مبلغ هنگفتی بالغ بر 10 میلیارد دلار را فقط به بازاریابی و تبلیغات اختصاص داده اند، روندی که قطعاً در سال جاری با رشد قابل توجه ادامه خواهد یافت. در همین رابطه، به... ادامه مطلب

معرفی سرویس «تپسل»؛ مجری تبلیغات هوشمند ویدیویی برای کسب و کارهای ایرانی

زمانی که معادلات تجاری جهان به پیچیدگی امروز نبود، کسب و کارها کوچک و محدود بودند و کمتر کسی به مسائلی مثل تبلیغات بها می داد، غربی ها ضرب المثل جالبی میان خود داشتند: "اگر صد دلار داری، 99 دلارش را برای تبلیغات هزینه کن و فقط 1 دلار را برای سرمایه گذاری کنار بگذار". شاید گفتن این جمله با خنده... ادامه مطلب

گوگل از اوایل سال ۲۰۱۷ نمایش تبلیغات مبتنی بر فلش را متوقف خواهد کرد

تردیدی وجود ندارد که جایگزین کردن HTML5 به جای فلش برای نمایش ویدیو در یوتوب، یکی از عمده ترین دلایل گسترش استفاده و همه گیری این زبان نشانه گذاری به حساب می آید. گوگل حالا باز هم تصمیم گرفته استفاده از این فرمت را باز هم محدودتر نماید و بر همین اساس اعلام کرده سرویس AdWords از تاریخ... ادامه مطلب

ویدیوی تبلیغاتی الی جی جی 6؛ نمایش قابلیت ها در شرایطی سخت و نوآورانه [تماشا کنید]

کمپانی ال جی اخیراً ویدیوی تبلیغاتی جدیدی از پرچمدار حال حاضر خود را منتشر کرده که در نوع خود بی نظیر بوده و در ساخت آن از ماشین پیچیده و جالب «روب گلدبرگ» الهام گرفته شده است. گفتنی است در این ویدیوی نوآورانه، تلفن همراه الی جی جی 6 با عبور از موانع بسیاری که در مسیر... ادامه مطلب

مایکروسافت دو اکستنشن مسدود کننده تبلیغات برای مرورگر اج ارائه داد

حدودا یک ماه پیش مایکروسافت تست نسخه ای از مرورگر اج را روی ویندوز 10 آغاز کرد که از افزونه ها نیز پیشتیبانی می کرد. حالا با معرفی اکستنشن های AdBlock و AdBlock Plus برای اج، یکی از قابلیت هایی که مدتهاست کاربران انتظارش را می کشند به این مرورگر آمده است. آنطور که در لیست... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x