هشدار وزیر کشور مسلمان بریتانیا به شبکه‌های اجتماعی پس از حادثه نیوزیلند

هشدار وزیر کشور مسلمان بریتانیا به شبکه‌های اجتماعی پس از حادثه نیوزیلند

وزیر کشور بریتانیا ، ساجد جاوید نخستین فرد آسیایی و مسلمان است که یکی از مناصب کبیر دولت بریتانیا را بر عهده گرفته است، پس از حملات تروریستی در نیوزیلند به غول‌های صنعت تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی هشدار داد تا هرچه سریعتر پلتفرمشان را تمیز کنند و تمامی محتوای منتشر شده از این اتفاقات را پاک کنند.

جمعه همین هفته طی یک حمله تروریستی به نمازگزاران در شهر کرایست چرچ نیوزیلند حداقل ۵۰ نفر کشته وتقریباً ۵۰ نفر زخمی شدند. به گفته پلیس نیوزیلند، تروریست ها از چند اسلحه جنگی در دو مسجد استفاده کرده و مقداری مواد منفجره نیز همراه داشته اند.

شمار کشتگان این حادثه به ۵۰ نفر رسیده

این تروریست‌ها قبل از اجرای عملیات یک مانیفست ۸۷ صفحه ای سراسر نفرت پراکنی را علیه مسلمانان منتشر کرده بودند، بلکه در کمال خونسردی فیلم تیراندازی را هم در شبکه های اجتماعی توییتر، فیس‌بوک و یوتیوب منتشر کردند.

این ویدیویی ۱۷ دقیقه‌ ای به قدری اسفناک بود که اگر به یک فرد بی خبر نشان می دادید شاید آنرا کلیپ ساختگی می پنداشت. با اینکه ویدیو اصلی این اتفاق از فیس‌بوک حذف شده اما به سرعت در سایر پلتفرم ها از جمله یوتیوب و توییتر بازنشر شد.

بازنشر این ویدیو هم نادرست است هم غیر قانونی

حال وزیر کشور بریتانیا با انتشار پستی در نشریه دیلی اکسپرس به غول‌های تکنولوژی هشدار داد و خاطر نشان کرد:

«کمپانی‌های تکنولوژی باید از پخش شدن این ویدیو جلوگیری کنند تا کاربران نتوانند این محتوای نفرت انگیز و بیمارگونه را بازپخش کنند. این مسئله هم نادرست است و هم غیر قانونی. پلتفرم‌های آنلاین وظیفه دارند که جلوی تروریست‌ها را بگیرند، نه اینکه کارشان را آسان کنند.»

این مسئول پاکستانی الاصل مدعی شده که این تروریست، فیلم حمله را با هدف اشتراک ایدئولوژی‌اش با دیگر کاربران منتشر می‌کند و پلتفرم های آنلاین باید جلوی این اتفاق را بگیرند.

البته فیسبوک اعلام کرده که ۲۴ ساعت پس از وقوع حادثه، ۱.۵ میلیون ویدیوی منتشر شده توسط کاربران را حذف کرده‌ و حتی با کمک هوش مصنوعی جلوی انتشار ۱.۲ میلیون ویدیو در همان مرحله آپلود گرفته شده است.

همچنین این شبکه اجتماعی اعلام کرده تمام نسخه های ویرایش شده‌ی این ویدیو که تصاویر دلخراش آن حذف شده بودند را هم به احترام قربانیان این تیراندازی حذف می‌کند.

۱.۵ میلیون ویدیو را طی ۲۴ ساعت اول حذف کردیم

با این وجود وزیر کشور بریتانیا فعالیت‌های این کمپانی را کافی ندانسته و خواستار تلاش‌های بیشتری از طرف غول‌های تکنولوژی است. البته بعید است که چنین ویدیویی به طور کلی از شبکه‌های اجتماعی حذف شود چرا که حساسیت محتوای این چنینی به مرور بیشتر می‌شود و کاربران زیادی تشویق می‌شوند به هر ترتیبی که هست آن را پیدا کنند.

آیا بالاخره شبکه‌های اجتماعی می توانند خون بیگناهان را از پلتفرمشان پاک کنند؟

نظرات ۱۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato