جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

حقایقی جالب در مورد گوش انسان

حقایقی جالب در مورد گوش انسان

قدیمی ها می گویند انسان وقتی قدر داشته هایش را می داند که آنها را از دست بدهد. بسیاری از ما نیز نمی دانیم که گوش هایمان چه توانمندی های فوق العاده ای دارند. شنیدن، تجربیاتی که انسان در طول زندگی پشت سر می گذارد را بهبود می دهد چراکه گوش انسان در اصل طراحی شده تا درک و تفسیر صداها را ممکن کند.

به همین بهانه بر آن شدیم تا حقایقی جالب در مورد گوش انسان را با شما در میان بگذاریم.

۱- گوش انسان قابلیت شنیدن اصواتی با طول موج ۲۰ تا ۲۰ هزار هرتز را دارد.

۲- گوش میانی ابعادی به اندازه پاک کن سر مداد دارد و بسیار کوچک است.

۳- گوش انسان قابلیت خود پاکسازی دارد؛ به این معنی که نیازی به پاک کردن آن ندارید و خودش این کار را انجام می دهد. با این حال اما تجمع جرم در گوش ها نیاز به پاکسازی دارد و باید برای این کار به پزشک مراجعه شود.

۴- جرم گوش از آن در برابر گرد و غبار و آلودگی محافظت می کند.

گوش انسان / گوش میانی

۵- ریزترین استخوان های بدن در گوش میانی قرار دارند که به ترتیب استخوان رکابی، استخوان سندانی و استخوان مالئوس خوانده می شوند.

۶- سخت ترین استخوان در بدن انسان استخوان گیجگاهی نام دارد که در طرفین جمجمه قرار دارد و دستگاه شنوایی-تعادلی بدن را نیز در بر می گیرد.

۷- استخوان های رکابی، سندانی و مالئوس در کنار هم ابعادی برابر با یک سکه دارند.

۸- قرار گرفتن گوش انسان در معرض صدا های بلند (۸۵ دسیبل یا بالاتر) میتواند آسیب همیشگی به شنوایی انسان وارد کند.

۹- رشد گوش بیرونی در سرتاسر عمر انسان ادامه دارد و این فرایند هیچگاه متوقف نمی شود.

گوش بیرونی / گوش انسان

گوش بیرونی

۱۰- توانایی انسان برای شنیدن به موهای ریزی وابسته است که در اعماق گوش قرار دارند و بدون این موهای ریز انسان قادر به شنیدن نیست.

۱۱- گوش انسان ۲۰ هزار سلول مویی را در خود جای داده است.

۱۲- امواج صوتی با سرعتی بالغ بر ۱۲۳۲ کیلومتر بر ساعت حرکت می کنند.

۱۳- فرایند شنیدن صداهای محیط توسط گوش انسان هیچگاه متوقف نمی شود و حتی در طول خواب نیز ادامه دارد. در واقع این مغز است که یاد می گیرد به صداها توجه نکند و اینگونه است که انسان در محیط های پر سر و صدا نیز میتواند بخوابد.

۱۴- گوش ها علاوه بر فراهم نمودن امکان شنوایی به حفظ تعادل بدن نیز کمک می کنند.

۱۵- قرار گرفتن در معرض صداهای ۱۲۰ دسیبلی یا بالاتر ظرف ۷.۵ دقیقه قدرت شنوایی شما را از بین می برد.

۱۶- گوش میانی از طریق اندامی به نام شیپور استاش به گلو متصل شده است. شیپور استاش مسئولیت ایجاد توازن میان فشار جوی و فشار بدن را بر عهده دارد.

۱۷- گوش انسان میتواند بر حس چشایی اثر بگذارد و این نیز به واسطه عصبی به نام طناب صماخی رخ می دهد که غدد چشایی را از طریق گوش میانی به مغز متصل می کند.

۱۸- پوستی که درون کانال شنوایی انسان قرار دارد هر سال یک کانال جدید ایجاد می کند. این پوست هر سال تقریبا سه سانتی متر رشد می کند و پوست قدیمی را به بیرون هدایت می کند. یعنی بافت داخلی کانال شنوایی از پوست تازه ساخته شده و سطح بیرونی اش از پوست کهنه.

۱۹- دانشمندان اخیرا با استفاده از جرم گوش به مطالعه الگوهای مهاجرتی بشر در طول تاریخ پرداختند.

منبع:
neilsperlingmd
برچسب ها

مطالب مرتبط

آیا بدن شما هر ۷ سال خودش را جایگزین می‌کند؟

اگر از دنبال کنندگان مطالب پزشکی‌ هم نباشید قطعا این موضوع که تمام سلول‌هایی که هفت سال پیش در بدن شما وجود داشتند، با نمونه‌ای جدیدتر جایگزین شده و در واقع شما شخص کاملا جدیدی هستید را شنیده‌اید. البته حقیقت تا حدودی متفاوت است. تولد سلول برای این که متوجه شوید که چگونه سلول‌ها جایگزین می‌شوند بهتر... ادامه مطلب

۲ هزار گونه باکتری جدید در روده انسان شناسایی شدند

طبق یک مطالعه جدید، نزدیک به ۲ هزار باکتری گونه روده‌ انسان که پیش از این ناشناخته بودند، کشف و شناسایی شده‌اند. این پژوهش توسط موسسه بیو انفورماتیک اروپا انجام گرفته که منجر به شناسایی این ۲ هزار باکتری شده است. باکتری‌های روده‌ای انسانی هنوز به طور کامل شناسایی نشده‌اند. پژوهش‌های زیادی انجام شده که فواید... ادامه مطلب

حقایقی جالب در مورد موی انسان

موی انسان رشته ای از پروتئین است که از فولیکول های موجود در غشای میانی پوست رشد می کند. مو یکی از اصلی ترین مشخصه های بدن پستانداران است. بدن انسان [به غیر از بخشهای فاقد مو] از فولیکول هایی پوشیده شده که ریشه و ساقه مو را تولید می کنند. موی انسان معمولا از جهات... ادامه مطلب

حقایقی جالب در مورد کبد انسان

کبد انسان اندامی بسیار حیاتی است و دومین عضو بزرگ بدن بعد از پوست به شمار می رود. کبد در سمت راست بدن درست در بالای محدوده شکمی قرار گرفته و اگر از کار بیافتد مرگ را به دنبال دارد. کبد در تمامی مهره داران وجود دارد و مستقیما بر متابولیسم بدن اثر می گذارد. این... ادامه مطلب

کشف گونه جدیدی از انسان با قدمت 50 هزار ساله در فیلیپین

بقایای گونه ناشناخته ای از انسان به تازگی در غار کالائو فیلیپین کشف شده که به گفته دانشمندان، 50 هزار سال قدمت دارد. این گونه جدید که «Homo luzonensis» (به خاطر جزیره Luzon که در آن کشف شده) نام گرفته، از خویشاوندان دور انسان مدرن بوده و به ادعای محققان، اطلاعات خوبی برای درک بهتر روند... ادامه مطلب

حقایقی جالب در مورد مغز انسان

مغز انسان در تمام طول شبانه روز کار می کند و لحظه ای متوقف نمی شود. اما چقدر در مورد این عضو از بدن خود می دانید؟ دانشمندان قرن هاست که تلاش دارند پرده از رازهای مغز انسان بردارند و تا به حال به اطلاعات جذابی در مورد نحوه عملکرد بخش خاکستری مغز دست یافته اند.... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x