حقایقی جالب در مورد گوش انسان

قدیمی ها می گویند انسان وقتی قدر داشته هایش را می داند که آنها را از دست بدهد. بسیاری از ما نیز نمی دانیم که گوش هایمان چه توانمندی های فوق العاده ای دارند. شنیدن، تجربیاتی که انسان در طول زندگی پشت سر می گذارد را بهبود می دهد چراکه گوش انسان در اصل طراحی شده تا درک و تفسیر صداها را ممکن کند.

به همین بهانه بر آن شدیم تا حقایقی جالب در مورد گوش انسان را با شما در میان بگذاریم.

۱- گوش انسان قابلیت شنیدن اصواتی با طول موج ۲۰ تا ۲۰ هزار هرتز را دارد.

۲- گوش میانی ابعادی به اندازه پاک کن سر مداد دارد و بسیار کوچک است.

۳- گوش انسان قابلیت خود پاکسازی دارد؛ به این معنی که نیازی به پاک کردن آن ندارید و خودش این کار را انجام می دهد. با این حال اما تجمع جرم در گوش ها نیاز به پاکسازی دارد و باید برای این کار به پزشک مراجعه شود.

۴- جرم گوش از آن در برابر گرد و غبار و آلودگی محافظت می کند.

گوش انسان / گوش میانی

۵- ریزترین استخوان های بدن در گوش میانی قرار دارند که به ترتیب استخوان رکابی، استخوان سندانی و استخوان مالئوس خوانده می شوند.

۶- سخت ترین استخوان در بدن انسان استخوان گیجگاهی نام دارد که در طرفین جمجمه قرار دارد و دستگاه شنوایی-تعادلی بدن را نیز در بر می گیرد.

۷- استخوان های رکابی، سندانی و مالئوس در کنار هم ابعادی برابر با یک سکه دارند.

۸- قرار گرفتن گوش انسان در معرض صدا های بلند (۸۵ دسیبل یا بالاتر) میتواند آسیب همیشگی به شنوایی انسان وارد کند.

۹- رشد گوش بیرونی در سرتاسر عمر انسان ادامه دارد و این فرایند هیچگاه متوقف نمی شود.

گوش بیرونی / گوش انسان

گوش بیرونی

۱۰- توانایی انسان برای شنیدن به موهای ریزی وابسته است که در اعماق گوش قرار دارند و بدون این موهای ریز انسان قادر به شنیدن نیست.

۱۱- گوش انسان ۲۰ هزار سلول مویی را در خود جای داده است.

۱۲- امواج صوتی با سرعتی بالغ بر ۱۲۳۲ کیلومتر بر ساعت حرکت می کنند.

۱۳- فرایند شنیدن صداهای محیط توسط گوش انسان هیچگاه متوقف نمی شود و حتی در طول خواب نیز ادامه دارد. در واقع این مغز است که یاد می گیرد به صداها توجه نکند و اینگونه است که انسان در محیط های پر سر و صدا نیز میتواند بخوابد.

۱۴- گوش ها علاوه بر فراهم نمودن امکان شنوایی به حفظ تعادل بدن نیز کمک می کنند.

۱۵- قرار گرفتن در معرض صداهای ۱۲۰ دسیبلی یا بالاتر ظرف ۷.۵ دقیقه قدرت شنوایی شما را از بین می برد.

۱۶- گوش میانی از طریق اندامی به نام شیپور استاش به گلو متصل شده است. شیپور استاش مسئولیت ایجاد توازن میان فشار جوی و فشار بدن را بر عهده دارد.

۱۷- گوش انسان میتواند بر حس چشایی اثر بگذارد و این نیز به واسطه عصبی به نام طناب صماخی رخ می دهد که غدد چشایی را از طریق گوش میانی به مغز متصل می کند.

۱۸- پوستی که درون کانال شنوایی انسان قرار دارد هر سال یک کانال جدید ایجاد می کند. این پوست هر سال تقریبا سه سانتی متر رشد می کند و پوست قدیمی را به بیرون هدایت می کند. یعنی بافت داخلی کانال شنوایی از پوست تازه ساخته شده و سطح بیرونی اش از پوست کهنه.

۱۹- دانشمندان اخیرا با استفاده از جرم گوش به مطالعه الگوهای مهاجرتی بشر در طول تاریخ پرداختند.

منبع:
neilsperlingmd
برچسب ها

مطالب مرتبط

چرا خفاش عامل انتقال بسیاری از بیماری‌های مرگبار است؟

خفاش ها در طول تاریخ ناقل بیماری های خطرناکی به انسان بوده اند که هزاران نفر را به کام مرگ فرستاده است. این اواخر از آنها به عنوان مظنونان اصلی ناقل ویروس کرونا نام برده می شود اما سوال اینجاست که چرا این ویروس های مرگبار روی خود خفاش ها تاثیری ندارد؟خفاش ها با بیش... ادامه مطلب

ساخت دستگاهی که کبد را تا 7 روز زنده نگه می دارد

با تکیه بر تکنولوژی‌های فعلی، کبدی که برای اهدای عضوی در اختیار بیمارستان‌ها قرار می‌گیرد را تنها می‌توان ۲۴ ساعت زنده نگه داشت، زیرا پس از این مدت کبد اهدا شده برای پیوند زدن مناسب نخواهد بود. برای حل این مشکل، محققین توانسته‌اند دستگاه پرفیوژنی کبدی بسازند که نه تنها کبد اهدا شده را به... ادامه مطلب

محققان: میانگین دمای بدن انسان ۳۷ درجه نیست

برخلاف آنچه مدت ها تصور می شد میانگین دمای بدن انسان در عصر حاضر دیگر ۳۷ درجه نیست و اندکی کاهش پیدا کرده است.تیمی از متخصصان دانشکده پزشکی استنفورد با انجام تحقیقات گسترده پی برده اند که دمای بدن امروز پسران و دختران نسبت به قرن ۱۹ به ترتیب ۰.۶ و ۰.۳ درجه سانتیگراد کاهش... ادامه مطلب

انسان مدرن در بوتسوانا متولد شده است

آیا برایتان این سوال پیش آمده که اولین بار انسان مدرن در کدام قسمت از این کره خاکی چشم به جهان گشود؟ اگر تاکنون به این پدیده فکر نگرده‌اید، جای نگرانی وجود ندارد، زیرا محققین دانشگاه سیدنی جواب آن را یافته‌اند: بوتسوانا.تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که اولین قدم‌های انسان روی کره زمین، در منطقه‌ای به نام... ادامه مطلب

کشف نقاط عطف زندگی؛ انسان در ۳ سن مشخص پیر می شود

بر خلاف باورهای عمومی پیری بیش از آنکه فرایندی پیوسته باشد، دارای نقاط عطفی است که در ۳ سن مختلف روی می دهند.از پروتئین های خون برای بررسی میزان سلامت افراد استفاده می شود اما مطالعه ای جدید نشان داده که از آنها می توان برای تخمین سن افراد هم بهره برد چون سطح بسیاری... ادامه مطلب

انتشار اولین تصویر از بدن انسان با لیزر فراصوت توسط محققان MIT

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، اولین تصاویر گرفته شده از بدن انسان با تکنیک تصویربرداری فراصوتی لیزری را منتشر کردند. در این روش برخلاف سونوگرافی فراصوتی سنتی، نیازی به تماس دستگاه با پوست نبوده و در طیف گسترده ای از بیماران قابل استفاده است.سونوگرافی فراصوتی یکی از ارزان ترین و آسان ترین روش های تصویربرداری... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟