نقد و بررسی جدیدترین بازی‌ها، فیلم‌ها و سریال‌ها در ویجیاتو

نگاهی به تاریخچه مترو؛ از اولین مترو جهان تا مدرن‌ترین

از اولین مترو در جهان که در لندن واقع شده تا شلوغ ترین در پکن، آغاز تمامی متروها با ایده رها شدن از مشکلات خیابان های شلوغ روی زمین همراه بوده است. در ادامه این مطلب مروردی داریم بر 9 مورد از قدیمی ترین خطوط متروی جهان.

لیست را با مدرن ترین ها آغاز می کنیم تا در انتها به اولین مترو جهان برسیم.

پکن

تاریخ افتتاح: اول اکتبر 1969

خرید بلیط هواپیما

کشور: چین

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: 370 ایستگاه و 608 کیلومتر مسیر

تعداد مسافران: 3.78 میلیارد نفر در سال

اولین مترو

قدیمی ترین خط مترو چین متعلق به پکن است. علاوه بر این یکی از شلوغ ترین متروها در تمام جهان است. به طور متوسط روزانه 10 میلیون نفر از طریق خطوط این شهر تردد می کنند. طرح ساخت ایستگاه های شلوغ امروزی از دو دهه قبل از تاریخ افتتاح مترو در این شهر کلید خورده بود و البته از ابتدا قرار نبود برای حمل و نقل عمومی استفاده شود. در واقع اهداف دفاعی در پس این پروژه نهفته بود.

در پی قحطی بزرگی که در سال های 1958 تا 1962 در این کشور اتفاق افتاد، ساخت و ساز روی خطوط متوقف شد اما در نهایت مترو در سال 1969 برای عموم شروع به کار کرد.

مسکو

تاریخ افتتاح: 15 مه 1935

کشور: روسیه

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: 245 ایستگاه و 418 کیلومتر مسیر

تعداد مسافران: 2.4 میلیارد نفر در سال

اولین مترو

جنگ موجب به تأخیر افتادن راه اندازی متروی این شهر شد. طرح اولیه آن هم به زمان حکومت تزاری در روسیه باز می گشت. زمانی که مترو راه اندازی شد استالین اولین مسافر آن بود. تقریباً هیچ کدام از ایستگاه های متروی مسکو شبیه به دیگری نیست. این ایستگاه ها با کارهای هنری زیبا از جمله کاشی کاری ها، لوسترها و نقاشی های زیبا تزئین شده اند و از جاذبه های گردشگری این شهر به حساب می آیند.

توکیو

تاریخ افتتاح: 30 دسامبر 1927

کشور: ژاپن

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: 285 ایستگاه و 304 کیلومتر مسیر

تعداد مسافران در سال: 8.7 میلیون نفر در روز

اولین مترو

شاید بتوان لقب بهترین سیستم انتقال زیرزمینی را به متروی توکیو نسبت داد؛ چرا که به مسافران پیشنهاد می شود گوشی های خود را بی صدا کرده و از صحبت در حین سفر هم اجتناب کنند. در ساعات پر ازدحام صبح واگن های ویژه بانوان در نظر گرفته می شود. حتی در ساعات شلوغ هم افرادی به نام اوشیا وظیفه هُل دادن مسافران به داخل قطارها را دارند.

بوئنوس آیرس

تاریخ افتتاح: 1 دسامبر 1913

کشور: آرژانتین

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: 104 ایستگاه و 61 کیلومتر مسیر

تعداد مسافران: 1.2 میلیون نفر در روز

اولین مترو

این سیستم مترو در نوع خود قدیمی ترین در تمامی آمریکای لاتین است و البته همواره مورد نکوهش بوده که قطارهای قدیمی برای مدت های طولانی تعویض نمی شدند. نزدیک به یک قرن است بود که واگن های چوبی اولیه همچنان در حال کار بودند تا اینکه در سال 2013 با مدل های جدیدتری جایگزین شدند. به این ترتیب سواری قطارها هم راحت تر از گذشته شد. قطارهای جدید به سیستم تهویه مطبوع، نورپردازی بهتر، صندلی های راحت تر و دوربین های مدار بسته مجهز شده اند.

نیویورک

تاریخ افتتاح: 27 اکتبر 1904

کشور: ایالات متحده آمریکا

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: 472 ایستگاه و 1367 کیلومتر مسیر

تعداد مسافران: 1.7 میلیارد نفر در سال

اولین مترو

سیستم متروی پر ازدحام نیویورک، بزرگترین در جهان و یکی از معدود متروهایی است که به صورت 24 ساعته کار می کند تا به شهری که هرگز نمی خوابد خدمت رسانی کند. این مترو یکی از قدیمی ترین ها در تمام جهان است اما مدت ها قبل از افتتاح، در سال 1870 تونل پنوماتیکی ساخته شد که با استفاده مکش و هل دادن با هوا خودروها را هدایت می کرد. با این حال سیستم پنوماتیک آن گونه که انتظار می رفت کار نکرد، اما متروی نیویورک انتظارها را بر آورده کرد.

پاریس

تاریخ افتتاح: 19 جولای 1900

کشور: فرانسه

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: 300 ایستگاه و 214 کیلومتر مسیر

تعداد مسافران: 1.5 میلیارد نفر در سال

اولین مترو

اولین خط متروی پاریس با نزدیک شدن به نمایشگاه جهانی سال 1900 افتتاح شد. ورودی ها و خروجی های هنری ایستگاه توسط هکتور گویمارد ساخته شدند و البته حالا اثر کمی از آنها باقی مانده است.

گلاسکو

تاریخ افتتاح: 14 دسامبر 1896

کشور: اسکاتلند

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: 15 ایستگاه و 10 کیلومتر مسیر

تعداد مسافران: 39 هزار و 980 نفر در روز

اولین مترو

سیستم متروی گلاسکو به علت طول کوتاه خطوط منحصر به فرد است. علاوه بر این در گذشته از خط متروی فعلی برای سیستم راه آهن کابلی استفاده می شد. متروی این شهر به طور کامل در زیر زمین قرار دارد.

بوداپست

تاریخ افتتاح: 1896

کشور: مجارستان

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: 48 ایستگاه و 39 کیلومتر مسیر

تعداد مسافران: 409 میلیون نفر در سال

اولین مترو

بوداپست لقب اولین قطار الکتریکی زیر زمین در قاره اروپا را با خود به همراه دارد. البته از این حیث در دنیا دوم است. زمانی که این خط مترو افتتاح شد با هزارمین سالگرد شهر بوداپست همراه بود و به همین دلیل به آن «Millennium Underground» یا متروی هزاره هم می گویند. خط اصلی که به عنوان خط زرد یا M1 فعالیت می کند، هنوز هم فعال است.

لندن

تاریخ افتتاح: 10 ژانویه 1863

کشور: بریتانیا

ایستگاه های و طول خطوط تحت پوشش: 270 ایستگاه و 402 کیلومتر مسیر

تعداد مسافران: 1.3 میلیارد نفر در سال

اولین مترو

آغاز موفق مترو در جهان را باید در لندن جستجو کرد. به متروی لندن «Tube» یا «لوله» هم می گویند و دلیل آن به شکل تونل ها باز می گردد. برای حفر تونل ها از ماشین حفاری دوار استفاده شده بود و این سبک طراحی لوله مانند طراحی کارآمد تر را به دنبال داشت.

خاکی مشابه با خاک رُس در بریتانیا حفر تونل برای هر بیل مکانیکی را ممکن کرد. زمانی که اولین تونل ساخته شد، در ابتدا برای عابرین پیاده کاربرد داشت اما مدتی بعد قطارهای بخار به تونل ها راه پیدا کردند. بعدها هم قطارهای الکتریکی با کارایی بالاتر و کارکرد پاک تر جای مدل های قبلی را گرفتند. بیش از نیمی از متروی لندن از زیر زمین عبور می کند.

مطالب مرتبط

سامسونگ بالاخره دلیل انفجار گلکسی نوت 7 را فهمید

اگرچه سامسونگ به دلیل انفجار و آتش سوزی های پیاپی، دو فراخوان جمع آوری برای موبایل گلکسی نوت 7 صادر کرد و در نهایت مجبور به جمع آوری این فبلت پرچمدار از بازار شد، اما تا پیش از این قادر به شبیه سازی انفجار در آزمایشگاه خود نبود. حالا بنابر گزارش های تازه، سامسونگ به صورت... ادامه مطلب

نیکون دوربین D3400 را معرفی کرد؛ اولین DSLR سطح مبتدی با ارتباط بلوتوث دائمی

نیکون امروز رسماً از D3400 رونمایی کرد، که جدیدترین مدل دوربین های DSLR سطح مبتدی آنها به شمار می رود. این مدل، جایگزین D3300 شده که تقریباً دو سال قبل به بازار آمد. نسل جدید تغییرات چندانی نداشته، اما اولین دوربین DSLR سطح مبتدی کمپانی فوق به شمار می رود که به نرم افزار Snapbridge مجهز گشته. این... ادامه مطلب

اپل یک نمایشگر جانبی 5K‌ و دارای پردازنده گرافیکی مجتمع را معرفی خواهد کرد [شایعه]

این روزها شاید کمتر کسی دیگر حاضر باشد هزینه ای ۹۹۹ دلاری را برای نمایشگرهای مبتنی بر تاندربولت اپل بپردازد، زیرا رزولوشن صفحه نمایش مک بوک ها و همینطور آی مک ها به قدر کافی بالا رفته و می توان تصاویری با کیفیت را روی آنها مشاهده کرد. در همین راستا به تازگی شنیده ها حکایت... ادامه مطلب

خودروهای بدون راننده به زودی وارد پیست رقابت های فرمول E می شوند

چندی پیش Kinetik و فرمول E از همکاری تازه شان با یکدیگر خبر دادند که براساس آن ماشین های مسابقه ای بدون راننده به رقابت های فرمول E راه خواهند یافت. این سری از مسابقات که با نام Roborace خوانده می شود در قالب مسابقات پشتیبانی و درست قبل از رقابت های انسانی اتفاق خواهند افتاد. Roborace در... ادامه مطلب

فروش اپل واچ ادیشن در لوکس ترین فروشگاه پاریس متوقف می شود

گالری لافایت نام یک فروشگاه معروف و پرآوازه فرانسوی است که در بلوار اوسمان منطقه 9 پاریس قرار دارد و در سال 2015 میلادی بخشی از فضای آن به مدل های مختلفی از اپل واچ و به طور مشخص نسخه طلای آن اختصاص یافت. حالا اما گزارش شده که اپل در نظر دارد حداکثر تا... ادامه مطلب

تحلیلگران از فروش ۴۴۰ میلیون آیفون در دو سال آتی می گویند

علی رغم وجود فرضیات و شایعات فراوان در مورد کاهش فروش اپل به خاطر قیمت بالای آیفون ۱۰، «جین مانستر» از تحلیل گران شناخته شده مدعی است که این کمپانی در طول دو سال آتی به فروشی بالا و پایدار دست پیدا خواهد کرد. مانستر انتظار دارد کمپانی کوپرتینویی در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x