جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

۱۰ حقیقت جالب درباره اصوات

شاید اصوات تولید شده توسط تارهای صوتی در مقایسه با عملکرد سایر اندام‌های بدن از دیدگاه عموم، اهمیت چندانی نداشته باشد ولی اجازه دهید به این موضوع اشاره کنیم هر روزه، حداقل برای چند بار هم که شده از تارهای صوتی برای مکالمه با دیگران استفاده می‌کنیم. در حقیقت، این تارهای صوتی و عضلات مربوط به حنجره است که منجر به ایجاد مکالمه با دیگر افراد می‌شود و اگر غیر این بود، انسان عملا به یک موجود منزوی تبدیل می‌شد. در این یادداشت به ۱۰ نکته جالب درباره اصوات می‌پردازیم.

۱۰- دامنه صدا در مرد و زن تفاوت دارد

این موضوع که خانم‌ها نسبت به مردها گوش‌های حساس‌تری دارند، منشا علمی دارد. به طور کلی، دامنه فرکانس مکالمه یک انسان سالم بین ۸۰ تا ۲۶۰ هرتز تعریف می‌شود. دامنه ۸۵ تا ۱۸۰ هرتز به مردان و دامنه ۱۶۵ تا ۲۵۵ هرتز به زن‌ها تعلق دارد.

۹- شنیدن به یک مکالمه، هر دو نیم‌کره را درگیر می‌کند

وقتی فردی در حال مکالمه یا آهنگ خواندن است، مغزش به شدت فعال می‌شود. وقتی شما به یک سخنرانی گوش می‌دهید، نیم‌کره سمت چپ مغزتان، محتوای قابل فهم را پردازش می‌کند. در حالیکه بخش اعظم نیم‌کره سمت راست به جنبه احساسی صدای مورد نظر فکر می‌کند.

۸- سرعت مکالمه بین زبان‌های مختلف تفاوت دارد

زبان‌های مختلف با سرعت‌های متفاوت ادا می‌شوند. بعضی از زبان‌ها مثل انگلیسی و چینی ماندارین با سرعت نسبتا پایین‌تری بیان می‌شوند ولی ما با استفاده از سایر زبان‌ها، با ادای کلمات با سرعت بسیار زیادتر، مفهوم را به فرد مقابل می‌رسانیم. به عبارتی ساده‌تر، اطلاعات بیشتری در هر بخش (سیلابِس) از یک کلمه وجود دارد. بر همین اساس، عبارتی تحت عنوان تراکم ساختاری (grammatical density)  تعریف می‌شود. تراکم ساختاری به این معناست چه مقدار اطلاعات در هر بخش از کلمه وجود دارد. زبان‌هایی مثل اسپانیولی که گوینده سریع صحبت می‌کند، تعداد بخش‌های زیادی با تراکم ساختاری کمتر در هر واژه وجود دارد. زبان انگلیسی معمولا با ۶.۱۹ بخش در ثانیه و زبان اسپانیولی با سرعتی بیشتر و رقمی معادل ۷.۸۲ بخش در ثانیه صحبت می‌شود. در هر صورت هر کدام از این زبان‌ها در مدت زمان ۱ دقیقه، اطلاعات قابل فهمی را به شنونده القا می‌کنند.

۷- وسیع‌ترین محدوده صوتی انسان

وسیع‌ترین محدوده صوتی انسان ۱۰ اکتاو است. تیم استورمز از ایالت میزوری توانست ۱۰ اکتاو را در دامنه ۵- تا ۵+ ثبت کند. این عدد در مقایسه با محدوده صوتی ۵ اکتاو که ماریا کری، خواننده امریکایی دارد، بسیار قابل توجه است.

۶- سال ۱۸۶۰: اولین صدای ضبط شده انسان در طول تاریخ

اولین صدای ضبط شده انسان در سال ۱۸۶۰ ثبت شد. این صدا متعلق به ادوارد لئون اسکات دِمارتینویل از شهر پاریس است. او ۱۰ ثانیه از آهنگ «در مهتاب» (Au Clair de la Lune) را با استفاده فون اتوگراف در نهم آوریل سال ۱۸۶۰ میلادی خواند. فون اتوگراف اولین دستگاه برای ضبط صدا بود و توسط همین فرد اختراع شد. امروزه قابلیت ضبط صدای این دستگاه با سیستم VoIP ادغام شد تا برای اهداف امنیتی و آموزشی بیشتر استفاده شود.

۵- بیست ثانیه؛ مدت زمان استاندارد برای ادای یک صوت

یک مرد سالم و بالغ قادر است تا ۲۰ ثانیه ادای یک صوت را کش دهد. این رقم در زن ۱۵ ثانیه است. هر چقدر «مدت زمان کلی تکلم» کمتر باشد، راندمان دستگاه تنفسی نیز کمتر خواهد بود. در حال حاضر رکورد نگه داشتن صدا متعلق به به ریچارد فینک از نیویورک است. او در سال ۲۰۰۹ میلادی توانسته در مدت زمان ۱ دقیقه و ۴۳ ثانیه یک نت صوتی را ادا کند.

۴- شصت دسیبل، بلندی صدای یک انسان

متوسط صدای اصوات در یک مکالمه معمولی، شصت دسیبل است. البته زمانی ۶۰ دسیبل خواهد بود که گوینده و شنونده نهایت سه متر نسبت به یکدیگر فاصله داشته باشند. یک داد و بیداد تقریبا ۷۵ دسیبل خواهد بود. در حالیکه یک مکالمه با تن صدای آرام، حول و حوش ۳۵ الی ۴۰ دسیبل، صدای خش خشِ برگ درختان تقریبا ۱۰ دسیبل و صدای بلند رادیو تقریبا ۸۰ دسیبل است. هر صوتی که بالای ۱۲۰ دسیبل باشد، باعث تحریک درد در انسان خواهد شد و ۱۲۰ دسیبل، آستانه تحمل صوت در انسان محسوب می‌شود. جالب است بدانید «جیل درِیک» در سال ۲۰۰۰ میلادی توانسته رکورد بلندترین فریاد را با ۱۲۹ دسیبل از آنِ خود کند!

۳- شما قادرید تارهای صوتی‌تان را کنترل کنید

شکل و شمایل و همچنین میزان قدرت تارهای صوتی هر فرد بیشتر به مسائل ژنتیکی بستگی دارد. اما بخشی از این موضوع، بر اساس یادگیری شکل می‌گیرد. شما قادر نیستید وسعت حلق‌تان را به صورت غریزی تغییر دهید. اما می‌توانید ظاهر تار صوتی‌تان را کنترل کنید. در حقیقت خواننده‌ها، به خصوص طرفداران سبک جاز سعی می‌کنند با حفظ ساختار تارهای صوتی در بهترین حالت ممکن، اجراهای خود را به خوبی انجام دهند.

۲- پچ پچ کردن ممنوع!

نجوا و پچ پچ کردن در حقیقت می‌تواند روی صدای‌تان تاثیر منفی بگذارد و به مرور زمان فرد سخت‌تر از حالت معمولی قادر به صحبت خواهد بود. اما چه اتفاقی در زمان پچ پچ کردن برای شما میفتد؟ در حالت معمول تارهای صوتی شما با لرزش، اصوات را تولید می‌کنند. در حالت پچ پچ و نجوا، تارهای صوتی بدون لرزش سعی دارند صدایی را تولید کنند. این رویه معمولا باعث ایجاد تروما و آسیب به حنجره خواهد شد. پس بهتر است تا حد امکان حرف‌های درِ گوشی با دیگران نزنید!

۱- اصوات، سه بخشی هستند

یک صوت معمولا از سه بخش تشکیل می‌شود: ۱) منبع قدرت که هوا است. ۲) منبع لرزش که تارهای صوتی و عضلات حنجره است. ۳) عوامل تشدید کننده یا آمپلی‌فایر که شامل فضاهای مختلفی در نواحی گلو، بینی و دهان است. ریه‌ها جریان و فشار هوا را تولید می‌کنند که منجر به لرزش تارهای صوتی می‌شود. با لرزش، اصوات تولید می‌شود. سپس برای افزایش دامنه صدا، اصوات در مناطق دهانی، بینی و گلو تقویت می‌شوند و به اصطلاح عامیانه، صدا در سر می‌پیچد تا در نهایت از دهان خارج شده و توسط فردی دیگر شنیده می‌شود. جالب نیست؟

منبع:
Yay
برچسب ها

مطالب مرتبط

چرا غروب خورشید در مریخ آبی رنگ است؟

کاوشگر کنجکاوی که در تاریخ 17 اردیبهشت ماه سال 1391 روی مریخ فرود آمد سال های پر مشغله ای را پشت سر گذاشته است. این کاوشگر، در هر روز خورشیدی در مریخ (که اصطلاحا به آن «سول» گفته می شود و تنها 24 ساعت و 39 دقیقه طول می کشد) اطلاعاتی را در مورد فعالیت... ادامه مطلب

ریچارد برانسون : تا یک ماه دیگر توریسم فضایی را استارت می‌زنیم

ریچارد برانسون ، میلیونر معروف باور دارد که می‌تواند به زودی اشخاصی را به فضا بفرستد و توریسم فضایی را آغاز کند. بنیانگذار گروه ویرجین در مصاحبه‌ای با رسانه‌ها مدعی شده که شرکت فضایی این گروه می‌تواند اسپیس اکس یا بلور اوریجین را کنار گذاشته و تا یک ماه دیگر مسافرانی را به فضا بفرستد. این... ادامه مطلب

تبدیل هر ثانیه به شش هزار سال؛ با سریع ترین دوربین فیلمبرداری جهان آشنا شوید

تماشای متلاشی شدن بادکنک های پر از آب یا عبور گلوله از میان اجسام مختلف به صورت صحنه آهسته برای همه ما تکراری شده. نسل جدید دوربین های فوق پر سرعت، ده ها میلیون بار سریع تر از نمونه های قبلی توسعه یافته اند که حتی حرکت نور را نیز به تصویر می کشند. یک گروه... ادامه مطلب

اداره پست استرالیا مرسوله ها را با پهپاد تحویل خواهد داد

هر روز به تعداد شرکت هایی که به استفاده از پهپاد برای انجام برخی از فعالیت های خود روی می آورند، افزوده می شود. تاکنون کمپانی های بزرگی همانند گوگل، آمازون یا Maersk برای ارسال محصولات خود از Drone استفاده می کردند و حالا اداره پست استرالیا نیز به این فکر افتاده تا از این... ادامه مطلب

محققین استرالیایی تگ های RFID را مثل کوله پشتی روی زنبورهای عسل نصب می کنند [به روز رسانی شد]

اختلال فروپاشی کلونی یا CCD یک واقعه مرموز است که با اتفاق افتادن آن زنبورهای کارگر ناگهان تصمیم به ترک کندو می گیرند که این امر در نهایت به مرگ آنها منجر می شود. این واقعه اولین بار در سال ۲۰۰۶ و در آمریکای شمالی کشف شد و از آن زمان تاکنون تلاش های زیادی برای پیدا کردن... ادامه مطلب

منتخب تد: سیگار کشیدن چه تأثیری بر بدن می گذارد [تماشا کنید]

بر اساس آمارها در ایالات متحده از هر 3 مرگ مرتبط با سرطان یک مورد به علت سیگار کشیدن فرد بوده است. دهه ها است از مضرات سیگار کشیدن اطلاع داریم اما با نگاه به داخل بدن، سیگار دقیقاً چه می کند؟ ترک سیگار چه تأثیری بر داخل بدن ما می گذارد؟ با هر پُک سیگار... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x