بازار خودرو در یک کلام تعطیل است

سال ۹۷ برای مشتریان خودرو مملو بود از شوک‌های قیمتی. از حذف شورای رقابت و واگذاری قیمت خودروها به حاشیه بازار گرفته تا افت شدید عرضه و انفجار قیمتی، اتفاقاتی بودند که در این مدت به مشتریان خودرو فشار وارد کردند. پراید عبور کرده از مرز ۵۰ میلیون تومان و پژوی ۱۰۰ میلیونی، حالا دیگر برای مشتریان بازار خودرو خیلی هم عجیب نیست و آن‌ها حتی به صعودهایی بیش از این نیز فکر می‌کنند.
مشاهدات از بازار خودرو حاکی از رکود خرید و فروش در این بازار است؛ اما خبرها از روند تغییرات قیمت خودرو در آغاز سال ضد و نقیض است.نمایشگاه‌های خودرو در منطقه پل چوبی اکثراً خالی از مشتری هستند.
فروشندگان نیز می‌گویند که این بازار هم پیش از تعطیلات و هم بعد از آغاز کار در سال جدید کم رونق بوده است، اما خبرها از روند تغییرات قیمت خودرو در آغاز سال و پیش‌بینی‌ها درباره رونق گرفتن بازار متفاوت است.
یکی از نمایشگاه داران خودرو در پاسخ به چگونگی شرایط بازار می‌گوید: " یک کلام تعطیل است! ".
از طرف دیگر در حالی که همه فروشندگان درباره راکد بودن بازار متفق‌القول هستند، شنیده‌ها از روند تغییر قیمت‌ها با شروع سال جدید متناقض است؛ برخی فروشندگان می‌گویند که با بازگشایی بازار قیمت خودرو در بازار آزاد مانند اسفند ماه کاهشی بوده اما تعداد دیگری از فروشندگان از افزایش قیمت خودرو در روزهای اخیر خبر می‌دهند.
برای مثال یکی از فروشندگان می‌گوید که روز گذشته قیمت برخی از خودروها حتی تا ۲۰ درصد نیز افزایش داشته که یکی از دلایل آن افزایش نرخ دلار در روزهای گذشته بوده است.
از طرف دیگر گفته می‌شود که برخی از شرکت‌های خودروساز داخلی نیز قیمت خودروهای خود را افزایش داده‌اند.
در حال حاضر قیمت خودرو در بازار نامشخص و دارای نوسان است زیرا تا زمانی که خودروهای مدل 98 وارد بازار نشوند قیمت خودرو در بازار خودرو مشخص نیست، به همین دلیل در حال حاضر در بازار رکود وجود دارد و تا مشخص شدن قیمتها خرید و فروشی در بازار انجام نمی شود.بازار خودرودر این میان شنیده‌ها از بازار خودرو حاکی از آن است که نبود تقاضا از اسفند ماه بر این بازار سایه انداخته و حتی باعث کاهش بیش از ۱۵ درصدی قیمت در این بازار شده است.
به گفته یکی دیگر از نمایشگاه داران، قیمت خودروی سراتو که در اوایل اسفند ماه حدود ۲۸۰ میلیون به فروش می‌رسید در روزهای آخر این ماه به ۲۴۰ میلیون تومان رسید که البته در روزهای گذشته افزایش قیمت جزئی سه یا چهار میلیونی داشته است.
این فروشنده همچنین معتقد است که افزایش نرخ دلار، کمبود خودرو در بازار و افزایش حقوق کارمندان شرکت‌های خودروسازی ممکن است در آینده منجر به افزایش قیمت شود، اما این بار با توجه به وضع اقتصادی و معیشتی، افزایش قیمت‌ها نمی‌تواند منجر به رونق گرفتن بازار شود.
در حوزه خودروهای خارجی نیز رکود وجود دارد و معاملات و خرید و فروش صورت نمی گیرد و قیمت این دسته از خودروها نیز تا حدی پایین تر از قیمت های پیش از تعطیلات و پایان سال ٩٧ است.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟