نتیجه یک تحقیق جالب؛ رابطه افزایش حداکثر سرعت مجاز و افزایش تلفات جاده ای

موسسه بیمه ایمنی بزرگراه های ایالات متحده که به اختصار با نام IIHS شناخته می شود، اخیرا اعلام کرده افزایش محدودیت سرعت تردد در جاده ها از سال 1993، احتمالا منجر به جان باختن حدود 37 هزار نفر شهروند آمریکایی شده است.

این ادعای جنجالی به واسطه تحقیق چارلز فارمر (Charles Farmer) معاون ارشد بخش تحقیق و خدمات آماری IIHS مطرح شده؛ در این تحقیق آقای فارمر محدودیت سرعت بالاتر را با فاکتورهای دیگری ترکیب کرده و تخمین زده که در صورت اعمال محدودیت سرعت بیشتر تا چه حد از میزان جان باخته ها در سوانح جاده ای کاسته می شد.

fatal-car-accident-crash-statistics (5)

تا قبل از سال 1993 سرعت مجاز در جاده های ایالات متحده 55 مایل (معادل 88.5 کیلومتر) در ساعت تعیین شده بود. به اعتقاد آقای فارمر با افزایش 5 مایلی (8 کیلومتر) این رقم، تعداد کشته ها در اتوبان ها 8 درصد و 3 درصد در سایر جاده ها افزایش پیدا می کند.

آنطور که در بیانیه مطبوعاتی موسسه IIHS آمده، در تحقیق مورد بحث، تعداد جان باختگان بر اساس میزان کل مسافت پیموده شده توسط یک خودرو در سال و عوامل دیگری که آمار کشته شدگان را تحت تاثیر قرار می دهند، محاسبه شده است.

از جمله این عوامل می توان به مواردی مثل تعداد کل رانندگان جوان بالقوه در جاده ها، میزان استفاده از کمربند و تغییرات در میزان بیکاری اشاره کرد که البته ارتباط مورد آخر با موضوع تحقیق اصلا واضح نیست.

fatal-car-accident-crash-statistics (6)

پس از استخراج داده های لازم، چارلز فارمر هر یک را در فرمولی اختصاصی قرار داده است. نتیجه اینکه به گفته وی در یک بازه 25 ساله، چنانچه محدودیت سرعت در رقم 55 مایل در ساعت ثابت باقی می ماند، از جان باختن 36,760 نفر در ایالات متحده پیشگیری می شد.

آقای فارمر افزوده رقم حاصله تا حد زیادی به تخمین و برون یابی وابسته بوده و در برخی موارد دسترسی به چند داده مرتبط – مثل بهبود جاده ها، قوانین مربوط به رانندگی و کمپین های ایمنی - با دشواری هایی همراه بوده است.

نکته متناقض اینکه علی رغم افزایش محدودیت سرعت از سال 1993 و همچنین افزایش قابل توجه تعداد خودروها، میزان تلفات جاده ای آمریکا از آن زمان به این طرف روندی نزولی داشته است.

speed-limit

برای نمونه در سال 1993 برابر با 40,150 نفر جان خود را در جاده های ایالات متحده از دست داده اند، در حالی که در سال 2017 این رقم به 37,133 نفر کاهش یافته است. در طول این بازه زمانی، بیشترین میزان جان باختگان در سال 2005 ثبت شده که در آن 43,510 شهروند آمریکایی در سوانح جاده ای از دنیا رفته اند. کمترین میزان نیز در سال 2011 ثبت شده، زمانی که تعداد کشته ها به 32,479 نفر کاهش پیدا کرده است.

fatal-car-accident-crash-statistics (1)

بد نیست اشاره کنیم در حال حاضر 41 ایالت محدودیت سرعتی برابر با 70 مایل (112 کیلومتر) در ساعت یا بیشتر دارند؛ 6 ایالت هم 80 مایل (128 کیلومتر) در ساعت را حداکثر سرعت مجاز تعیین کرده اند.

 

مطالب مرتبط

انقلاب فولکس واگن؛ موتور الکتریکی یکپارچه صنعت خودرو را تغییر می دهد

یکی از مهم ترین چالش ها در زمینه تولید وسایل نقلیه برقی بحث قیمت و مقرون به صرفه بودن آن است. تولید بخش های مختلف خودروهای برقی همچون باتری در حال حاضر بزرگ ترین چالش صنعت خودروسازی برای حرکت به سوی وسایل نقلیه برقی قلمداد می شود. با این وجود بخش های دیگری همچون موتور... ادامه مطلب

خبرهای هفتگی صنعت خودرو جهان؛ از اولین خودرو برقی ترکیه تا جایگزین شگفت انگیز مکلارن F1

با نزدیک شدن به پایان سال خودروسازان در تکاپوی اساسی برای آماده سازی خود برای سال آینده میلادی هستند. به نظر می رسد که سال آینده میلادی سالی پر از فراز و نشیب برای خودروسازان خواهد بود و عرضه خودروهای برقی برای ایجاد رونق بخشی در این رکود اقتصادی بزرگ ترین قمار تاریخ صنعت خودروسازی... ادامه مطلب

احتمال قانونی شدن موتورسواری بانوان در ایران [به روز رسانی]

قوانین نانوشته، همواره یکی از بزرگترین معضلات جوامع بشری بوده اند و حالا ظاهرا یکی از این قوانین در حال برچیده شدن است. تاکنون هیچ پاسخ روشنی برای عدم صدور گواهینامه موتورسیکلت توسط پلیس بیان نمی شد ولی در عین حال 50 درصد از جامعه، امکان استفاده یا حداقل راندن این وسیله نقلیه را نداشتند،... ادامه مطلب

مدیرعامل ایران خودرو خبر داد: اولین گیربکس 6 سرعته ایرانی در راه بازار

در 40 سال گذشته هر چند موضوع داخلی سازی همواره مورد تاکید بوده و پیگیری شده است، اما فقط در قسمت‌های ساده خودرویی انجام شده است. داخلی سازی آنچه باقیمانده گر چه با پیچیدگی‌هایی همراه است اما قطعا توان کشور را در جنگ اقتصادی بالا می برد.فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران خودرو با اشاره به الزامات... ادامه مطلب

عوارض آزادراهی پیمایشی شد [به روز رسانی]

پرداخت عوارض به شکل سنتی در اتوبان ها، در حال تبدیل شدن به خاطره ای فراموش شده است و با تکنولوژی های جدید مدت هاست که نیازی به توقف و حرکت مجدد برای پرداخت عوارض از بین رفته است، خوشبختانه این رویه در کشورمان نیز سرانجام به مرحله اجرا رسیده و از روزهای پایانی اسفند... ادامه مطلب

عملکرد تسلا مدل x و پورشه تایکان در تست تصادف یورو انکپ [تماشا کنید]

پورشه با رونمایی از تایکان به عنوان اولین محصول برقی این شرکت توانست توجه بسیار زیادی را به سمت خود جلب کند.حال مدل پایه این خودرو یعنی تایکان 4S توانسته در تست تصادف یورو انکپ 5 ستاره ایمنی را از سوی این موسسه دریافت کند. تایکان در هر دو بخش سرنشینان بزرگ سال و خردسال... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟