ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ژن های مغز انسان

چینی‌ها موجودی مرکب از انسان و میمون خلق کردند

محققان چینی در پژوهشی که شبیه فیلم های علمی تخیلی به نظر می رسد، با اضافه کردن ژن های مغز انسان به میمون دست به خلق گونه جدیدی زنده اند. بر اساس نظریه‌هایی که پیرامون تکامل ...

یونس مرادی
نوشته شده توسط یونس مرادی | ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۴

محققان چینی در پژوهشی که شبیه فیلم های علمی تخیلی به نظر می رسد، با اضافه کردن ژن های مغز انسان به میمون دست به خلق گونه جدیدی زنده اند.

بر اساس نظریه‌هایی که پیرامون تکامل مطرح شده اجداد انسان به نخستی سانان از جمله میمون‌ و کاپی ها برمی گردد اما بشر به لطف توسعه مغزی به مراتب هوشمندتر از میمون ها شده است. حالا محققان چینی برای درک اینکه چه تغییراتی در مغز نسختی سانان به تکامل منجر شده، به آزمایشاتی جدید و تا حدودی ترسناک دست زده اند.

این مطالعه به رهبری متخصصان «موسسه جانورشناسی کونمینگ» چین صورت گرفته و طی آن ژن های مغز انسان به میمون های ماکاک پیوند داده شده است. نتیجه این کار خلق جانداران دستکاری شده ژنتیکی است که نسبت به دیگر ماکاک ها از توانایی حل مساله بالاتری برخوردارند.ژن های مغز انسان

متخصصان ژن های متفاوت بسیاری را بین انسان و نخستی سانان کشف کرده اند اما تعیین اینکه کدام از یک ژن ها به تغییر در شیمی مغز منجر شده بسیار دشوار است. به باور دانشمندان برخی از این ژن ها در تکامل توانایی سخن گفتن نقش داشته اند و برخی دیگر به سایز مغز مربوط می شوند اما شناسایی همه آنها چالش برانگیز است.

این تیم چینی در مطالعه خود روی ژنی به نام MCPH1 تمرکز کرده اند که در صورت صدمه دیدن به تولد نوزادان با مغز کوچکتر از حالت عادی منجر می شود. اضافه کردن این ژن به رویان میمون به تولد ‍۱۱ نمونه منجر شد اما ۶ مورد آنها قبل از اجرای آزمایشات مردند.

اسکن های MRI و آزمایش های صورت گرفته حاکی از این است که در ۵ نمونه باقیمانده اثری از افزایش سایز مغز مشاهده نشده اما توانایی حافظه آنها در کوتاه مدت بهبود پیدا کرده است.

محققان دیگر انتقادهای بسیاری را به چینی ها وارد کرده و پروژه مطالعاتی آنها را از نظر اخلاقی زیر سوال برده اند اما این تیم کماکان مصمم به ادامه تحقیقات است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (5 مورد)
 • akrami
  akrami | ۲۵ فروردین ۱۳۹۸

  دلم برای این موجودات بی نوا میسوزه.
  بی هیچ گناهی بازیچه دست بشر شدن.

 • Mohamad Jalili
  Mohamad Jalili | ۲۵ فروردین ۱۳۹۸

  این انسانا اخه چرا انقد تو کاره خدا دست کاری میکنن...

  • parsarezaee۳۳۲
   parsarezaee۳۳۲ | ۲۵ فروردین ۱۳۹۸

   برای اینکه نسل شماهایی که فک میکنین اسلام فقط عبادت و جهاد با اسلحه است رو نابود کنن؛ من به شخصه هرچی بیشتر خبرهای علمی دیجیاتو رو میخونم، به حقانیت قرآن و پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) در مورد کسب علم و جهاد علمی پی میبرم و از اینکه مسلمونم واقعا به خودم افتخار میکنم. همونقدر که حق الناس مهمه، علم و دانش هم مهمن؛ اما صد حیف که هیچکدوم این ها تو کشورمون اهمیتی ندارن؛ اینو دارم به همه تون میگم: ایران تا قبل ورود اسلام قطعا بهترین امپراتوری دنیا بوده، با ورود پیامبر و اعراب هم مطمئنا عده ای از مردممون برای جلوگیری از کثیف کاری های عرب های سوسمار خور کشته شدن، اما با اومدن اسلام وضعیت کشوری ما فرقی نکرد، مگه بعدش کم دانشمند و معمار و شاعر و... به وجود اومدن؟ اگه اسلام فقط عبادت و کشت و کشتار بود کسی به نظرتون اهل نجوم و جبر و ریاضیات میشد؟! پس مطمئنا مردم اون موقع خیلی بیشتر از من و شما به جای کسب مدرک و اینستاگرام، دنبال کسب علم و حرفه بودن؛ خلاصه که خواستم بگم ما همه تو مشکلات الان همدرد هستیم و کسی که مشکلات رو صرفا گردن دولت میندازه مطمئنا خارج از کشور زندگی میکنه و خبری از ما نداره و چه مسلمان چه مسیحی چه آتئیست میتونیم کشورمونو دوباره بهترین کشور دنیا کنیم??❤

 • Amin M
  Amin M | ۲۵ فروردین ۱۳۹۸

  در راه علم انسان باید دست به چنین کارهای بزنه تا به پیشرفت برسه

 • Milady
  Milady | ۲۵ فروردین ۱۳۹۸

  یعنی فیلم سیاره میمون‌ها میخواد واقعیت پیدا کنه؟

مطالب پیشنهادی